Volgende week: 'Een slapeloze besluit vaak om vroeg naar bed te gaan. Niet doen mensen!' 17 Hoogleraar theoretische fysica Gerard 't Hooft. ,,De zwaarte kracht laat zich niet zo makkelijk pakken.'' kocht. Dat je angst niet alleen kunt voelen, maar ook meten in het brein. Tijdens een practicum maten we elektrische hersenacti- viteit tijdens slaap met zo'n ou derwetse machine. Ik hoorde aan de pennetjes op het papier als ie mand in stadium 2 van slaap ver keerde, of in diepe slaap. Ik zag tij dens de remslaap de ogen heen en weer schieten. Een overrompe lende ervaring. Van slapeloosheid weten we, schat ik, niet meer 15 procent op een schaal van 100. Van andere stoornissen van het brein - de pressies, angststoornissen, de ziekte van Alzheimer, Parkinson - weten we misschien het dubbele. We lopen achter, er moet worden geïnvesteerd. Wel hebben we tevens in kaart gebracht dat een trauma, opgelo pen in je jonge jaren, later meer kans op slapeloosheid geeft. Be halve genetische aanleg kan zo'n trauma ook leiden tot rusteloze slaap. Het herstel van spanningen en gemoedstoestanden - een be langrijke functie van slaap - is bij een slapeloze verstoord. Hij is niet in staat die zaken op te ruimen. Hoe dat zou kunnen werken? Stel, een kind groeit op in een on veilige omgeving. De hersenen zijn in die periode al flink in ont wikkeling en zijn getraind op het letten op gevaar en almaar in de startblokken staan. In die situatie kan een kind daar baat bij hebben, maar als je ouder wordt en je slaap brozer, zit je ook 's nachts met die parate hersenen opgescheept. We zien dat het voor veel slapelozen lastig is deze si rene in het brein te controleren. Ze blijven als het ware altijd op letten en reageren. Ik geloof in samenwerking tus sen wetenschappelijke onderzoe kers en 'ervaringsdeskundigen' Dankzij de duizenden goede en slechte slapers, verzameld in ons Slaapregister.nl, hebben we al veel ontdekt. Maar - we hebben altijd meer deelnemers nodig. Ik heb me voor de komende vijftien jaar voorgenomen dit pro bleem samen met hen op te los sen. Meestal werk ik zeven dagen per week, maar ik pak wel mijn rust. Probeer altijd acht uur te sla pen - in praktijk worden het er meestal zevenenhalf. Aan het einde van de middag ga ik naar huis. We eten dan samen en daarna keer ik meestal terug naar het werk. Hoewel werk, het voelt veel meer als een passie. Ik wil ontrafelen wat er in de ze nuwcellen van slapelozen gebeurt en betere behandelingen vinden. Tot die tijd zal ik niet rusten.'' stoornissen. Wij weten dat som mige slapelozen een groot risico lopen op een depressie. Onder mensen zijn nogal wat lastige slapers. Hun ziektelast zou min der zijn met een verbeterde nachtrust.'' Stoornis ,,Uit onze onderzoeken blijkt dat slapeloosheid een stoornis is die deels genetisch is bepaald. Maar als die aanleg er vanaf je geboorte is, hoe komt dat slapeloosheid op je 50ste manifest wordt? Wij vermoeden dat het zo zit: kinderen zijn verschrikkelijk goede slapers. Kijk even naar de achterbank als je op vakantie gaat. Je ziet een 11-jarige in diepe slaap. Een 60-jarige die een lange vlieg reis maakt mocht willen dat hij zó in zijn stoel kon slapen. Wat we zien bij het ouder wor den is dat, net als bij je botten, de slaap brozer wordt. Dat heeft ie dereen enigszins, maar als je aan leg tot slapeloosheid hebt zijn de rapen gaar. Een slapeloze besluit vaak om vroeg naar bed te gaan om een lange nacht te maken. Niet doen mensen! Al bij meer dan 8 uur in bed wordt je slaap vanzelf be roerd. Je kunt helemaal niet zo lang slapen. Ja, als je hem flink hebt geraakt in het weekend mis schien de eerste paar dagen. Slaap bijtanken is een fabeltje. Het kan zo voelen, maar je lost er niks mee op. Juist als je een slechte slaper bent helpt het om maar zeven uur in bed te zijn. Dat brengt velen veel goeds. De eerste dagen voel je je niet beter, maar als je het vol houdt, raakt de slaap minder ver brokkeld en voelt je slaap dieper. Ook dagelijks op hetzelfde tijd stip opstaan verbetert de slaap. Natuurlijk, dat is lastig. In het weekend wil je je nog even om draaien. Wie het volhoudt, gaat beter slapen. Ik weet precies wanneer ik door slaap en slapeloosheid gefasci neerd raakte. Mijn vader had in zijn boekenkast deeltjes over ver schillende wetenschappelijke dis ciplines. In een boekje over psy chologie las ik het hoofdstuk psy chofysiologie. Over dingen die je in het lichaam kunt meten in sa menhang met stemming en den ken. Zo spannend, ik was totaal ver- slaap verbrokkelt, fragmenteert. Rusteloze slaap noemen we het in ons lab. Bij slapen denken we aan een grote schakelaar die om gaat, maar zo werken de hersenen niet. Op een EEG-meting van elektrische hersenactiviteit zie je ook bij een slapeloze soms vaak prachtige grote slaapgolven op de monitor. Goed surfweer zou je dan denken. Maar als je inzoomt zien we in die slaapgolf toch steeds stukjes waak optreden. Die worden door de sla per ook als zodanig ervaren: een lijdensweg van wakker liggen. Een goede behandeling is cog nitieve gedragstherapie voor in- somnie, CGTI, die 30 tot 70 pro cent van de slapelozen soelaas biedt. Maar die zit niet in het ba sispakket. Het is momenteel het beste dat we hebben, veel beter dan slaapmiddelen en melato- nine. Als een slapeloze zou toegeven aan zijn gevoel, zit hij misschien zomaar zestig dagen per jaar thuis. Te moe. Onder slapelozen, merk ik in de praktijk, zitten veel perfectionisten. Toegewijde men sen, trouw aan de baas. Ironisch genoeg wordt het probleem daar door niet goed zichtbaar. In de politiek blijft het angst vallig stil - alsof slapeloosheid niet bestaat. Maar de kwaal zorgt voor een grote kans op andere GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65