\J 'Fans verheerlijken een cultuur die helemaal zo mooi niet is' Navo treft maatregelen tegen Rusland 5 HUIERSE M\ Coaïnevangst van 1 miljard euro I zaterdag 3 augustus 2019 sinds vorig jaar Lyra-Lierse Berlaar heet. De jeugdafde ling van Lierse SK verhuis de mee, ze spelen in het vertrouwde geel en zwart, fans hebben inspraak, de club opereert financieel verantwoord en eigen jeugd vormt de levensader zoals een voetbalclub moet zijn, in de ogen van Jansen. Maar de realiteit is wel dat het een club is op het vijfde Belgische niveau, die zijn wedstrijden speelt voor een publiek van duizend man. ,,Het geeft wel plezier'', zegt de Vlaming, ,,maar te gelijk voelt het niet hele maal goed. Het voelt als vreemdgaan. Er is maar één club in mijn leven en dat is Lierse SK.'' Brussel Dat heeft het Navo-hoofdkwartier gisteravond in een verklaring be kendgemaakt. Nu de Verenigde Staten formeel geen partij meer zijn in het ontwapeningsverdrag INF, is het verdrag tegen middellange- afstandsraketten in Europa 'dood'. „Rusland draagt daar als enige de verantwoordelijkheid voor'', aldus de verklaring. Volgens secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de Navo betreffen de militaire maatregelen onder meer het plaatsen van luchtafweer- raketten en conventionele raketten en het houden van meer en grotere oefeningen. De plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa is niet aan de orde. ,,We zullen niet Rusland nadoen. We willen geen nieuwe wapenwedloop.'' De Navo-bondgenoten staan achter het besluit van Washington om uit het verdrag te stappen. ,,Rusland blijft het verdrag schen den. Wij betreuren het dat Rusland geen enkele bereidheid heeft ge toond en geen duidelijke stappen heeft gezet om de regels na te le ven'', aldus de verklaring. Trump Moskou schendt het verdrag uit 1987 volgens president Trump met het plaatsen van 9M729- raketten, ook bekend onder de naam SSC-8- raketten, die met een kernkop kun nen worden uitgerust en West-Eu ropa kunnen bereiken. Volgens de VS hebben die een bereik van 2000 km, volgens de Russen van slechts 480 km, binnen de grens van 500 km uit het ver drag. ,,Navo zal op een verantwoor delijke manier reageren op de aan zienlijke risico's door de Russische 9M729-raketten'', zei Stoltenberg in Brussel. De Duitse douane heeft in de ha ven van Hamburg in een contai ner uit Uruguay 4500 kilo co caïne gevonden. Het is de groot ste cokevondst ooit in Duitsland. De drugs zaten in 4200 pakjes, verdeeld over 211 sporttassen. Het zou gaan om een goede kwaliteit cocaïne, met een straatwaarde van een miljard euro. De douane heeft de vondst van twee weken geleden pas gisteren bekendgemaakt. De drugs zijn de afgelopen twee weken in het diepste geheim afgevoerd en ver nietigd. De lading was bestemd voor de Belgische stad Antwer pen. Het onderzoek naar de men sen achter de smokkel duurt voort. De container was opgege ven als een transport van sojabo nen, maar werd tijdens een risi coanalyse als 'verdacht' gemar keerd. Dat leidde tot de vondst. Schikking van kraanongeval Actie voor streekproduct Heel jammer. Voor kinderen is er natuurlijk gewoon wel een ballenbak Fout van agent: vrouw gedood Daarbij die dan w k vind de kritiek die andere supporters op ons hebben, echt heel hypocriet. Het is ridi cuul om te denken dat voetbal niet om het grote geld draait.'' Aan het woord is Chris- toph von Knobelsdorff, supporter van RB Leipzig. RB is officieel een afkor ting voor RasenBallsport maar dat is enkel omdat sportteams in Duitsland geen sponsornamen mo gen dragen. Iedereen weet dat het om Red Bull Leip zig gaat. De energiedrank- jesfabrikant stampte de club tien jaar geleden uit de grond, door de licentie van het nietige SSV Markran stadt over te nemen. dien bestormden de Oost Duitsers de voetbalhemel. Inmiddels speelt de club op Europees niveau. Voor de traditionele voetbalfan is RB Leipzig het ultieme schrikbeeld. Red Bull bepaalt alles, de club is opgericht om de be drijfsbelangen te dienen. Supporters zijn een mooie bijkomstigheid, maar de club is niet van hen. De haat richting RB gaat ver. Fans van Dynamo Dresden gooiden in 2016 een afgehakte stierenkop naar de Leipzig-supporters. Toen RB bij Union Berlin speelde, kwamen de sup porters van de Berlijnse cultclub in een zwarte poncho naar het stadion en bleven ze uit protest een kwartier stil. 'In Leipzig stirbt die Fussballkultuf, meldde een spandoek. Von Knobelsdorff ergert zich eraan. ,,Ze verheerlij ken een cultuur die hele maal zo mooi niet is. De Duitse supportershistorie is vergeven van geweld. Vaak is de sfeer gespannen en negatief. Bij Leipzig kan ik gewoon met mijn doch ter naar het stadion. Er zit ten veel meer gezinnen, er is nooit wat aan de hand.'' De ambtenaar woont in Berlijn, maar zakt vaak af naar het zuiden om een wedstrijd te zien. ,,Wat ik heel mooi vind, is dat RB Leipzig het voetbal op top- Bundesliganiveau terug heeft gebracht naar het voormalige Oost-Duits- land. Toen wij promoveer- den naar het hoogste ni veau, waren we de enige club uit het oosten.'' is RB een club weliswaar geen klassiek supporters-dna heeft, maar wél onmisken baar een dna. De club loopt vanaf het begin voorop met data, innovatie en experi menten met spelsystemen. ,,Hartstikke mooi. En je moet ergens beginnen. Ik hoop dat over tien of twin tig jaar niemand ons meer als indringers ziet.'' Tegen supporters die sceptisch zijn over de be moeienis van grote inves teerders, wil Von Knobels- dorff één ding zeggen. ,,Zonder groot geld kun je excellent voetbal wel ver geten. Zo is het gewoon. Ook traditieclubs smijten met geld, zoals Borussia Dortmund. En Schalke wordt gesponsord door Gazprom. Daar zou ik als supporter pas écht moeite mee hebben.'' Bert Jan sen heeft nachtmer ries over de verwoes tende wer king van het grote geld bij Lierse SK. FOTO ROB ENGELAAR Een voetbalclub kortom, De Navo-landen zijn het eens geworden over een 'gebalan ceerd, gecoördineerd en defen sief pakket maatregelen' om zich te kunnen verdedigen tegen Russische middellange- afstandsraketten. ANP dan je club lief is? HAMBURG De sporttassen uit Uruguay zitten vol cocaïne. foto ap ALPHEN A/D RIJN Kraanbedrijf Peine- mann betaalt 175.000 euro voor het kraan ongeluk in Alphen aan den Rijn op 3 augus tus 2015. Bij het plaat sen van het rijdek op de Koningin Juliana- brug vielen twee hijs kranen om, bovenop huizen. Peinemann was verantwoordelijk voor de aansturing van het werk. Door de schikking te treffen voorkomt het bedrijf een zaak voor de strafrechter. DEN HAAG Nederlandse streek producten moeten makkelijker hun weg vinden naar de super markt, vindt minister Carola Schouten. Supers verkopen nu vaak goedkopere massaproducten. Ikea wilde bij de her opening van de vesti ging in Groningen een ballenbak voor vol- wasssenen, maar men sen zijn zo enthousiast dat het bedrijf vreest voor de veiligheid en het plan schrapt. ARLINGTON Een Texaanse agent die op een agressieve hond schoot, heeft een vrouw gedood. Hulpdiensten in Ar lington waren uitge rukt voor een melding over een bewusteloze vrouw. Toen de poli tieman de vrouw riep, zou de hond blaffend zijn kant zijn opge stormd. De agent lijkt de vrouw te hebben neergeschoten die hij kwam helpen. De hond liep enkel een schampschot op. Christoph von Knobelsdorff en zijn dochter juichen maar wat graag voor het succes van RB Leipzig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5