Voorkom dat je dier vermist raakt als je op reis bent Je dier kwijtraken is de grootste nachtmerrie van veel huisdiereigenaren. Vorig jaar raakten ruim 50.000 huisdieren vermist. Een derde van de vermissingen gebeurt tijdens een vakantie. Hoe voorkom je dat? 20 Grootste uitvoering Orff's Carmina Burana aller tijden Alleen chippen is niet genoeg, registratie is ook nodig Een chip maakt de kans op hereniging met je huisdier vele malen groter. Momenteel is drie kwart van de honden gechipt, tegenover ongeveer de helft van de katten. Helaas gaat het ook bij gechipte dieren soms fout, zegt Dik Nagtegaal van De Dierenbescherming. ,,Die dieren zijn gechipt, maar niet geregistreerd. Het eerste wat wij doen wanneer we een dier vinden is de chip checken. Maar als daar geen adres bij staat, kunnen we er alsnog niet veel mee.'' Als huisdiereigenaar ben je zelf verantwoorde lijk voor het registreren van de chip, zegt Nagte- gaal. ,,Mensen vergeten bijvoorbeeld hun adres na een verhuizing aan te passen, of denken dat de dierenarts registreert. Dat is niet zo.'' Ook komt het voor dat de chip in het lichaam aan de wandel gaat, al is dat een uitzondering. Het advies: laat je dier chippen en zorg dat de chipgegevens actueel zijn. Op chipnummer.nl kun je controleren of dat het geval is. Laat je dierenarts checken of de chip leesbaar is. êcU) Laat de oppas je dier op vaste tijdstippen voeren niet buiten, en hoe maak je het vogelhok schoon zonder dat je vogel wegvliegt'', zegt Yolande Schotel, secretaris bij stichting Amivedi die zich inzet voor vermiste en gevonden huisdieren Maak een duidelijk lijstje voor de oppas, adviseert Schotel. ,,Zorg dat hij of zij het dier minstens één keer per dag signaleert, bijvoorbeeld door op vaste tijden te voeren. En blijf altijd bereikbaar voor vragen, want niemand kent je dier zo goed als jij.'' Net zo belangrijk: een goede beschrijving van je kat of hond, inclusief goede foto's van verschillende kanten. ,,Als het misgaat, kan de oppas meteen actie ondernemen.'' 3 Wees voorzichtig met gps-trackers en halsbandjes Gps-trackers zijn populair voor huisdieren, maar niet zonder risico's. ,,Voor een golden retriever is het prima, maar de huidige formaten zijn te zwaar voor katten'', zegt Nagtegaal. „Bovendien is het katten- lichaam gemaakt om door kleine openingen te gaan, de kans dat de gps-tracker blijft haken is groot.'' Hetzelfde speelt bij halsbandjes, zegt Schotel. ,,Bovendien valt een kat met halsband minder snel op. Mensen denken dan eerder dat de kat een huis heeft, terwijl hij net zo goed verdwaald kan zijn.'' Toch heeft een halsband met een adreskokertje voordelen, zegt Nagtegaal. ,,Vooral als een dier niet gechipt is, want dan weten we bij wie we moeten aankloppen.'' Wees voorzichtig met gps-trackers en denk na over een halsband omdoen. Kies in ieder geval voor een hals band die goed meegeeft, is het advies van de experts. Bestel tickets op pzc.nl/carmina ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 PC Het klaarleggen van het dierenpaspoort, de reis mand en dierenartsgegevens hoort bij een goede voorbereiding, maar ook het delen van informatie over dagelijkse rituelen. ,,Zoals: komt de kat wel of Als de kat van huis is... staat hij hopelijk geregistreerd BINA AYAR Dirigent Raymond Janssen tekent samen met The International Symphony Orchestra of Lviv en The National Choir of Ukraine 'Dumka' voor de grootste uitvoering van de 'Carmina Burana' aller tijden. Meer dan 130 musici voeren het muzikale meesterwerk van Carl Orff uit tijdens een exclusieve concertreeks in Nederland. Concertdata vr 8 november za 9 november zo 10 november ma 11 november di 12 november wo 13 november do 14 november vr 15 november za 16 november zo 17 november Eindhoven Muziekgebouw 20.15 Amsterdam Concertgebouw 14.15 Den Haag World Forum Theater 14.30 19.00 Rotterdam De Doelen 20.15 Amsterdam Concertgebouw 20.15 Groningen MartiniPlaza 20.00 Oudenbosch Basiliek 20.00 Arnhem Musis 20.00 Apeldoorn Theater Orpheus 20.00 Amsterdam Concertgebouw 20.15 *Prijzen zijn op basis van beschikbaarheid, ind. servicekosten en excl. transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68