Femke van der Laan Hand in hand, zo is de zee minder eng Zo doen zij dat Vijftig jaar na historische rel ligt de gay pride in VS onder vuur «y VEEL GEDEELD De WorldPride Jcwam dit jaar naar New York 10 Een bootje van riet taand in de branding tel ik steeds opnieuw de dertien kinderen Saskia Noort is met vakantie. Ze heeft Femke van der Laan uitgenodigd om haar in die periode te vervangen. Amsterdam vergaapt zich dit weekeinde weer aan de Canal Parade. In New York, bakermat van de gay pride, bestaan inmiddels twee concurrerende parades. KARLIJN VAN HOUWELINGEN NEW YORK Extravagant is New York al tijd - van een man in een jurk kijkt niemand op. Maar één week per jaar overtreft de stad haar eigen tolerantie voor alles wat afwijkt van de norm: tijdens de pride- maand in juni. De regen boog, symbool van de ho mobeweging, staat dan op T-shirts en tassen, wappert aan winkelpanden en bal kons, verschijnt op bierfles jes om speciaal 'pridebier' aan te prijzen en kleurt de flamboyante kostuums van deelnemers aan de afslui tende parade door de stad. Dit jaar was het feest nog groter dan gewoonlijk. De WorldPride kwam naar New York, de stad waar vijf tig jaar geleden de homo- rechtenbeweging voor het eerst luid en duidelijk van zich liet horen. Toen de po litie voor de zoveelste keer gaybar Stonewall Inn bin nenviel om antihomowet- ten te handhaven, vochten klanten terug. De stad schat dat zeker 150.000 mensen door de stad wandelden, sprongen en dansten om de vooruit gang sinds die rellen van 1969 te vieren in een uren lange parade. Honderddui zenden mensen kwamen naar de route. Maar er is ook flinke kritiek. Het is een feestje van hypocriete be drijven geworden, die vooral hun kans grijpen om mee te liften op de popula riteit van de regenboogvlag, vinden critici. Ze organiseerden hun ei gen Queer Liberation March, in tegengestelde richting. Het doel is om van de pride weer een activisti sche mars tegen onderdruk king van minderheden te maken, geen reclamekara vaan voor het bedrijfsleven en politici. Want er is veel te vieren, maar ook nog veel te doen. In 2018 werden in de VS 26 transgenders ver moord, overwegend zwarte vrouwen. Een jaar eerder waren het er 29 - meer dan ooit geregistreerd. En homorechten mogen dan snel geaccepteerd zijn door Amerikanen sinds het huwelijk in 2015 werd open gesteld voor mensen van gelijk geslacht; er blijft een orthodoxe groep gelovigen die er niets van wil weten. De regering Trump geeft alle ruimte om onder meer medische zorg te weigeren aan LHBT'ers, en weigert transgenders in het leger. Paradoxaal genoeg stuurde Trump ook via Twitter een feestbericht ter ere van de pride, over pogingen homo seksualiteit wereldwijd uit het strafrecht te krijgen. mensen staan elke dinsdag in een azc in de rij om een vin gerafdruk te geven, zonder gezucht. Ze wachten af of ze een werkvergunning krijgen, of een plek om te wonen, zonder gesteun. Ik kijk naar mijn oudste. Zij deed het langst over het halen van haar zwemdiploma's: uren en uren zat ik naast het zwembad. Nu staat ze in zee en wordt haar hand vastgepakt door een 11-jarig meisje met zwembandjes om haar armen. Het meisje kan niet zwemmen en vindt de zee een beetje eng, maar hand in hand met mijn oudste voelt ze zich veilig. Samen wachten ze op steeds weer een nieuwe golf. Ze tel len af en springen. Ik weet niet wat de ogen van het meisje allemaal gezien hebben in de afgelopen jaren, maar nu stra len ze: er is even alleen maar plezier. Ik tel weer tot dertien en wens ze in gedachten allemaal plakkerige warmte, zuch tende moeders en drie zwemdiploma's toe. Femke van der Laan is columniste en weduwe van Eberhard van der Laan, oud-burgemeester van Amsterdam. Met deze boot, de Abora IV - vervaardigd uit twaalf ton riet en twee kilometer touw - gaan twintig avonturiers vanaf half augustus proberen om van de Zwarte Zee naar Kreta te varen. Als dat lukt is volgens expeditieleider Dominique Goerlitz het bewijs geleverd dat de oude Egyptenaren al zeewaardige vrachtschepen hadden. foto afp k sta tot mijn middel in de branding met mijn rug naar de zee en tel kinderen. We zijn een week in Zeeland, half op vakantie, half om een handje te helpen bij de kinder vakantieweken die hier jaarlijks worden georganiseerd voor vluchtelingen. Op de kleine camping verblijven deze week zes moeders met dertien kinderen. Dus tel ik daar in het water steeds opnieuw tot dertien. En elke keer voel ik me een beetje opgelucht. Af en toe werp ik een blik naar mijn eigen kinderen, die ook in het water staan. Tot hun middel, zoals alle vrijwilli gers, want verder gaan we niet: niet ieder kind hier heeft een zwemdiploma. Die van mij wel. Drie diploma's per per soon, zoals zoveel kinderen in Nederland. Het zou mij niet eens verbazen als die negen diploma's er meer zijn dan de dertien andere kinderen er bij elkaar hebben. Het staat me nog helder voor de geest hoe ik vaak in wendig vloekend naar zwemles reed op zondag middag. De plakkerige warmte, de frustratie over het gat waar ze - sodeju! - maar steeds niet doorheen zwommen en dan na afloop natte kindervoetjes in de pijpen van een spijkerbroek proppen: ik had er een hart grondige hekel aan. Nu ik hier sta, de zachte golven te gen mijn rug voel en weer tot dertien tel, schaam ik me een beetje als ik terugdenk aan mijn gezucht en ge steun. We praten veel met elkaar deze week. Aan tafel, rond het kampvuur, als we naar het strand lopen, tijdens de afwas: in een mengeling van Nederlands en Engels, met hier en daar wat handen en voeten, hoor ik allerlei ver halen. Verhalen over oorlog, over vluchten, over niets weten maar blijven hopen. Verhalen die mijlenver af liggen van de onvoorstel bare luxe van zwemlessen op zondagmiddag. Ik zuchtte en steunde toen, terwijl ik aan de rand van een zwembad zat. Deze ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO FOTO GC IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58