'We moeten hoopvol gestemd blijven en onszelf en elkaar niet opgeven' Die hoop is ijdel gebleken. De dag na de presentatie werd Valkering geschorst. Bis schop Punt lastte een 'bezinningsperiode' in. ,,Daar is hij veel te rap mee geweest. Ik heb vier jaar aan het boek gewerkt en zo'n dertig mensen de concepttekst voorgelegd. Het is jammer dat ze niet de tijd namen om de inhoud van het boek zorgvuldig te we gen.'' Valkering heeft in mei een gesprek gehad met Punt en later in een brief zijn visie ver woord. Over de inhoud van het gesprek mag hij niks zeggen. Hij komt al zestien jaar niet meer in darkrooms en homosauna's. Door de publicatie van zijn boek is hij in één klap genezen van zijn pornoverslaving. Simpelweg door zijn laptop aan zijn huis genoot te geven. ,,De betovering is verbroken. Ik heb tot op de dag van vandaag geen porno meer gekeken. Ik word nu afgerekend op de schending van het celibaat. Het bisdom beweerde dat ik ook niet bereid ben daar naar te leven. Maar ik ben nog nooit zo keurig celibatair geweest als in deze fase van mijn leven. Ik realiseer mij dat er een spanning is tus sen mijn persoonlijke beleving van het celi baat en de strikte kerkelijke visie. Het celi baat was voor mij nooit een doel op zich zelf. Het betekent voor mij meer dan seksu ele onthouding. Het gaat primair om een keuze voor iets of iemand, om een relatie met God en Jezus Christus.'' Zijn toekomst is ongewis. Het is onbe kend wanneer zijn beroep wordt behan deld. Op de site van de Vredeskerk is een link naar een video van zijn boekpresenta tie verwijderd, net als de link naar het kopje 'pastor'. Het valt Valkering zwaar. In 25 jaar tijd is hij vergroeid met de Vredeskerk en de paro chianen. ,,Deze kerk is als een klein Gallisch dorpje dat moedig standhoudt in een zee van ontkerkelijking. Of ik de Vredeskerk blijf bezoeken, weet ik niet.'' Valkering ziet lichtpuntjes. Drie jaar gele den sprak hij paus Franciscus in Rome over homoseksualiteit. Hij gaf hem een bundel met uitvaarttoespraken voor homoseksuele aidsslachtoffers, uitgesproken door wijlen pater Jan van Kilsdonk. De paus zei: 'Ik heb aandacht voor die mensen. Ik draag hen met mij mee in mijn hart. Wil dat hen zeg gen. En wil hen van mij groeten.' Het was hartverwarmend hoe hij aan dachtig naar me luisterde en me in vier zin nen toesprak. Helaas is het nog niet alle priesters en bisschoppen gegeven op zo'n manier over homoseksualiteit te spreken, dat mensen zich gesterkt en verwarmd voe len, en kunnen groeien in levensgeluk en vreugde. Dat belemmert onze toekomst.'' Enkele maanden later stond Valkering tijdens de Canal Parade in Amsterdam bij de World Religion Boat, die meevoer. Aan boord waren een dominee, lesbische rab bijn en homoseksuele imam. Bisschop Punt verbood hem mee te varen. ,,Het was volgens hem niet mogelijk daar de nuances van de katholieke leer in ver band met homoseksualiteit aan de orde te stellen. En hij hekelde de erotisch-banale elementen van de botenparade. Waar baseerde hij dat op? De meeste mensen die meevaren gedragen zich niet zo extra vagant. Het is vooral een dag van verbroe dering en gezelligheid.'' ,,We moeten hoopvol gestemd blijven en onszelf en elkaar niet opgeven. Het laten zien van mijn wonden was heilzaam. Maar de katholieke kerk is, zeker binnen dit bis dom, geharnast en verkrampt. Zo wil ik niet leven.'' prachtig dat we er als familie door gegroeid zijn. Dat hoop ik ook voor de kerk als ge heel.'' ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 93