Izaak Helmstrijd lag op de dijk bij de landing bij Baarland Bevrijding 75 jaar Dit is het vierde deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag de 96-jarige Izaak Helmstrijd. Hij woonde heel zijn leven in Oudelande: ,,Ik mag het misschien niet zeggen. Maar toen de oorlog uitbrak is er veel verbeterd." Je pakt het leven zoals het komt. Dat geldt in elk geval voor Izaak Helmstrijd. De oorlog betekende voor hem het einde van de uitzichtloze crisisjaren. Inderdaad, 'elk nadeel heb z'n voordeel'. -,v -év 8 Izaak Helmstrijd zegt sorry. Het lopen gaat niet zo, hij zit in een rolstoel. Een jaar of drie geleden ging het mis. Hij wilde thuis in Oudelande kijken naar een programma over honderd jaar Toon Hermans. Op de één of andere manier verloor hij zijn evenwicht en viel op de radiator van de verwarming. Nek gebroken. Na revalidatie in Ter Valcke in Goes heeft hij nu sinds een jaar een kamer in Hof Rietzanger in Heinkenszand. Hij blijft in beweging, op zijn driewieler trekt hij eropuit. Dat je daarbij moet oppassen voor trottoirbanden weet hij inmiddels ook. Na een val heeft hij zes weken plat moeten liggen. Over de oorlog vertellen? Graag. Maar niet al leen daarover. De jaren dertig van de vorige eeuw moeten ook vermeld worden. ,,Ik denk dat de Zak van Zuid-Beveland toen één van de armste gebieden van Zeeland was. De crisistijd was onvoorstelbaar." Zijn geboortehuis moet in de polders bij Baarland worden gezocht. Op 22 maart 1923, een donderdag, meldde hij zich als tweede zoon in het gezin. Zijn vader was invalide. Dat was ongetwijfeld één van de redenen dat ze het niet breed hadden. Izaak: ,,De kinderen werden uitbesteed bij familie. Na mij kwamen er nog twee broers en een zus. Omdat we niet thuis waren heb ik weinig contact met ze gehad. Je had in die tijd nog wat ik 'naamzotheid' noem. Mijn oudste broer Huib werd naar grootvader aan vaders kant genoemd. Ik, de tweede, kreeg asp?? ws'Smi 'iÊ de naam van opa aan moeders kant. Waren we bij de vader van mijn vader op Hoedekenskerke op bezoek, dan kreeg Huib 5 cent en ik niet. Ik werd bij oma ondergebracht. Ze woonde in een huisje van kloostermoppen tussen Oudelande en Ovezande. Er zijn daar tien kinders grootge bracht." Dominee Eens per jaar kwam de dominee op bezoek. Hij sprak over de armoede in Drenthe, over de plaggenhutten. Izaak had inmiddels de leeftijd dat hij enig zicht op de maatschappelijke ver houdingen had: „Plaggenhutten, zei ik tegen de dominee. Moet je eens kijken hoe we hier leven van uw kerk en van het armbestuur. Als er een hemel is, dan weet ik zeker dat de mensen die het daar voor het zeggen hebben, er niet inko men." Even later voegt hij eraan toe: ,,Ja, de ar moede deed wel eens pijn. Zeker toen er na de oorlog meteen een expeditieleger naar Neder- lands-Indië werd gestuurd. Mijn broer Huib is meegegaan. Ze dachten dat land nog onder de knoet te houden. Daar was wel geld voor." Op de openbare school in Oudelande kon hij goed mee. Er was sprake van 'doorleren', maar ,,dat brak af op de centjes." Hij moest geld gaan verdienen. Dat viel niet mee, simpelweg omdat er geen werk was. Na de inval van de Duitsers nam het leven snel een keer. ,,De oorlog kun je natuurlijk geen verbetering noemen. Maar voor de arbei- *vp t>- - Jb'ï.u a ders werd het beter, je kon voor de Duitsers gaan werken. Ik ging aan de slag op het vlieg veld van Vlissingen. Als je voor 1940 werk kon vinden, verdiende je 3 tot 4 gulden op de week. In Vlissingen kreeg ik 27 gulden. Het vliegveld werd vaak beschoten door de Engelsen. Het leukst was het als we met z'n allen de bunker in moesten. Ik heb meegemaakt dat er ketting- bommen werden uitgegooid, één bom met zes of zeven kleintjes eraan. Achter het ziekenhuis Bethesda stond zwaar afweergeschut. Er was veel vuurwerk te zien." Atlantikwall Te jong voor het Nederlandse leger, te jong voor de arbeidsinzet in Duitsland. Toen NSB- burgemeester Nieuwenhuize van Oudelande personeel moest leveren voor de aanleg van de Atlantikwall werd Izaak wel geschikt bevon- ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO 'Wij zagen de Duitsers als mensen' JAN VAN DAMME VÏ 'rit*} w i' 27 oktober 1944, een Canadees kon vooi rijdt over Zuid- Beveland. FOTO PUBLIC ARCHIVES OFCANADA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56