UNIVERSITEIT t 16 De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied Hoogleraar Eus van Someren (59) heeft maar één passie: slapeloosheid doorgronden. Al moet hij er zijn eigen slaap voor opofferen, hij wil de stoornis, waaraan 10 procent van de Nederlanders lijdt, kunnen behandelen. „Bijslapen? Dat is een fabeltje.'' 'Er is groot verschil tussen te weinig en slecht slapen. Te weinig is vaak een keuze' Hoe ik vannacht heb geslapen? Mmm, even denken. Ik ging tegen twaalven naar bed en sliep lastig in - zo rond kwart voor een. Om twee uur was ik klaarwakker. Ik heb een poosje gelezen en viel weer in slaap tot de wekker om kwart over zeven ging. Maar ho - ik bestudeer slape loosheid niet omdat ik zelf een lichte slaper ben. Het voordeel is dat ik weet wat slecht slapen is. Niet altijd als mensen met zware slapeloosheid, maar ik begrijp waar ze het over hebben. Het probleem van slapeloos heid is gigantisch. Slapen we in Nederland dan te kort? Nou, dat valt erg mee. We zijn in dat op zicht een alleszins gezond land. In tegenstelling tot de Verenigde Staten waar mensen zo beknibbe len op slaap dat vijf uur als nor maal wordt beschouwd. Elke cultuur kent haar eigen slaapgedrag. In Japan is het ge woon dat je om elf uur 's avonds je kinderen van de crèche haalt. 's Morgens breng je hen weer, daarna zit je anderhalf uur in de trein naar werk. In de metro suk kelen veel mensen in slaap. Die Paspoort Eus van Someren Van Someren was van 1989 tot 2002 gitarist van de Nederpopgroep The Scene. pakken er zo een half uurtje bij. Uit onderzoek blijkt wel dat in ons land veel mensen écht slecht slapen. Want pas op hè: er is een groot verschil tussen te weinig slapen en slecht slapen. Die twee worden vaak verward. Te weinig slapen is dikwijls een keuze. Je knokt voor je carrière en het is, vind je, even nodig om pas om één uur naar bed te gaan en om zes uur op te staan. Slapeloos - dat is iemand die netjes om elf uur naar bed gaat, om zeven uur opstaat, acht uur in bed heeft gelegen, maar een brakke nacht heeft gehad. Steeds maar wakker liggen, tobben, ma len over dingen 10 procent van de mensen lijdt aan ernstige slapeloosheid. Meer ouderen dan jongeren, meer vrouwen dan mannen. Bij deze groep spreken we over chronisch slecht slapen. Moeilijk in slaap ko men, wakker liggen, 's ochtends te vroeg wakker en niet meer in slaap kunnen komen. Daar onder vinden deze mensen ook overdag last van. Het probleem is schanda lig onderschat. Vaak wordt gedacht dat slecht slapen tussen de oren zit. Mensen die er mee kampen worden niet erg serieus genomen. 'Ah joh, ik heb ook soms een slechte nacht', horen ze thuis en op het werk. Maar je zegt ook niet tegen ie- mand met een depressie: 'Ach, ik ben ook wel eens een dagje ver drietig'.'' Klager ,,Een slapeloze wordt gezien als een beetje een klager en een halve neuroot. 'Laten we er maar niet te veel aandacht aan besteden.' Een verschrikkelijke miskenning. In het slaaplaboratorium van het Nederlands Herseninstituut onderzoeken we mensen met sla peloosheid. Een voorbeeld: je meet bij iemand twee minuten slaap, dan drie seconden iets dat op wakker lijkt, vervolgens weer anderhalve minuut slaap en één seconde een staat van bewustzijn. Ik vergelijk het met een duik boot. Slapen is als onder water zwemmen, lekker gedempt, hele maal weg. Maar een slapeloze heeft een periscoop die naar bo ven wil. Alsof hij in de gaten houdt wat er in de omgeving ge beurt. Dat zorgt ervoor dat zijn ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO ZOMER 'Slapeloosheid is een stoornis die schandalig wordt onderschat' ARNO GELDER Eus van Someren (geboren 16 juli 1960, Heemskerk) studeerde psychofysiologie. Bij het Nederlands Herseninsti- tuut leidt hij de afdeling die slapeloosheid (in- somnie) onderzoekt. Hij werkt tevens bij de afdeling psychiatrie van het UMC Amster dam en is hoogleraar neurofysiologie aan de Vrije Universiteit. Privé: samenwonend, twee zonen, een doch ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64