Pelgrimstocht El Camino is vooral 'therapeutische' reis De populaire pelgrimstocht naar Santiago de Compostella heeft niet per se een religieus karakter. De wandelaars zijn vooral op zoek naar hun 'eigen ik'. Een kijkje op de route van El Camino. 'In m'n eentje, op zoek naar rust en andere mensen. Dat is voor mij de Camino' 11 Martin Loeje en Lara Schwerdt beleven hun 'alleen-op-de- wereldmoment' bij het beeld van de maagd van Biakorri. zocht in 2016 naar een antwoord op haar twijfels over het wereldje waarin ze zich opgesloten voelde. ,,Ik wilde eruit, en de Camino leek me een mooie manier daarvoor. In mijn eentje, op zoek naar rust en andere mensen.'' En zo ont moette ze Martin. ,,Ik was net ge stopt met mijn baan, had mijn huis verkocht en wilde me ergens anders vestigen'', zegt hij. „Tij dens de tocht kon ik dat allemaal overdenken." Lara is inmiddels yogaleraar. Franse route Het is de tweede dag van hun Ca mino, traditioneel begonnen in het Franse plaatsje Saint-Jean- Pied-de-Port. Vandaar is het bijna 800 kilometer naar Santiago de Compostella over de traditionele, meest gebruikte 'Franse route' (El Camino Francés), al loopt die op de eerste twintig kilometer na volledig door Spanje. De meeste pelgrims trekken zo'n zes weken voor de route uit. Maar lang niet iedereen heeft zoveel tijd of zo'n goede conditie: van de 327.378 pel grims die in 2018 in de Galicische bedevaartsplaats arriveerden, was meer dan een kwart (27 procent) in Sarria gestart. Dat is een af stand van 120 kilometer en een voudig in een week te doen. Uit Saint-Jean-Pied-de-Port kwamen 32.900 pelgrims aan in Santiago, hoewel er 57.800 uit het Franse dorpje waren vertrokken; velen EDWIN WINKELS en dit jaar wilden we de Camino nog een keer doen, als herinne ring, een terugkeer naar waar het begon'', vertelt Lara Schwerdt (33) wanneer de twee van de rotsen zijn gekomen en hun route willen vervolgen. Dat 'op-en-neerreizen' heeft wel wat voeten in de aarde; zy woont in Sydney, Australië, Martin Loeje (42) in Denemarken. Nu zijn ze weer wekenlang sa men, en doen ze wat ze het liefst doen. Wandelen. Voor hen en tal loze anderen is er geen magischer reis te voet dan die naar Santiago de Compostella, El Camino. Heilige Jacobus De maagd van Biakorri is de eerste religieuze 'wegwijzer' die de pel grims op hun lange tocht zullen tegenkomen, maar zoals vele an deren hadden en hebben Lara en Martin geen uitgesproken gods dienstig motief voor hun bede vaart, die al in de 9de eeuw ont stond nadat het graf van de heilige Jacobus (Santiago in het Spaans) in Galicië was gevonden. Australische Lara is actrice en Het is even na acht uur 's morgens wan neer de zon bo ven de och tendmist en de omringende bergen is uitgestegen. De heilige maagd van Biakorri wordt in al haar breekbare schoonheid ver licht. Ze staat op 1105 meter hoogte en kijkt, dichtbij de on zichtbare grens tussen Frankrijk en Spanje, uit over de Pyreneeën- cols die haar omringen. Alles is intens groen, in alle mogelijke schakeringen. Een jonge vrouw en man helpen elkaar de rotsen op, staan enkele minuten volledig stil, kijken naar elkaar, omhelzen elkaar en besluiten het 'alleen-op- de-wereldmoment' met een te dere kus. ,,We leerden elkaar drie jaar ge leden kennen op de Camino, in een pelgrimsherberg in Spanje, en werden verliefd. Sindsdien reizen we op en neer om elkaar te zien, GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 FOTO'S EDWIN WINKELS Eindeloos wandelen richting een goed ge^ LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59