voetbal aan coming- out doen, dan kunnen mannen dat ook Geweld tegen homo's komt vooral van migranten Vergeet dat idee maar snel. Witte scholieren, opgeschoten jongeren en ook witte intellectuelen kunnen geniepig homofoob zijn. Fysiek en verbaal geweld kan zelfs thuis op de loer liggen: vier op de tien jonge transgender personen worden met enige regelmaat geslagen en geschopt door (stief)vaders, (stief)moeders, broers en zussen. John de Wit deed zes jaar gele den in Utrecht aangifte tegen beledigende, hoogopgeleide Nederlanders - 'heel naar allemaal'. Ook om duidelijk te maken dat het niet alleen gaat om jonge Marokkaanse Nederlanders. Al blijkt uit onderzoek dat hangjongeren van die afkomst er negatief blijven uitspringen. Maar maak geen denk fout, nuanceert Laurens Buijs: „Gelovige moslims hangen niet op straat rond en slaan geen homo's in elkaar.'' Intussen verandert er veel, en in hoog tempo. Dat heeft ook met opleiding te maken. ,,Mijn man en ik hebben Turkse stukadoors over de vloer'', zegt hoogleraar John de Wit. ,,De eerste dag opende hij de deur, de tweede keer deed ik dat. Ik zag ze denken. De voorman zei: 'Gisteren deed een andere man open'. Die is er ook nog, antwoordde ik. Dat was het. Ik zag verschil- len: de werklui dachten van alles, de man met meer opleiding reageerde vaardig. Op leiding kweekt tolerantie of draagt eraan bij. Er verandert ook wat doordat steeds meer mannen met een islamitische achter grond uit de kast komen.'' Sociaal wetenschapper Laurens Buijs ziet de opvattingen over homoseksualiteit en vrouwen onder moslims 'spectaculair snel' veranderen. ,,Zij zetten stappen waar au tochtonen veel langer over deden. Afgestu deerde, succesvolle moslima's scheppen in hun families ruimte voor nieuwe denk beelden, dankzij hun verworven status.'' In een relatief gelijkwaardig land als Nederland kunnen migranten extreme opvattingen volgens Buijs op de lange duur sowieso moeilijk volhouden. Dat is een voordeel ten opzichte van bijvoorbeeld Frankrijk en de Verenigde Staten, waar de kloof tussen allochtonen en autochtonen, en de verschillen tussen bewoners van steden en het platteland groter zijn. ,,Bij ons zijn ontwikkelingen overal merkbaar. Denk aan de seksuele revolutie. Dat maakt dat we - in vergelijking met andere landen - een homogene samenleving kunnen zijn.'' Hoogleraar Henny Bos zag een grap op Facebook voorbijkomen. 'Wie heeft het wereldkampioenschap gewonnen: de VS, Nederland of lesbiennes?' ,,Vond ik grappig. Ik heb zelf gevoetbald in een tijd dat er vooral potten op het veld stonden. Het is nu meer een mix.'' In juni keken miljoenen mensen toe hoe vrouwen op het WK, open lijk verliefd-verloofd-getrouwd met andere vrouwen, het er vanaf brachten. Homosek suele profvoetballers kunnen ook uit de kast komen, concludeert ze, al zal dat niet meevallen met hooligans op de tribune. ,,Wie maakt je wat als je goed presteert?'' Toch denkt de KNVB nog tien jaar nodig te hebben om een veilig klimaat voor homo's te scheppen, gaf scheidend bonds voorzitter Michael van Praag in de Gaykrant aan. Mannen lopen nu eenmaal tegen een strengere gedragscode aan. Fysieke intimi teit kan blijkbaar alleen bestaan als ieder een zich houdt aan de verwachtingen: er mag geen verwarring ontstaan. De Nederlandse voetbalvrouwen laten zien dat hetero's en lesbo's prima in een team kunnen spelen. Het mannenvoetbal kan daar een voorbeeld aan nemen. ,,Frank de Boer riep vorig jaar nog dat homo's niet sportief genoeg zijn om de top te halen. Hij vergeet dat homovoetballers de selectie nu niet wülen halen, vanwege het vijandige klimaat. Homo's zijn liever gelukkig dan dat ze in de kast moeten zitten. In het Ne derlands elftal zie je al minder haantjes gedrag. Dat is maar goed ook, want mensen die zichzelf mogen zijn, presteren beter.'' 0 Als vrouwen in het ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 99