Het is niet zozeer geen zin, het is eerder geen tijd 5 Ook Sjaan Nuijens (62) van de Mr. Breetvelt speeltuin in Zierik- zee voelt de bui al hangen. Ze is 'het gezicht' van de speeltuin in de Brauwstraat die al ruim vijftig jaar bestaat. Het werk wordt er gedaan door vier vrijwilligers, waarvan de helft rond de zestig. Nuijens: ,,Het wordt over een paar jaar echt spannend of de speeltuin er dan nog is. Het is moeilijk nieuwe vrij willigers te vinden. Met name jongeren en dan bedoel ik derti gers of veertigers. Ach, weet je wat het is, die zitten liever een hele dag op het terras in het zonnetje. Die hebben geen zin om te hel pen." Dat valt van 'opa Co' Koppejan niet te zeggen. Hij werd afgelopen dinsdag 90 en nog elke dag is hij te vinden in speeltuin Lammeren- burg in Vlissingen. ,,Ik weet nog dat het hier een weiland was met een koeienput. Die put heb ik nog helpen dempen toen de speeltuin er kwam. Zeventig jaar geleden ongeveer?" Het tuintje van Kop- pejan komt uit in de speeltuin en samen met zijn hond Sjika loopt hij elke dag zijn rondje; vuilnis zakken legen en vervangen, de kinderen helpen. Zelfs de grootste etters hebben respect voor opa Co. Zelf is Koppejan daar nuchter on der. ,,Het gaat erom hoe je met ze omgaat. Ik maak een praatje, het houdt me jong." Zuinig Lammerenburg-voorzitter Sjaak Smit (67) stuurt de vijftien vrij willigers van de speeltuin aan. Tweederde mag officieel senior heten. ,,Die generatie is het veel meer gewend vrijwilligerswerk te doen. Ze hebben daarnaast meer tijd. Wij konden ons vroeger goed zelf vermaken, het lijkt of de ou ders van nu veel meer tijd kwijt zijn aan het bezighouden van hun kinderen." Smit voorziet in de toekomst ook een probleem voor het voortbestaan van Lammeren- burg. ,,Het wordt steeds moeilij ker vrijwilligers te krijgen. En dan valt uiteindelijk toch echt het doek." Net zoals Smit, zijn ook Roelands en Nuijens ontzettend zuinig op al hun vrijwilligers. Ze ker ook op de 'jonkies'. Want zij zijn de toekomst. Diana en Joop Kruithof uit Zuiddorpe (beiden 67) zijn al ja ren vrijwilliger in Oranjekwartier. Zij al sinds de puberteit (ze is de zus van Ronald), hij sinds 2010 toen de twee een relatie kregen. ,,Dan ga je mee en voor je het weet zit je er ook volop in. Maar het is heerlijk", zegt hij. Joop maakt voornamelijk foto's in de speeltuin die op de website of de Facebookpagina van Oranje kwartier komen. Ook is hij bege leider bij kinderspelen en doet onderhoudsklusjes. Zij houdt met name toezicht, verkoopt snoep en helpt bij speciale activiteiten. Al lebei met alle plezier. Joop: ,,Die kinderen zo zien spelen, dat geeft zo veel voldoening!" Diana vindt ook het opvoedkundige aspect fijn. ,,Bij de verkoop van snoep, leer je ze met geld omgaan. Dan leer je ze hoeveel snoepjes ze kun nen kopen voor een euro of tel je samen met hen het wisselgeld. En blij dat ze zijn als ze nog wat over hebben!" Van de verkoop van snoep, fris drank, chips en koffie en de en treeprijs moeten de speeltuinver enigingen het niet hebben. Je kunt er nog snoep voor 5 cent kopen, de entreeprijzen zijn laag, 25 cent (Mr Breetvelt speeltuin), 1,30 (Oranje kwartier) en 2 euro (ouders gratis, in Lammerenburg) en dan zijn er vaak ook nog gratis dagen. ,,We vinden het ontzettend belangrijk dat ^edereen hier kan komen, ook de mensen met een smalle beurs", zegt Els Meertens (64), vijfjaar vrijwilligster bij Oranjekwartier. Voorheen was ze receptioniste en telefoniste bij Dow. ,,Zoals ik dat ook bij mijn werkgever deed, doe ik het nu ook. Ik wens mensen hartelijk welkom, wens ze een fijne tijd en bedank hen als ze weer weggaan. Iedereen moet zich hier welkom voelen. Dat sociale aspect is zó belangrijk. Je mag hier ook gewoon je eigen eten en drin ken meenemen, je hoeft dat hier niet te kopen. Zo kun je dus ook hier een tafel versieren voor een kinderfeestje en zelf je taart en li monade meenemen. Heeft ieder een een leuke dag en is de speel tuin voor iedereen betaalbaar en waardevol. Zag iedereen het maar zo." Strak rooster Diana en Joop Kruithof zien de ondervertegenwoordiging van jongere vrijwilligers niet zozeer als een kwestie van geen zin, eer der van geen tijd. Joop: „Kinderen van tegenwoordig doen zo veel. Soms meerdere sporten, muziek les, hun ouders rijden heel wat af en aan met ze. Die komen niet meer toe aan vrijwilligerswerk." Het invoeren van een verplichte maatschappelijke stage op mid delbare scholen, ziet Meertens wel zitten. ,,Mogelijk zien we die mensen dan later terug als vrijwil ligers." Aangezien met een strak rooster wordt gewerkt in de speel tuinen, is het werk eigenlijk niet zo vrijwillig. Als je op de lijst staat, moet je wel komen. De vrijwilli gers van Oranjekwartier komen zelfs langs al zijn ze niet ingeroos terd. Zoals Geert. ,,Ik ga nog gauw even met mijn dweil langs de toi letjes. Ik ben hier nou toch." GO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 Opa Co Koppejan (I) is met zijn 90 jaar een van de oudste vrijwilligers. Op de achtergrond Lamme- renburgvoorzitter Sjaak Smit (67). foto ruben oreel Foto's boven vinr: Els Meertens, Joop Kruithof, Joke de Looff en Geert van Keulen, fotos peter nicoal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53