9 De Duitsers riepen om hulp. Helpen? Nee dat deden we niet. Zij waren de vijand Paspoort Izaak Helmstrijd den. ,,Ik werd naar Dishoek gestuurd. Bij aan komst werd je Ausweis ingenomen. Dan kon je het eiland niet meer af. De controle op de Sloe- dam - toen een enkele weg en een spoorlijn - viel niet te omzeilen. We waren met enkele honderden van Oudelande en Ovezande en moesten bunkers bekleden met graszoden. Nee, we zaten niet in zak en as, eigenlijk was het een mooie tijd. Er zaten boerenmannen bij, die konden potten bier drinkenWe gingen met heel het lager - zo noemden we dat - naar café Kluijfhout tegenaan de duinen. Het padje naar het werk was afgezet met twee meter hoog prikkeldraad. Een Russische krijgsgevan gene kroop eronder door en verloor een been toen hij op een mijn stapte. Je moest voorzich tig zijn." De Duitsers werden als mensen beschouwd, zegt Izaak: ,,Onze bewaker was een 65-plusser. Heb je wel eens van de Witte Brood Brigade gehoord? De Duitse soldaten op Walcheren hadden het allemaal aan hun maag. En ze stik ten van de honger. We deelden soms gekookte eieren met hen. Voor ons waren het geen sol daten, maar arme mensen." De tijden liggen niet helemaal meer vast in het geheugen. We hebben het nu over de tijd na het werk aan de Atlantikwall, Izaak is terug op Oudelande: ,,In een stelling op de zeedijk zaten Armeniërs, krijgsgevangenen. Ze ver veelden zich, wij hebben hen leren fietsen. Per ongeluk, ik weet het niet, maar ze hebben een boer in zijn bil geschoten. Die is doodgebloed. De oorlog kwam steeds dichterbij en de Duit sers werden er niet vriendelijker op. Toen de Slag om de Schelde in de herfst van 1944 aan staande was gingen ze op de loop." Grote muilen Izaak herinnert zich hoe hij als landarbeider een perceel uien aan het wieden was toen kas teel Van Hattum in Ellewoutsdijk werd plat ge bombardeerd. ,,Kwamen de vliegtuigen vanaf Oudelande aanvliegen, dan was het best een mooi gezicht met die raketten. Het was anders als ze uit de tegenovergestelde richting kwa men. Er vielen scherfjes bij ons op de akker. We wisten van niks en merkten pas dat ze gloeiend heet waren toen we ze opraapten. 'Het wordt tijd dat we naar huis gaan', zei onze baas. Thuis werden we met paard en wagen op geroepen om de Duitsers van Ellewoutsdijk naar 's-Gravenpolder te verhuizen. Wat ze niet allemaal meenamen: trapnaaimachines, petro leumstellen, opkokers. Alles gestolen, denk ik. Midden in de nacht kwamen we op een smalle landweg een Duitse colonne met kanonnen te gen. We konden elkaar niet passeren. Grote muilen hadden ze, er werden revolvers op ons gericht. Op dat moment werden er uit vliegtui gen parachutes met lichten gegooid. Gelukkig was het heiig. Ik heb het paard uitgespannen en de wagen in de sloot geduwd. Er was echt zware paniek bij de Duitsers." 'Hilfe, hilfe' Vanuit Zeeuws-Vlaanderen probeerden terug trekkende militairen van het Duitse Vijftiende Leger een veilig heenkomen te zoeken over de Westerschelde. ,,Ze gingen met van alles te wa ter. Met badkuipen, met aan elkaar gebonden vaten. Voor onze kust lagen zandbanken. Als het eb werd strandden ze daar. 'Hilfe Hilfe, hoorden we aan de andere kant van de zeedijk. Ze hadden daar geen dekking en werden door jachtvliegtuigen doodgeschoten. Helpen? Nee, dat deden we niet. Zij waren de vijand." Op 26 oktober 1944 landde de 52ste Schotse Lowland Division met amfibievaartuigen van uit Terneuzen bij Baarland. Het landingsstrand kwam al snel onder Duits vuur te liggen. Izaak: ,,Ik was in de buurt. Er ligt kwijlzand voor de kust, een soort drijfzand. Sommige tanks kwa men vast te zitten. Ongetwijfeld zitten er nog zo'n drie meter diep onder het zand. De Duit sers schoten vanaf Walcheren. We liepen ge bukt onderaan de zeedijk. Je hoorde de grana ten naderen, een hoge pieptoon. We dachten dat er een Engelse soldaat op de dijk verscheen. Hij riep in onvervalst Zeeuws-Vlaams: 'Je hoeft niet te bukken, die granaten vliegen over'." Granaatscherven Inwoners van Baarland en omliggende dorpen werden in amfibievaartuigen geëvacueerd naar Zeeuws-Vlaanderen. Ook Izaak. Op de Wester- schelde hoorde hij de granaatscherven tegen de bepantsering tikken. Na een paar dagen op een boerderij tegen de Belgische grens ging hij te rug. Een visser was bereid hem en een stel dorps genoten over te zetten. ,,We kregen pikhaken uitgereikt. Daarmee konden we eventuele mij nen afduwen. En we waarschuwden als het no dig was de schipper dat hij vaart moest minde ren, anders zouden de mijnen in het kielzog alsnog naar het schip worden gezogen." Was er vreugde over de bevrijding? ,,Nee, ei genlijk niet. Mensen bleven binnen. De vader van mijn buurvrouw kreeg een kogel door zijn hoofd toen hij door het kelderraam naar buiten keek. Later hebben we opgeruimd en probeer den we sigaretten te bietsen bij de Schotten." GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 26 oktober 1944, de Schotten landen bij Baarland. FOTO NEW YORK TIMES Izaak Helmstrijd werd 22 maart 1923 geboren in de omgeving Baarland. Hij woonde vrijwel heel zijn leven op Oudelande. Hij was meer dan zestig jaar getrouwd met Nel Goetheer (1929 - 2013). Ze kregen één dochter, Yvonne. Er zijn twee kleinzonen. Izaak werkte in de landbouw. Na de watersnood van 1953 was hij betrokken bij het dijk herstel. Daarna werkte hij nog op de veiling van Goes en in de haven van Rotter dam. De laatste periode tot zijn pensioen was hij werk zaam bij Hoechst in Vlissin- gen. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57