is ongelukkiger zijn geteld HennyBos (56) Iedereen die tot een (seksuele) minder heid behoort, kan daar last van hebben. Dat heet met een mooi woord minderheids stress, en die komt boven op de stress waar mee iedereen al te maken heeft. ,,Als homo oflesbienne moet je je hele leven uitleggen dat je geen hetero bent'', zegt Laurens Buijs. ,,En ook al mag je in Nederland lhbti'er zijn, toch kun je voortdurend worden uitge scholden. Altijd maar te horen krijgen dat je 'een pisnicht', 'een kankerhomo' of een 'vuile pot' bent, geven je op den duur, diep vanbinnen, het idee dat je niet voldoet, dat je kennelijk niet normaal bent.'' Allerlei onderzoeken verwijzen er ook naar: onder lhbti'ers bestaat een verhoogd risico op psy chische en lichamelijke klachten, burn-out, verslaving, ziekte en zelfmoordneigingen. ,,Het is zo tragisch'', zegt hij, ,,homo mogen zijn, en toch leven met meer zwaarte en ver driet dan hetero's.'' We kunnen daar zeker iets aan doen, vindt hoogleraar John de Wit. ,,Het is mensen eigen elkaar in hokjes te stoppen en zich dan boven de ander verheven te voelen. Aan dat eerste valt niets te doen, aan dat tweede wel. Ook al is hetero de norm, en die norm is diepgeworteld, dan nog kun je afleren jezelf beter te vinden dan de ander.'' Helemaal omdat seksuele diversiteit evolutionair een functie heeft - het onder zoeksterrein van Laurens Buijs. ,,Na veel gebakkelei weten we nu dat variatie is be doeld om verschillen aan te jagen, als motor van de evolutie. Waar onder diersoorten een hogere sociale intelligentie ontstaat, is meer seksuele diversiteit.'' Hij ziet tot zijn vreugde dat jongeren sneller durven breken met de heteronorm. „Doordat ze opgroeien met andere denkbeelden, in andere gezins samenstellingen. Dat is goed, want als je mag zijn wie je bent, leef je gezonder.'' Zouden heteromannen het ooit zo voor hun kiezen krijgen als sommige lhbti'ers nu? Je krijgt de indruk van wel als je Henny Bos, Laurens Buijs en John de Wit beluistert. Hoogleraar Bos is co-onderzoe ker van een langlopende studie naar les bisch ouderschap. Waar anderen ervoor waarschuwen dat jongens met minder mannen om zich heen opgroeien, ziet zij daar juist de voordelen van. ,,Er groeien meer kinderen op bij alleen een moeder, er staan minder meesters voor de klas, maar ook zonder mannelijke rolmodellen doen jongens het later prima. Zij zijn misschien wel de zorgende vaders van de toekomst.'' En dat kan in de samenleving waar we naartoe groeien geen kwaad. In hoog- moderne bedrijven, met veel technologie en millennials, is het een voordeel gewor den open-minded te zijn. ,,Als je nooit hebt geworsteld met je identiteit, als je denkt normaal te zijn, heb je oogkleppen op. Dan ben je minder sensitief voor wat hoog- moderniteit vraagt: zelfreflectie, kwetsbaar durven zijn, snappen wat diversiteit in houdt, je kunnen verplaatsen in anderen'', zegt Laurens Buijs. ,,Een superhetero krijgt daar last mee. Die leeft nog met het idee dat hij in de pikorde boven homo's en vrouwen staat. Ik noem dat mannen in een gouden kooi. Ze klampen zich vast aan de hetero norm, terwijl die aan het verdampen is.'' En datzelfde ziet ook hoogleraar John de Wit gebeuren. Als je kijkt bij wie de macht lag, dan heeft zich in de afgelopen veertig jaar een waanzinnige revolutie voltrokken. Vanuit zijn toonaangevende, dominante positie heeft de witte hetero man moeten leren accepteren dat hij maar een van de vele schakeringen is. En zeker niet die schakering die de toon nog zet. Sommigen moeten daar meer aan wennen dan anderen. De heteroseksuele man zal terrein verliezen. We zijn onderweg naar een gelijkwaardiger samenleving met meer diversiteit.'' 16 0 yie niet wordt geaccepteerd, Hoogleraar homo en lesbisch ouder schap, en Ihbti- jongeren Trots op: ,,Dat we een langlopend onderzoek naar les bisch ouderschap in de New England Journal of Medicine gepubliceerd heb ben gekregen.'' Grootste waagstuk in haar leven: „Solliciteren op deze functie.'' Laatste hetero moment: „Nooit gehad.'' Leukste reactie op coming-out: ,,Dat een student me zag en trots aan een ander vertelde dat ik haar docent was.'' Gaat vandaag naar: „Mijn moeder die een operatie krijgt.'' Recent onderzoek: Lesbisch ouderschap. 0 De dagen van de superhetero

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 96