OZCAN AKYOL Niet pluis: schaker die erg vaak naar wc gaat 4 dagen Brabant 3 dgn Ardennen (be) 6 zaterdag 3 augustus 2019 Column y @OzcanAkyol Aan de NPO lag het niet: de organisatie heeft afgelo pen week een veelvoud aan documentaires uitgezonden, waarin de droevige positie van onze LHBTI-gemeenschap breed werd uitgemeten. De belangrijkste conclusie die ik hoorde: voor de buitenwereld heb ben we het wellicht goed geregeld, met homohuwelijken en liefdes koppels van hetzelfde geslacht die kinderen mogen opvoeden, maar in de praktijk, in het alledaagse le ven, is het bar en boos. Het meest pregnante voorbeeld was dat van een vader en een zoon in de documentaire Pisnicht, waarin een man op straat de vraag krijgt wat hij ervan zou vinden als zijn koter homo zou zijn. De sug gestie werd weggelachen. ,,Ik zou er niet mee kunnen leven.'' Er zou tijdens deze zoektocht ook een zondebok worden aange wezen. Die rol mocht voetbalana list en allround meningenmachine Johan Derksen vervullen. Hij reageerde non-conformis tisch op een semi-kruisverhoor van Ellie Lust, iets wat hij later, in kran ten en op sociale media, met allerlei verwijten moest bekopen. Alsof hij de Messias van de Ho mohaat is. Dat ligt volgens mij een tikkeltje genuanceerder. 1 I In alles wat ik de afgelopen we ken heb gezien, miste ik vooral de j'accuse aan het adres van religi euze stromingen in onze samenle vingen die fundamenteel tegen het principe zijn van twee mensen van hetzelfde geslacht die een lief desrelatie met elkaar onderhou den. Bij de EO onderwierpen ze de christelijke kerk aan zelfonderzoek, maar daar bleef het eigenlijk wel bij. Wie in de Biblebelt meldt dat hij gay is, heeft voorgoed een ander leven. Het was spannender en veelzeg- gender geweest als Ellie Lust ook een moskee na het vrijdaggebed had bezocht, om eens te vragen hoe zij tegen deze zaken aankij ken. Of misschien moest één van die programmamakers een doorsnee achterbuurt inlopen, waar blanke autochtonen wonen, om eens te checken wat zij van de Pride in Amsterdam vinden. Ik kan de standaardreactie voor u invullen: 'Waarom motten ze alle maal met hun roze stringetje op die boten dobberen? Dat is vies. Wij doen dat toch ook niet?' Uit een onderzoek van het Een- Vandaag Opiniepanel blijkt dat 58 procent van de mensen uit de LHBTI-gemeenschap zich niet vrij voelt om hand in hand op straat te lopen. Hoe graag sommigen het ook willen geloven, dat is niet de ver dienste van Johan Derksen. De pro blemen zitten dieper. Het is tijd om die integer aan te kaarten, zonder bevolkingsgroepen te sparen. Ik miste de 'j'accuse' aan het adres van religieuze stromingen Ophef deze week tijdens het open NK schaken in Dieren. Een 19-jarige speler werd be trapt op het stiekem gebruiken van een telefoon. Hoe een jonge schaker als een speer ging, maar tegen de lamp liep. Remco Kock Dieren Een tentamenzaal, daaraan doet de muisstille sporthal Theothorne in Dieren denken. De vooroverbogen mensen hangen echter niet over vellen papier, maar peinzend bo ven de schaakborden. Of ze lopen rond. Even snel naar de wc. Wel kom op het open Nederlands kam pioenschap (ONK) schaken. Eén van de schakers, een 19-ja- rige Utrechter, gaat wel héél vaak naar het toilet. Wat doet hij daar? De klamme sporthal hangt vol bordjes en posters waarop staat dat gebruik van een telefoon verboden is. ,,Telefoongebruik is voor scha kers taboe", legt ONK-hoofd- scheidsrechter Koos Stolk uit. ,,Om te voorkomen dat spelers zich laten helpen door schaak- apps, moeten mobieltjes opgebor gen worden of zichtbaar naast het bord liggen." Waarschuwing Hij vertelt hoe de geruchtma kende zaak aan het rollen komt. Zonder de naam van de deelnemer te noemen, bevestigt Stolk dat hij al voor het kampioenschap is ge waarschuwd voor de jonge scha ker. De maanden voor het ONK maakt zijn schaakrating namelijk een opvallende, verdachte sprong. ,,Een deelnemer weigerde zelfs te gen hem te spelen en beschul digde de verdachte van het gebruik van schaak-apps." De deelnemer die aanvankelijk weigert te spelen, doet dat alsnog nadat hij wordt bijgepraat door de organisatie, die werkt aan een ma nier om de verdachte speler te be trappen op fraude. De verdenking: het bij zich dragen van een mo bieltje, wat op zichzelf al vol doende is voor diskwalificatie. Om te bewijzen dat de ver meende oplichter een mobiel ver- Grootmeester Igors Rausis speelde ook vals door schaak-apps te gebruiken bij wedstrijden. bergt, bestelt scheidsrechter Stolk een metaalscanner. ,,Wij mogen niet fouilleren." Probleem: de be stelde metaalscanner wordt maar niet bezorgd. Zonder bewijs kan de Utrechtse verdachte doorspe len. En partij na partij winnen. Tot woensdag. Op de voorlaatste wedstrijddag is de metaalscanner eindelijk binnen. Tijdens zijn par tij tegen een 10-jarige speler moet de Utrechter weer heel vaak naar het toilet. Stolk schiet hem naar ei gen zeggen aan en confronteert de 19-jarige met zijn verdachte ge drag. De Utrechter weigert vervol gens om een controle aan zijn li- STRAF De zaak van de mogelijke schaakfraude is overdragen aan schaakbond KNSB. Bondsvoorzitter Marleen van Amerongen kan nog niks zeg gen over de strafmaat. ,,Ik ben blij dat er adequaat is ingegre pen. Het is de nekslag voor de sport wanneer fraude onge straft blijft." Van Amerongen kan zich 'gelukkig nauwelijks soortgelijke incidenten herin neren.' Volgens schaakauteur Renzo Verwer is fraude met schaken niet uniek. ,,In 2007 was er in competitieverband een valsspeler. Die gebruikte een schaakcomputer op zijn telefoon. Na zijn schorsing speelde deze schaker onder een andere naam verder." chaam met de metaalscanner te ondergaan. Als Stolk de verdachte erop wijst dat weigeren gelijkstaat aan schuld, haalt de Utrechter het mo bieltje tevoorschijn. Daarop blij ken meerdere schaak-apps te staan. Hoewel de Utrechter claimt dat hij die apps niet gebruikt tij dens wedstrijden, wordt hij gedis kwalificeerd wegens het dragen van een smartphone tijdens de wedstrijd. De betrokken schaker wil niet reageren. Ondanks her haalde verzoeken van deze krant. Tijdens het NK, dat inmiddels afgelopen is, is de diskwalificatie van de 19-jarige schaker het ge sprek van de dag. Een man met een baard wil alleen anoniem reage ren. ,,Die jongen komt uit de C- klasse, het laagste niveau." De man toont op zijn telefoon de als een ra ket omhoog geschoten ranking van de speler. ,,Niemand maakt zo snel zo'n sprong. Oplichten is fout, maar als je het zo opzichtig doet..." Grootmeester De man begint over een in juli be trapte Lets-Tsjechische groot meester. ,,Igors Rausis heeft ook op het toilet schaak-apps gebruikt. Alleen op een veel hoger niveau en een stuk slimmer: Rausis verloor af en toe expres een potje. Hij heeft veel geld verdiend, deze speler slechts een paar 100 euro." De man raadt de speler uit Utrecht aan het voorbeeld van Rausis verder te volgen ,,Rausis heeft verklaard dat hij nooit meer een schaakstuk zal aanraken." Kloosterhotel Voor maar: Halfpension Slaap in dit voormalig klooster, midden in de natuur! Gelegen op een 15 ha groot park, met meerdere terrassen! Tip: Bewonder de kastelen van Deurne. 3 nachten in 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 3 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en mooie fietsroutes Aankomsten t/m november. Betaal pas bij aankomst! Vlakbij natuurgebieden Deurnese Peel en Mariapeel Geniet van de sprookjesachtige omgeving! Slaap in een karakteristiek landhuis, in de vallei van de rivier Semois en in de buurt van de bekende stad Bouillon. 2 nachten in 3* Hostellerie La Sapinière, Laforêt (7,5) 2 keer ontbijtbuffet, gratis wifi en parkeren 2 keer een 3-gangen diner Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! Verblijf 4 dagen o.b.v. Halfpension voor 94,50 p.p. www.Zoweg.nl/dagblad of bel 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO LHBTI - ~5e-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6