Ihtvii 'In ons brein overleven stokoude associaties' Zolang homo een scheldwoord is, zijn we niet klaar John de Wit (53) Fotograaf Erwin Olaf (60) vertelde in de documentaire The Legacy dat hij al tweeënvijftig jaar voor 'vuile homo' wordt uitgemaakt. Stelt u zich eens voor dat u uw hele leven wordt uitgescholden vanwege uw voorliefde voor het andere geslacht: 'vieze kut-hetero'. In een panelonderzoek over lhbti-acceptatie van tv-programma EenVandaag, dat gisteren verscheen, meldt 81 procent van de ondervraagden verve lende opmerkingen te krijgen. Hoogleraar Henny Bos hoorde laatst een student in de lift tegen iemand zeggen: 'wat een homotentamen was dat'. Zelf trof ze op haar werkkamer aan de Universiteit van Amsterdam de woorden to the hell aan op de muur. ,,Krijg je dat soort opmerkin gen vaak te horen, dan tast het je zelfbeeld aan. We zien dat in studies: door homo fobie en minderheidsstress hebben lhbti- ers meer psychische klachten dan hetero's.'' Homo's hebben heus wel een dikke huid. Uit diverse onderzoeken blijkt dat ze accep teren dat ze niet overal hand in hand kun nen lopen. En ze weten dat cyberpesten via sociale media een fluitje van een cent is. Of gehackt worden. ,,Toch is er iets grondig mis als iemand 'kut-homo' te horen krijgt'', vindt Laurens Buijs. ,,Een grap, oké. In een comedy op tv met een stereotype spelen geeft alleen maar ontspanning, maar verder mag een gezonde dosis empathie best.'' Onder tieners kan het helemaal een slag veld zijn. Als het schoolklimaat onveilig is, en dat is het vaak, moeten lhbti-jongeren een extra brede rug hebben. Het aantal zelf moordpogingen onder homojongeren is vier keer hoger dan onder heterojongeren; onder transgenders zelfs zeven keer hoger. Op 700 van de 1517 middelbare- en mbo- scholen steunen leerlingen elkaar in een zogeheten Gender-Sexuality Alliantie (GSA). Scholen worden er veiliger door want minderheden voelen zich gesteund. ,,We moeten in het hoofd van mensen zien te komen'', zegt Laurens Buijs. ,,In het onbewuste deel van ons brein overleven stokoude associaties. In de tijd dat mannen gingen domineren, 12.000 jaar geleden, zijn onze opvattingen gevormd over mannelijk heid en vrouwelijkheid. De een dominant, met een hoge positie en de ander dienend, vanuit een lage positie. Eigenlijk zijn anti homo-opvattingen hiervan afgeleid.'' m Hoogleraar sociale aspecten van gezondheid Grootste waagstuk in zijn leven: „Trou wen in 2003, een verbinding voor het leven.'' Laatste hetero moment: ,,In augustus 1985, op vakantie.'' Leukste reactie op uit de kast komen: ,,Ik weet niet meer wat hij zei, maar een boezemvriend van de middelbare school reageerde positief.'' Gaat vandaag naar: „Mijn favo riete kroeg.'' Recent onderzoek: „Naar seksualiteit en welzijn onder homomannen. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 97