De datum van toen 4 augustus 1944 8 NIEUWS Op 4 augustus 1944 werd Anne Frank opgepakt op haar onderduikadres in Amster dam. Een half jaar later bezweek ze in Bergen-Belsen. Terug naar die fatale dag, morgen 75 jaar geleden, die een 15-jarig meisje tot hét symbool van de Jodenvervolging maakte. Als je weet wat je komt doen, heb je maar 20 minuten nodig, niet 2 uur grai Dat de zon vrijdagoch tend 4 augustus 1944, het begin van een stralende zomerdag, gewoon scheen, is een beeld dat even surrealistisch als on verdraaglijk is. Wie aan de Tweede Wereldoorlog en aan de bezetting van Nederland denkt, denkt in zwart-wit. Die denkt aan asgrijze wolken en motregen. Aan voortdu rende angst, ontreddering en gebrek. Aan uitgestorven straten met de echo's van stampende Duitse laar zen. Aan vervolging, verzet en repre sailles. Een blauwe lucht, kwette rende vogels, een waterijsje op de bon, de zon die in het water van een Amsterdamse gracht weerkaatst; in dat decor is eenvoudigweg geen plek voor drama. Maar op die augustusdag werden tien mensen - acht Joodse onderdui kers en twee helpers - aan de Prin sengracht 263 in Amsterdam opge pakt en weggevoerd. Onder hen Anne Frank, het Joodse meisje wier dagboek ruim 30 miljoen keer is ge drukt in meer dan zeventig talen. En wier schuilplaats het Achterhuis, nu ingebed in het Anne Frank Huis, jaar lijks ruim 1,2 miljoen bezoekers trekt. Als ze nog zou leven zou ze - af gaande op haar vroegrijpe observa ties en formuleringen en aan de hand van herinneringen van mensen die haar kenden - ongetwijfeld een char mante oude dame van 90 zijn. Wijs, scherp en humorvol. Wellicht een succesrijk schrijfster ook; haar grote droom, die ze geregeld toever trouwde aan Kitty, haar fictieve vriendinnetje. Symbool Bovendien zou haar dagboek, dat ze voor haar dertiende verjaardag kreeg, niet zijn geëindigd op 1 augustus 1944, drie dagen voor haar arrestatie. Want ze had de onweerstaanbare be hoefte haar wereld in het Achterhuis, begrensd door een aantal bedompte, geblindeerde kamers, aan het papier toe te vertrouwen. Maar Anne Frank, symbool van de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog, stierf op 15-jarige leef- tijd in het Duitse concentratiekamp Bergen-Belsen. Aan uitputting of vlektyfus of beide; we weten het niet. De dag waarop ze overleed is even min bekend. We moeten het doen met 'februari 1945'. Op 15 april be vrijdden de Britten het Duitse kamp. Er is veel gezegd en geschreven over die fatale dag waarop de bewo ners van het Achterhuis werden ont dekt. Toeval? Verraad? Nonchalance van de onderduikers wellicht? Een gecoördineerde actie van de Duitse Sicherheitspolizei? De officiële weerwaarneming op 4 augustus 1944 te Amsterdam meldde 23, 3 graden. Het zal broeierig zijn ge weest in het Achterhuis, want het was een warme zomer. Anne Frank maakte geregeld melding van de temperatuur. Bij bloedwarm weer schreef ze dat 'de boter smelt en de melk bederft'. De meest gestelde vraag van de be zoekers van het Anne Frank Huis luidt: wie verraadde haar? De be hoefte aan een gewetenloze dader, verantwoordelijk voor het droeve lot dat Edith en Otto Frank, hun doch ters Margot en Anne, Hermann en Auguste van Pels, hun zoon Peter en de tandarts Fritz Pfeffer wachtte, blijft onverminderd groot. Alleen Otto Frank overleefde de oorlog. ,,Wat we zeker weten van die dag", zegt historicus en onderzoeker Gert- jan Broek, verbonden aan de Anne Frank Stichting, ,,is dat drie politie mannen het huis aan de Prinsen gracht 263 tussen half elf en elf uur 's ochtends binnenkwamen. En dat deze beambten, de Oostenrijkse SS'er Karl Silberbauer, Willem Grooten- dorst en Gezinus Gringhuis, ruim twee uur later vertrokken met tien arrestanten, onder wie de acht Joodse onderduikers uit het Achterhuis." Broek publiceerde in 2016 het ÜC- zaterdag 3 augustus 2019 GO oe het Achterhuis werd leeg geveegd Arno Gelder Anne Frank beschreef in haar dagboek de wereld van het Achter huis, gevestigd in het kantoor van de onderneming die haar vader ja renlang op de Amsterdamse Prinsengracht runde. fotos anp Amsterdam —Gertjan Broek, onderzoeker Het dagboek van Anne Frank is in meer dan ze ventig talen ver schenen. foto afp De acht onder duikers in het Achterhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8