De datum van toen 2 augustus 1944 Massamoord op Sinti en Roma 7 Als de dood eraan komt, voel je dat. Daar is geen ontkomen aan In Auschwitz stierven 75 jaar geleden duizenden Roma en Sinti. Gisteren kwamen hun nabestaanden samen om een vergeten verhaal nieuw leven in te blazen. Waar ooit houten zigeunerbarakken stonden, staat nu een podium. De vi olist, half-Joods en half-Sinti, ver dwijnt zowat in zijn instrument als hij met lijdzame blik de Auschwitz Waltz ten gehore brengt. Die speelden gevangenen vaak om nieuwkomers rustig te houden wanneer ze aankwa men. Toen Theresia Crasa Wagner, de grootmoeder van Helena Franchi- mont en Theresia Timmerman, aan kwam in het kamp, werd echter de tango van Malando gespeeld. Zij en haar familie luisterden in rijen van vijf bij vijf. Wie bewoog, werd neerge schoten. „Overal lagen lijken, maar na een tijdje raak je ook daaraan ge wend", vertelde ze journalist Jan Bec kers, die haar verhaal opschreef in het boek Me hum Sinthu. Hier ligt de spoorweg waarover op 19 mei 1944 duizenden zigeuners - Roma en Sinti - vanuit Westerbork naar Auschwitz gebracht werden. Een paar maanden later, in de nacht van 2 op 3 augustus, werden ze in groten ge tale naar de gaskamers gebracht. 138 Nederlanders maakten deel uit van die groep van 2897 mannen, vrouwen en kinderen. Om 19 uur 's avonds is het bevel gekomen vanuit Berlijn om het 'zigeneurfamiliekamp' op te rui men. De paar Roma en Sinti die zich weten te verstoppen, worden op 3 au gustus alsnog gevonden door SS'ers en doodgeschoten. Gisteren kwamen Roma en Sinti van over de hele wereld samen in de Poolse stad Oswiecim, het vroegere Auschwitz, om die nacht te herden ken. Enkele overlevenden vertelden hun verhaal; over honden die mensen in stukken reten, de paniek wanneer ze naar de gaskamers gejaagd werden en het wanhopige verzet. ,,We sloegen met alles wat we te pakken konden krijgen, maar het haalde niks uit", ver telt Évan Fahidi-Pusztai. ,,Als de dood eraan komt, voel je dat. Daar is geen ontkomen aan.'' Prikkeldraad De nichten Helena Franchimont en Theresia Timmerman lopen over het grindpad, langs de spoorweg waarop een eenzame wagon staat te verroes ten. Ze kijken met grote ogen naar het prikkeldraad waartegen mensen zich zelf elektrocuteerden. Dat wilde de moeder van hun grootmoeder ook doen. „Voordat ze ons te pakken krij gen, gooien we ons tegen het prikkel draad", zei ze tegen haar kinderen. Zo ver kwam het niet. Samen met drie van haar kinderen werd ze die be wuste nacht naar de gaskamers ge bracht. Van het beetje vet dat ze nog aan hun lijf hadden, maakten de nazi's zeep. Hun as werd in een driehoekig meertje achterin het kamp gestort. Bijen dansen rond paarse bloem pjes, terwijl twee nichten op zoek zijn naar overblijfselen van hun familiele den. De spoorweg eindigt, maar het pad loopt door, in een oneindige lus om het kamp heen. Achterin komen de nichtjes in de 'sauna' terecht, waar de nieuwkomers werden kaalgescho ren en alles moesten afgeven wat ooit met hun identiteit verbonden was. Ze stapten in gestreepte pakjes en wer den een nummer. De 95-jarige Raymond Gurème ging een jaar lang door het leven als nummer 3690. Hij praat met geheven vuist over het feit dat de massamoord op de Roma en Sinti amper erkend is. ,,Maar wij blijven vechten!" Ter com pensatie voor wat hem overkwam, ontvangt hij van de Franse regering 18 euro per maand. Na de oorlog streden duizenden Roma en Sinti decennialang voor of ficiële erkenning van de genocide op hun volk, die zo'n 500.000 mensen het leven kostte. In tegenstelling tot dat van de Joden raakt hun verhaal in vergetelheid. ,,Dat ligt ook aan ons", zegt Franchimont. ,,Wij zijn een ge sloten volk en nemen niet snel ie mand in vertrouwen. Daar komt bij dat mensen zoals onze grootmoeder nooit praatten over wat er was ge beurd. Dat was te pijnlijk. In onze cul tuur praat je niet over doden, om hun geesten rust te geven. Maar iemand moet praten, anders wordt het alle maal vergeten." Vlinders In 1980 hielden twaalf Sinti een hon gerstaking in het voormalige concen tratiekamp van Dachau. Omdat veel van de sterfgevallen slecht of niet ge documenteerd zijn, is de zoektocht naar gerechtigheid lang en moeilijk. pas 35 jaar na de hongerstaking er kende het Europese Parlement de ge nocide officieel en werd 2 augustus uitgeroepen tot officiële European Roma Holocaust Memorial Day. De nichten lopen nog steeds over het oneindige pad op weg naar meer tje. Twee witte vlinders cirkelen om hen heen. Ze lachen allebei. ,,In onze cultuur brengen witte vlinders een boodschap uit de hemel", vertelt The- resia. Wanneer het water eindelijk in zicht komt, volgt ontlading. Helena zakt op haar knieën neer en laat haar tranen de vrije loop. De nichtjes zoe ken ronde, egale stenen en schrijven daarop de namen van familieleden wier as hier ligt. De 3-jarige Maria, de 11-jarige Lodevickus, de 15-jarige Eli sabeth en moeder Emilie. Hun groot moeder zocht jarenlang een spoor van hen in Nederland en Duitsland. De nichten hebben ze nu gevonden. De witte vlinders zijn weg. zaterdag 3 augustus 2019 De ve aenociae te Een groep gedeporteerde SInti en Roma in 1942. FOTO USHMM PHOTO ARCHIVES ra Zoë de Goede Oswiecim —Évan Fahidi-Pusztai De herdenking in Auschwitz. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7