Buren moeten zo veel mogelijk buiten beeld blijven Beste bellen en camera's In de wetenschap dat camera's je huis bewaken ga je wellicht met een gerust hart op vakantie. Maar het gebruik daarvan is wel aan regels gebonden. 23 GETEST Als buiten camera komt in een test van de Consumen tenbond de Logitech Cir cle 2 (€169) als beste uit de bus. Bij de binnencame- ra's wint de Netgear Arlo Q (€179). ,,Je hebt tegenwoordig draadloze en bekabelde camera's'', zegt Martijn Chel, hoofdredacteur van Smarthome Magazine. ,,Die draadloze varianten geven je veel vrijheid in plaatsing. Daardoor kun je ze beter richten op eigen terrein en eigendommen.'' Elke bewakingscamera kan met een draaibare steun of doe-het-zelf- oplossing in een specifieke hoek gezet worden om de openbare weg of de tuin van de buren (grotendeels) buiten beeld te houden. Daarnaast kun je instellen dat op namen heel kort of helemaal niet worden opgeslagen. Van inbreuk op privacy is namelijk niet zo gauw sprake als je opnamen 24 uur of kor ter bewaart. Zo kun je bij een deurbel met camera ervoor kiezen helemaal geen opnamen te maken als die gro tendeels de openbare weg filmt. Dan krijg je alleen meldingen als er ie mand aanbelt en kun je live zien wat op dat moment voor de deur gebeurt. Informatieplicht Mocht jouw bewakingscamera toch deels op de openbare weg zijn gericht of op eigen terrein dat vrij toeganke- lijk is voor anderen, dan moet je vol doen aan de informatieplicht. Dat doe je bijvoorbeeld door een sticker bij de toegang van je terrein of bij de deurbel op te plakken waarop je meldt dat mensen worden gefilmd. Dan kunnen zij zelf de keuze maken of ze jouw terrein op willen lopen of willen aanbellen. Zoals wel vaker zijn er uitzonde ringen op de regels. Is in je straat of buurt bijvoorbeeld sprake van een veiligheidsprobleem vanwege een serie recente inbraken, dan ben je vrijer in het richten van de camera. Het is in die situatie, die wel feitelijk aantoonbaar moet zijn, toegestaan om tijdelijk de openbare weg of ter rein van een ander te filmen. De keuze voor een soort camera is een verhaal op zich. Chel: ,,Werkt de camera draadloos, zit er een app bij, wat zijn de bevestigingsmogelijkhe den, wil je een slimme camera met geluidsmeldingen: dat zijn factoren om af te wegen. Maar in gevallen geldt dat je bij het plaatsen de privacy van anderen zo veel mogelijk in acht moet nemen. Je wil tenslotte zelf ook niet overal op beeld staan.'' Bewakingsca mera's in en om het eigen huis zijn een praktische ma nier om je woning te beveiligen, zeker in de zo mervakantieperiode. Bovendien worden ze steeds goedkoper, kun nen ze draadloos werken, personen herkennen en je zelfs een melding op je smartphone geven als er iets ver dachts gebeurt. Je kunt niet zomaar een camera ophangen zonder na te denken over de privacy van anderen. Daarvoor gelden een aantal regels waaraan je je hebt te houden. Eigen terrein Laten we vooropstellen dat iedereen een camera aan zijn gevel mag han gen of een deurbel met camera bij de deur mag plaatsen. Zolang de bewa kingscamera alleen jouw eigendom men of terrein in beeld brengt, is er niets aan de hand. Je beschermt im mers jouw bezit zonder dat iemand anders daar last van heeft. Maar in de praktijk zal de camera vaak ook een stuk van de stoep of straat meenemen, of een deel van de tuin van de buren filmen. En dan zijn er nog die slimme deurbellen met camera die voorbijgangers kunnen filmen. Want heb je een voordeur direct aan de straat, dan ontkom je er niet aan de openbare weg of de over buren te filmen. Privacywet Zodra terrein van anderen gefilmd wordt of de openbare weg in beeld komt, krijg je te maken met de Alge mene Verordening Gegevensbe scherming (AVG), de Europese privacywetgeving. Als je camera voorbijgangers, de buren en/of hun eigendommen in beeld brengt, maak je inbreuk op hun privacy. Daarom moet je volgens de AVG je best doen die privacy zo min mogelijk te schen den. 'Zo min mogelijk' is natuurlijk een rekbaar begrip, maar je kunt zelfs met de eenvoudigste camerasyste men het zichtveld buiten je eigen terrein beperken. GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 Houd 'm in de gaten, die bewakingscamera Voor een slim me deurbel zijn de Nest Hello van Google en Ring Pro van Amazon, beide met een advies prijs van €279, aanraders. Als er wordt aangebeld krijg je van deze deurbellen niet alleen in huis een seintje, maar ook op je smartphone. In de app kun je de persoon die voor de deur staat zien en spreken. Beide bellen kunnen je ook een melding sturen als ze beweging waar nemen. In een test van deze krant won de Nest Hello met 3-2 nipt van de Ring Pro, dankzij de betere beeld kwaliteit, ge zichtsherken ning en soepele integratie met het Neder landsta lige Google Home. Wel is het abonnement (om beelden langere tijd op te slaan) veel duurder dan van de Ring Pro: 300 versus 30 euro per jaar voor de langste bewaartijd. ROB NIJMAN Richt je camera's zo precies mogelijk op je eigen grond en eigendommen. illustratie shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71