Het manipuleren van beelden wordt steeds makkelijker en het X Dertig jaar ouder worden in een paar muisklikken Wie weet nog wat er online te geloven is? Amper van echt te onderscheiden nepvideo's en -foto's worden steeds makkelijker te maken. ,,De waarde van informatie daalt, je weet niet meer wat je moet geloven.'' 'Het luistert heel nauw wat je wel en niet kan zeggen en doen' A 14 Het leek hem wel interessant: een app bouwen die vrouwen binnen een mum van tijd virtueel kan uit kleden. Zijn busi nessplan: abonnees betalen vijftig dollar per maand en maker Al berto (een schuilnaam) zou al pro grammerend rijk worden. Alles wat je nodig hebt is een foto van een dame. Invoeren. Klik. Kleren weg. Kassa. Maar dat liep allemaal even an ders. Toen vorige maand zijn app DeepNude online ging, stak een storm van verontwaardiging op en duurde het maar een paar dagen voordat zijn concept dood en be graven was. Alberto verontschuldigde zich per e-mail tegenover het Ameri kaanse technologieplatform Vice: ,,Ik ben geen voyeur, ik ben een technologieadept." Pakweg twee jaar geleden begon hij zich te ver diepen in kunstmatige intelligen tie, leerde hij de basisprincipes kennen van beeldmanipulatie. Daarbij wordt een programma 'ge traind' om steeds betere beelden te produceren, gebaseerd op data bases van bestaand materiaal - blote vrouwen zijn er online ge noeg. Zo voorspelt de software steeds realistischer hoe een ge klede vrouw er bloot uit kan zien. ,,Toen ik erachter kwam hoe je een foto bij daglicht in een nachtfoto kan veranderen, realiseerde ik me dat het mogelijk moet zijn om een gekleed persoon in een naakt ie mand te veranderen. Eureka!'' Alberto's eurekamoment leverde misschien maar korte euforie op; de techniek wordt veel breder en massaler toegepast, en is gebaseerd op razendsnel lerende en creë rende computernetwerken, die gevoed worden met databases vol voorbeelden van goed en fout. Met vergelijkbare kunstmatige intelligentie wordt kanker opge spoord, kreeg een ALS-patiënt zijn stem terug, leren zelfrijdende au to's allerlei verkeerssituaties te voorspellen en worden doden tot leven gewekt - virtueel dan. Trucage verovert de wereld in rap tempo. Op pornosites worden hoofden van bekende filmactrices geplakt op lichamen van hun por nocollega's, op Youtube staat een reeks video's waarin wereldleiders of andere beroemdheden doelwit zijn van manipulatie. Kijk maar eens naar de video waarin de Amerikaanse oud-president Ba- rack Obama waarschuwt voor nepvideo's (die is dus ook nep). En recenter: een filmpje van zijn op volger Donald Trump die vertelt hoe slecht de Amerikaanse voet balvrouwen het doen: ,,Ik hou van winnen, de Nederlandse voetbal vrouwen zien er goed uit in oranje. Net als ik'', zie en hoor je Trump zeggen. Alleen die woorden zijn natuur lijk niet van de Amerikaanse presi dent. Comedian Greg Shapiro heeft ze ingesproken, Trumps naadloos bewegende mond wordt verzorgd door Theo Gevers, hoog leraar Computer Vision (Universi teit van Amsterdam) en dé Neder landse autoriteit op dit gebied. Zijn team bij de start-up 3DUni- versum regelt dat je Trumps mond zo ziet bewegen alsof Shapiro's teksten inderdaad van de lippen van de president van de VS rollen. ,,Het is niet zo heel moeilijk, hoor'', zegt Gevers in een klein ka mertje op het Amsterdamse Science Park, aan de rand van de stad. ,,Als je Trump eenmaal als doelwit hebt, dan is het een kwes tie van de mondbewegingen op nemen en de tekst inspreken.'' Om een goede nepvideo te maken heb je een paar minuten beeldmateri aal van je doelwit nodig, en soft ware die de video's maakt. Al jaren storten Gevers en zijn wetenschappers zich op de wereld -T: ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO Het gevecht tegen de trucage is al verloren NIELS KLAASSEN -'-r Hoe zie je er uit over pakweg dertig jaar? Of juist twintig jaar jonger? Of als je van geslacht zou veranderen? De po pulaire Russissche app FaceApp tovert meteen het antwoord op die vragen op je smart- phonescherm - akelig realistisch, dus inclusief bijbehorende grijze sla pen en rimpels. Onlangs raasden vele FaceApp- plaatjes over de sociale media, veel BN'ers pronkten met hun meta- morfoseselfies. Dat de makers van de app het niet zo nauw lijken te nemen met de privacy leidde tot ophef, maar -f™- Cabaretier Jochem Myjer gebruikt ook FaceApp. de techniek zit goed in elkaar. FaceApp werkt net als de gemanipuleerde vi deo's, geluidsfragmen ten en nepfoto's op basis van 'neurale net werken', kunstmatige intelligentiesoftware die op basis van duizenden of soms wel miljoenen voorbeelden getraind wordt om steeds betere beelden of geluiden te produceren. Gevers: ,,Ze maken ge bruik van generatieve neurale netwerken, al kan ik niet achterhalen hoe ze precies samen gesteld zijn. Maar het werkt wel erg goed.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62