'Als ik hier ben, valt alle last van me af' 1 Zoals dat het geval is bij Martin (79) en Geert (76) van Keulen uit Terneuzen. Hun hele leven geva ren, nu al wat jaren aan de wal. ,,En dan val je in een gat hè", zegt Geert. Zelf is ze nu negen jaar vrij williger bij speeltuin Oranjekwar tier in Terneuzen. Ze wonen er op loopafstand vandaan en dat gaf ook een beetje de doorslag. Geert: „Sommigen zeggen dat ik interi eurverzorgster ben, maar ik noem mezelf gewoon poetsvrouw hoor! En ik doe de kassa. Die is net nieuw, dus dat moet ik dan ook nog gaan leren op mijn 76e." Pijn in haar gewrichten maakt dat ze het nu wat rustiger aan doet, maar poetsen, dat blijft ze doen. Haar man Martin was al iets eer der in de speeltuin actief. In die ja ren legde hij zich voornamelijk toe op het schilderen. Zowat alle toe stellen heeft hij van een nieuw likje verf voorzien. Zijn bloeddruk is alleen wat aan de lage kant, hij is al eens flauwgevallen en hij mag van zijn vrouw geen hoge ladders meer op. Martin: ,,Wie nu het schilderwerk gaat doen? geen idee, ze hebben nog geen nieuwe schil der gevonden." Het stel blijft zich zolang mogelijk inzetten voor de speeltuin. Geert: ,,Als ik hier ben, valt alle last van me af. Het is werk, maar geeft me ook heel veel ont spanning." Speeltuin Oranjekwartier, aan de Leeuwenlaan in Terneuzen, is met openingsjaar 1958 een van de oudste speeltuinen in de regio en ook een van de grootste. Er is daar in de wijk Noordpolder zo'n acht duizend vierkante meter speelple- zier met nu zo'n vijftig speeltoe stellen dankzij een boer die na zijn laatste aardappeloogst zijn land aan de gemeente schonk. Wel met die voorwaarde dat zijn land ge bruikt zou worden voor het maat schappelijk nut. En zo verrezen daar het Gele Kruis-gebouwtje, een school en de speeltuin. Handje bijsteken Oranjekwartier verwelkomt elk jaar zo'n 30.000 bezoekers en draait volledig op vrijwilligers, ze ventig in totaal. De helft daarvan is vijftig jaar of ouder en er werken ook zeventigers en zelfs tachtigers. Coördinator/drijvende kracht Ro nald Roelands (met 61 jaar ook niet meer heel piep) zou niet zon der hen kunnen. ,,Je zou verwach ten dat veel ouders van kinderen die hier nu spelen, een handje zouden toesteken, maar toch is dat niet zo. Ze hebben het druk met werk en de kinderen. Het is ook de generatie die vindt dat 'een ander het maar moet doen', liefst de overheid, want ze betalen al belas ting genoeg. Ik ben dan ook ont zettend blij dat er nog ouderen zijn die ons zo fanatiek helpen. Zonder hen was er nog maar wei nig te spelen, zouden veel speel tuinen dicht moeten." Roelands zelf hoort met recht tot het interieur van Oranjekwar- si1 o* tier, hij is er al vele tientallen jaren actief en weet alles: de wettelijke regels rond de speeltoestellen, hoe alle apparatuur werkt, waar alles staat, hij verzint spelletjes en maakt de vrijwilligersroosters. Wat doet hij eigenlijk niet Zijn vader Piet was vanaf het prille be gin bij de speeltuin betrokken en zoals dat dan vaak gaat, traden de kinderen in de voetsporen. „Vanaf we konden, nam vader ons mee om te helpen. Ik ging zelf de peda gogische academie doen en be schik zodoende over vaardighe den die hier goed van pas ko men." Flets De andere vrijwilligers noemen Roelands onmisbaar. Hij vreest er zelf ook voor. „Als ik omval, dan is er niet zo een twee drie iemand die het van me kan overnemen. Het inwerken van een opvolger kost een paar jaar." Hij wijst naar een van de schommels. „Aan de rode verf zie je het eerst dat er weer ge schilderd moet worden. De verf is flets geworden door de zon. Nu Martin niet meer de ladder op kan en we niet iemand an ders hebben die kan schilderen, weet ik niet hoe lang het nog zo blijft staan." Eind jaren negen tig veranderde de wetgeving rondom speeltoestellen dras tisch. Voorheen waren vrijwilli gers thuis in hun schuurtje aan het werk om zelf toestellen te maken. Met hout, metaal en alles wat duurzaam leek en voorhan den was, werd met veel fantasie van alles in elkaar geknutseld. Roelands: „Veel vrijwilligers sta ken hier hun ziel en zaligheid in. Maar dat mag dus niet meer. Al die speeltoestellen moeten aan super- strenge regels voldoen. Nieuwe toestellen mogen alleen van gecer tificeerde bedrijven komen (dus duur) en de zelfgemaakte mag je houden zolang ze door de fre quente strenge keuringen komen. Is er een schroefje uit een attractie, dan mag je dat niet zomaar ver vangen door eender welk schroefje, nee, dat moet dan ook aan allemaal eisen voldoen. Heus begrijpelijk, veiligheid voor alles, maar dat alles aan regeltjes gebon den is, jaagt ook vrijwilligers weg." ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52