I De deur van de parochiewoning naast de Vredeskerk in Amsterdam heeft twee bellen. Op het linker naambordje staat pastorie, op het rechter Pierre Valkering. De rechter bel opent voor de verslaggever de poort naar een warm welkom door de pas tor op de eerste verdieping. De fotografe die later arriveert en links drukt, wacht een koelere ontvangst op de begane grond door parochieleden die de afspraken van de pas tor met argusogen bekijken. ,,Het is een in gewikkelde situatie'', zegt Pierre Valkering diplomatiek, maar met een zucht. De publicatie van zijn spraakmakende autobiografie Ontkleed niet naakt staan, eind maart, heeft de Vredesparochie in een klei ne Koude Oorlog gestort. De openbare biecht over zijn verleden met een porno verslaving en heimelijk seksleven in dark rooms, homosauna's en op openbare ont moetingsplaatsen verdeelt de parochianen. ,,Ik heb geen spijt van de publicatie. Dit was nodig. Voor mezelf en voor de kerk, die vastloopt als het gaat om homoseksualiteit. Ik heb mijn nek uitgestoken en me kwets baar opgesteld. Het gaat om mijn eigen wel zijn en levensgeluk, en dat van homo's in het algemeen. Dit is een noodkreet.'' Valkering is net een paar dagen terug uit Frankrijk. Drie weken vakantie hebben hem goed gedaan. Hij bezocht een vriend in Parijs en trok aansluitend met een vrien din op een vouwfiets door het land, zonder vooropgezet plan of concreet doel. ,,Ik wilde loskomen van alle stress van de afgelopen maanden. Dat is gelukt. Ik was moe. D e eerste week heb ik veel geslapen. Daarna werd het steeds lichter in mijn hoofd. Het is goed te ervaren hoe het is in deze woestijndroogte van mijn leven. Ik mag de mis niet doen, ik heb geen relatie en ik kijk geen porno meer. Het leven wordt zo een stuk schraler. Maar ik heb in mijn vakantie het eerste deel van Les Thi- bault gelezen, een roman van 850 pagina's, in het Frans. Dat heeft me ook zeer geboeid en vervuld.'' Valkering woont nog steeds in de pasto rie. En zijn werkkamer op de eerste verdie ping van het monumentale gebouw is nog steeds zijn werkkamer, met bomvolle boe kenkasten die tot aan het plafond reiken. De vraag is hoelang de pastor de kerke lijke ambtswoning nog mag behouden. Formeel is hij geen pastor meer van de 'RK Parochie van de Onze Lieve Vrouw Konin gin van de Vrede'. Kort voor zijn vakantie viel de ontslagbrief van het Bisdom Haar lem-Amsterdam op de deurmat. Hij heeft direct beroep aangetekend. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 89