Nederland heeft nog altijd een voortrekkersrol op het gebied van homorechten Nederlanders mogen zichzelf dan wel ruimdenkend vinden, als je geen hetero bent, heb je nog altijd een dikke huid nodig. Drie lhbti-onderzoekers vertellen - aan de hand van zes stellingen - hoe homo's én hetero's daarmee omgaan. ,,Gays passen beter bij de hoogmoderne samenleving.'' Lang niet iedereen heeft door dat we allang geen voortrekker meer zijn: Nederland is afgezakt van een gidsland, via een vierde plaats in 2014, naar een twaalfde positie dit jaar. Landen als Malta, België en Spanje werken harder aan de wet telijke rechten van seksuele minderheden. Ons land blijft Griekenland en Oostenrijk nog net voor. ,,Dat kan toch niet'', zegt hoogleraar John de Wit in zijn kamer op de Universiteit van Utrecht. „Compliment voor de top 10, maar nu wij weer.'' Om wat van de achterstand in te lopen, moet Nederland de rechten verbeteren van transgenders en intersekse personen - mensen die zijn geboren met mannelijke en vrouwelijke geslachtskenmerken. Dat kan dit jaar nog, als de wetswijziging tegen discriminatie - die al wel is aangenomen - wordt doorgevoerd. Duizenden transman nen en transvrouwen kunnen het dan aan vechten als ze worden gediscrimineerd. Nu hebben ze het sociaal-economisch slechter dan hetero's, signaleerde het Sociaal Cul tureel Planbureau in de lhbti-monitor van 2018: 51 procent leeft in de laagste inko mensgroep (bij hetero's is dit 28 procent) of heeft geen baan. En dus moet er wat gebeuren. ,,Werkgevers en sportbesturen hebben nog een flinke slag te maken'', zegt John de Wit. ,,Toen ik tien jaar geleden in Australië woonde, voelden bedrijven en sportclubs zich daar al verantwoordelijk voor een pret tige werksfeer, zodat lhbti'ers niet werden gepest of buitengesloten. Dat kwam met enige vertraging overgewaaid uit Canada en Amerika. Hier in Nederland beginnen we er nu pas aan.'' De meeste Nederlanders overschatten hoe ruimdenkend ze zijn, zegt ook sociaal wetenschapper Laurens Buijs. ,,Er zijn wei nig landen in de wereld waar homoseksua liteit zo wordt omarmd als bij ons. Maar in de praktijk valt de tolerantie tegen. Mensen wülen graag tolerant zijn. Leg ze dan maar eens uit dat ook zij nog stappen moeten zetten. Door er bijvoorbeeld wat van te zeg gen als er op scholen, bij sportclubs, tijdens sollicitaties of in verzorgingshuizen discri minerende opmerkingen worden gemaakt. Daarin laat Nederland een kans liggen.'' 14 Mag ik alsjeblieft TEKST CATHÉRINE VAN DER LINDEN ILLUSTRATIES STUDIO VONQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 94