4 5 Wordt het niks, heb je het in ieder geval geprobeerd O Houd honden altijd aan de lijn en overweeg om katten op vakantie niet buiten te laten Lekker makkelijk Alles is veel, voor wie niet veel verwacht, om dichter Bloem maar eens te citeren \oete« 21 Houd je dier binnen als het meegaat op vakantie Een deel van de huisdieren raakt vermist op het vakantieadres. ,,Onze ervaring is dat mensen die hun kat meenemen tamelijk fana tiek zijn en goed opletten'', zegt Carien Radstake, directeur van Stichting Zwerfkatten Nederland. ,,De meeste zwerfdieren die wij vangen in vakantieparken zijn van tijdelijke bewoners uit het buiten land die het dier achterlaten als ze weer teruggaan.'' Haar zorg zijn eerder katten die zonder oppas thuisblijven. ,,Sommige mensen denken helaas dat een kat zich bui ten wel redt, maar zo'n dier is gewend aan zijn natje en droogje thuis, na een tijdje gaat het mis.'' Wie zijn huisdier meeneemt op reis, moet desondanks alert zijn. ,,In een vreemde omgeving is een ver gissing met raam of deur snel gemaakt'', zegt Nagtegaal. ,,Houd honden altijd aan de lijn en over weeg om katten op het vakantie adres niet buiten te laten.'' Radstake: ,,Als je je dier mee neemt, zorg dan dat het dier gechipt is en geholpen, want vooral bij katers nemen de hormonen het anders over. Geef je dier op vaste tijden extra lekker eten en zorg zo dat hij ruim voor vertrek weer binnen is.'' Misschien heeft je kat al een nieuw baasje Ook raadzaam: de vermissing melden bij Amivedi. Dat geldt ook voor mensen die een dier vinden. ,,Als een dier lan gere tijd zwerft ziet het er minder goed uit, maar dat betekent niet dat het is verwaarloosd of dat de eigenaar het dier niet vreselijk mist'', zegt Schotel. Wie een dier vindt, is verplicht daar van aangifte te doen bij een bevoegde instantie als een dierenasiel. Nagtegaal: ,,Als de eigenaar zich na twee weken niet meldt, herplaatsen wij het dier. Als je je huisdier dan na drie weken vakan tie terug wilt, is het aan de nieuwe eige naar of je hem meekrijgt. Ook daarom geldt: ,,Chippen en registreren voor komt een hoop leed.'' Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Nynke organiseert thuis de kampeervakantie onder het adagium van 'we proberen het gewoon'. Geen stress! Vakantieplannen maken voor een gezin met kleine kinderen is een langgerekte rampenoefening. Helemaal als je gaat kamperen, zoals wij. In de weken voorafgaand aan de exodus maakte ik, de mars leider, ellenlange paklijsten. Mid den in de nacht werd ik zwetend wakker en riep in halfslaap: 'de alcoholtesten!' Overdag checkte ik vier keer of ik wel genoeg enter tainment had voor de autorit. En wat als iemand zou gaan kotsen? Hoe zouden de kinderen slapen in onze vouwwagen? Mijn man Tom checkte onder tussen de bandenspanning, riep drie keer per week of we nou wel of niet een tekentang hadden en knipte artikelen uit de krant over zonbescherming bij kleine kinde ren. Overal waren we op voorbereid. Omdat er, wanneer je met kleine kinderen gaat kamperen, maar weinig mensen zijn die oprecht zeggen: wat een goed idee. Wat gaan jullie het heerlijk hebben. De meeste toehoorders gunnen jou je voorpret, maar je ziet ze ondertus sen denken: dit wordt lachen. Die hebben visioenen van kinderen die 's nachts de hele camping wak ker janken, van diarree-aanvallen terwijl het toiletgebouw vijf minuten lopen is. En dus wil je overal op voor bereid zijn, om al die pessimisten achteraf de mond te kunnen snoe ren. Het ging goed! Het was leuk! Niemand heeft de auto onderge kotst! Alle what-if's kunnen je afschrikken. Maar altijd wanneer de 'wat als' de overhand dreigt te krijgen, denk ik aan de wijze les die mijn vriendin Jacobien me leerde. Het is een open deur, maar wel een goede open deur: je kunt iets niet doen, omdat je bang bent voor wat tón gebeuren. J e kunt het ook gewoon wél doen. Wordt het niks, dan heb je het in ieder geval geprobeerd, en wellicht iets geleerd. Wordt het een succes, dan heb je onverwacht een prachtige ervaring te pakken. Wij spreken die zinnen hardop tegen elkaar uit, wanneer we iets gaan doen waarvan de uitkomst onzeker is. Zodat we van elkaar weten: we proberen dit gewoon. En als het niet lukt, dan lachen we daarom. Geen stress. Alles is veel, voor wie niet veel verwacht, om dichter J.C. Bloem maar eens te citeren. En daarom gaan we kamperen. Omdat we ooit droomden van een vouwwagen met in de ene slaap- cabine twee giebelende kindjes. En wij met een wijntje onder de luifel, doodmoe en enorm geluk kig. Misschien zijn de kinderen er nog niet klaar voor. Misschien worden het korte nachten. Maar dan hebben we het in ieder geval geprobeerd. En weer heel veel geleerd. -Nynke de Jong KOKEN GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 Zoektips voor vermiste huisdieren vind je op mijndieriszoek. dierenbescher- ming.nl/zoektips Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (42) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69