De tocht brengt wandelaars in een andere wereld Ik heb de tijd om eens stil te staan bij wat ik eigenlijk nog zou willen in dit leven 12 El Camino Francés S'MICHEL-EH terencue tZTERENTzu Elk jaar weer wordt het record van het jaar ervoor gebroken. Het aantal pelgrims blijft maar stijgen. Bij de eeuwwisseling deden nog maar 55.000 mensen de tocht. De pelgrims die in Santiago arri veren en de minimale afstand van 100 kilometer hebben afgelegd, ontvangen een oorkonde, de Com- postela. Maar het hoogtepunt is de aankomst op het monumentale Obradoiroplein en dan, ook voor de niet-gelovigen, de entree in de kathedraal. Daar kan een beeldje van Jacobus worden omhelsd. In Saint-Jean-Pied-de- Port is het rustiger dan in Santiago. In het Franse Pyreneeëndorp melden zich in juli en augustus elke dag gemiddeld tussen de 200 en 250 pelgrims in het kantoor van Les Amis du Chemin de Saint-Jacques (de vrienden van de Santiago- route) om informatie in te winnen en hun stempelkaart op te halen, waarmee zij in de speciale, goed kope herbergen onderweg mogen begonnen in 2011 te komen na een boek en een realityserie in hun taal over de Camino. Vorig jaar maakte een populaire Koreaanse popgroep, G.O.D. genaamd, de tocht, natuurlijk gevolgd door TV- camera's. Het gevolg is dat nu veel jonge Koreanen de route lopen. Dat is niet de reden waarom Toh-Ma zich even na zeven uur 's morgens halverwege de zware klim richting het Spaanse Ronces- valles bevindt. Hij vordert traag, in een ritme waarin hij maanden no dig zou hebben om Santiago te be reiken. ,,Ik heb de tijd'', zegt de zestiger uit Seoul. Hij is alleen. ,,Om eens stil te staan bij wat ik ei genlijk nog zou willen in het le ven'', zegt hij. Een Japanse man die enkele honderden meters achter hem volgt, heeft een gelijkluidend motief. ,,Ik wil nadenken over hoe mijn leven is geweest nu het bijna ten einde is.'' 2400 kilometer Zo'n 18 procent van de pelgrims is ouder dan 60 jaar, volgens de sta tistieken van het pelgrimsbureau in Santiago. Zoals Rieks Schone- wille uit Venlo, 67-jaar en gepensi oneerd horecaondernemer. Hij is net gearriveerd in Saint-Jean- Pied-de-Port, maar niet met de trein. ,,Ik ben op 6 april al begon nen, in Venlo'', vertelt hij. Bijna vier maanden is hij al onderweg, hij schat zo'n 2400 kilometer te hebben afgelegd, met een rugzak van twaalf kilo en een overvolle stempelkaart; in het kantoortje heeft hij zojuist een nieuwe gekre gen. Ook vanuit Nederland ver trekken officiële Jacobspaden, waarvan er eentje, niet toevallig, in het Friese Sint-Jacobiparochie begint; de paden lopen over in die in Duitsland, België en Frankrijk. ,,Ik heb alle tijd'', zegt Schone- overnachten. Elke dag speelt zich in Saint-Jean hetzelfde tafereel af: nog voor het licht wordt vertrek ken de eerste pelgrims richting Spanje en na 9 uur is er bijna geen wandelaar meer te bespeuren. De nieuwe lading arriveert vanaf het middaguur in het dorp per trein vanuit badplaats Biarritz, meldt zich bij het pelgrimskantoor, di neert en overnacht in het ook bij toeristen populaire dorp en ver trekt de volgende dag, te voet, bij het ochtendgloren. ,,Wat ons opvalt is het steeds maar groeiende aantal Koreanen'', zegt medewerkster Jeannine van het kantoortje. Vorig jaar beëin digden 5665 Zuid-Koreanen de tocht in Santiago, waarmee zij de negende nationaliteit zijn op de ranglijst van pelgrims, die wordt aangevoerd door Spanjaarden, Ita- lianen en Duitsers. De Koreanen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Saint-Jean- Pied-de-Port Santander Bilbao León Burgos Santiago de Compostella VaJIadolid lopen slechts een deel van de tocht, of spreiden hun Camino over verschillende jaren. Santiago de Compostella (Chemin de St. Jacques), rechtsaf. Koreaanse pelgrims krij gen uitleg in het kantoor in Saint-Jean- Pied-de-Port. Voetverzorging tijdens de trektocht door Noord-Spanje. Rieks Schonewille in de straten van Saint- Jean-Pied-de-Port. Nog zes weken te gaan De kathedraal van Santiago de Compostella, het einddoel van alle Adembenemende vergezichten op de pelgrimsroute. wandelaars. FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60