Comments likes Willy Wouters, boekhandelaar 'Meerdere keren per dag wordt een ergernis' De wethouder dacht eind jaren 90 dat een boekwinkel - een 'magazijn/verkooppunt' in gemeentelijk jargon - in Meliskerke geen lang leven beschoren zou zijn. Twintig jaar later draait De Boekenmolen beter dan ooit tevoren. Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? illy Wouters-Maljaars (56) volgde haar hart toen ze twee decennia terug een boekhandel aan huis begon. Dat had ze ook al gedaan door na haar hu welijk met Piet Wouters een studie Nederlands op te pakken. En te voltooien, ondanks een druk gezinsleven (drie kinderen gedurende de studie, en nog twee erna) en een veeleisende baan als verpleegkundige in de verstandelijk gehandicaptenzorg. Als boekhandelaar in een klein Zeeuws dorp nodigt ze ook schrijvers uit. Auteurs die haar mening op waarde schatten, bleek onlangs in Koudekerke. Rob Ruggenberg, schrijver van jeugdboeken, luisterde daar een spreekbeurt op. De auteur verhaalde dat Willy Wouters zijn eersteling, Het verraad van Waterdunen, wel een goed boek vond, maar zijn woordkeus afwees. ,,Toen ik haar vroeg wat ze bedoelde, zei ze dat een goede schrijver geen vloeken nodig heeft. Mijn verdediging dat piraten en andere zee schuimers eenmaal zo praten, vond geen ge hoor. Ik trok me aanvankelijk niet veel van haar kritiek aan, maar het liet me toch niet los. Ik kwam tot de conclusie dat er toch wel iets in zat. Sinds die tijd zijn er niet of nauwelijks vloeken in mijn boeken te vinden. Niet dat ik karakters heb veranderd, maar als iemand zich minder fijnzinnig uit, kan ik ook schrijven: hij vloekte hartgrondig", verklapte Ruggenberg la chend. ,,Leuk om te horen dat hij erover heeft nage dacht. En mooi dat hij ook tot de conclusie kwam dat met minder grof taalgebruik het verhaal net zo krachtig over te brengen is. Rob kan hartstikke goed vertellen en de jeugd boeien." Lachend: ,,Nee, zeg. Iedereen moet het op zijn manier doen en ik wil iedereen in zijn waarde laten. Maar ik zeg wel wat ik vind." ,,Ik ben opgegroeid in een gelovig gezin met tien kinderen. Ik ben van jongs af nogal recalci trant en zoek altijd de grenzen op. En ik heb ook best tegen de gevestigde orde aan getrapt, maar soms hoor ik Gods stem en voel en geloof ik dat hij bestaat en er ook voor mij is. Uitein delijk voel ik me thuis in de Gereformeerde Gemeente." ,,De meeste zijn trouwe kerkgangers, maar niet allemaal bij de Gereformeerde Gemeente. Sommigen voelen zich meer thuis bij de PKN of een Evangelische Gemeente. Eén zus heeft de kerk vaarwel gezegd. Nelleke overleed vijf jaar geleden, ik mis haar bijna dagelijks. Ze hield net als ik veel van taal en schreef prach tige gedichten." ,,Nee, zeker niet. We zijn altijd een hechte fa milie gebleven en komen vaak bij elkaar over de vloer. Niemand kijkt een ander aan op ge maakte keuzes. Ook Nelleke bleef altijd wel kom in de familie nadat zij het geloof achter zich liet." ,,Ik vind, en Piet met mij, dat je mensen niet te snel moet ver- of beoordelen, maar te hulp moet schieten als dat nodig is. En dan kijken ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO In het uiterste hoekje van het Veerse Meer bij Vrouwenpolder lag de waterkant de afgelopen dagen vol dode vis. Scholletjes, paling, krabbetjes. De meeuwen hadden er een feestmaal aan. Voor de provincie Zeeland was dit dinsdagochtend reden om voor de zuidelijke kant van de Veerse Gatdam een negatief zwemadvies af te geven. Roel van der Mast staat er niet van te kijken, zo laat hij weten op de Facebookpagina van de PZC. „Vanochtend, voor het bericht negatief zwemverbod gehoord te hebben, een duik gemaakt bij het Trafohuisje. Dat is 800 meter richting Veere. Onder de 4 meter diepte één en al witte schimmel en een zwarte deken van waarschijnlijk dode alg. Nooit eerder daar waargenomen. Een tweede doorlaat in het Veerse zou meer wenselijk zijn." En Martin Gruson meldt: „Wordt al jaren door verschillende mensen opgemerkt, maar nu de massa het eens te zien krijgt, gaan we er eens iets aan doen!! Tjonge diep triest, dit had niet hoeven gebeuren, luister eens naar de kiezers!" Ook het bericht over filevaren op het Kanaal door Walcheren leverde veel reactie op. Eigenlijk vooral ergernissen, van mensen die vaak voor een open brug moeten wachten. Aischa Vanbesien - Elbers: ,,Ik woon aan de Schroeweg en heb de brug zoooo vaak tegen. Het heeft zijn charme, maar ik mopper altijd. Een keer is niet erg, meerder keren per dag wordt een ergernis." „Vreselijk!", meldt Lilian Wolff. ,,Ga ik boodschappen doen, staat hij open, ben ik klaar en ga naar huis, staat dat kreng weer open." Ina Laloli heeft minder moeite met wachten: ,,We wonen toch in Zeeland? Wat een rijkdom dat wij iedere dag kunnen genieten van alles waar toeristen maar 2 weekjes plezier ervaren..." Maaike Kuiper ziet een goudmijn voor gemeenten. ,,Als de gemeente Middelburg voor elke boot, m.u.v beroepsvaart, eens 10 euro gaat vragen, is de gemeente zo uit zijn financiële problemen." Ik ben nogal recalcitrant, zoek altijd de grenzen op RENE HOONHORST W Blij met de invloed op een gevierd schrijver van jeugdboeken? Een boekhandelaar als prediker, die schrijvers op het rechte pad houdt of zet? Voelt u zich als geboren en getogen Melis- kerkse thuis op een dorsvloer vol confetti? Zijn al uw zussen en broers de kerkgemeen schap trouw gebleven? Leiden die individuele geloofskeuzes tot een schisma in de familie? Samen met Piet vangt u regelmatig pleegkin deren op en helpt u vastgelopen, verslaafde jongeren weer op weg. Vanuit jullie christe lijke overtuiging?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54