II 14 ZEELAND In Vlissingen worden duels Boris van Bruchem nauwlettend gevolgd Zoon van voormalige Seolto- korfballers is nu actief op het wereldkampioenschap in Zuid-Afrika. Uitgerekend tegen Nederland opende hij het toernooi. zaterdag 3 augustus 2019 Korfbalinternational is hij in elk geval al. Al tweemaal kwam hij als jeugdspeler naar Nederland voor een toernooi. Zijn grootmoe der kon hem toen zien spelen. Eén keer maakte hij toen tegen Neder land het eerste doelpunt voor Nieuw-Zeeland. Dat had hij don derdag ook graag gedaan. Het grote WK in Zuid-Afrika is vooral bedoeld om te leren. En om de sport in eigen land iets beken- Hulptroepen Als het aan de Nieuw- Zeelanders ligt, komen er nog meer hulptroe pen. Liesbeth: „Het zou mooi zijn als er een keer iemand komt die de scheidsrechters op sleeptouw neemt en hen verder helpt." En ook de bond zou wel wat meer structuur kunnen ge bruiken. ,,Het duurt hier heel lang voordat er beslissingen genomen worden. En pas als er een toernooi aankomt, gaan ze nadenken over hoe ze een ploeg kunnen samen stellen. Het blijft hier een beetje behelpen." Laatst las ik hier een artikel waarin korfbal 'de leukste sport die niemand kent' werd genoemd der te maken. Liesbeth: „Laatst las ik hier een arti kel waarin korfbal 'de leuk ste sport die niemand kent' werd genoemd. Het is in Nieuw-Zeeland nau welijks bekend dat er een ploeg naar Zuid-Afrika is, andere sporten krijgen veel meer aandacht. Toe vallig heeft er hier ook een stuk in de krant ge staan over Boris." De bondscoach van Nieuw-Zeeland is een Nederlandse, de 26-ja- rige Manon Wiege rink. Zij speelde voor TOP Sassenheim en het Amsterdamse Blauw Wit op een hoog niveau. De tien weken voor het WK gaven Lies beth en Ewout van Bru chem haar onderdak. „We hadden toevallig een huisje over voor haar. Zo konden we het nationale team een beetje helpen." het Vlissingse Seolto waren niet de eersten die de sport daar van de grond probeerden te tillen, maar sloten zich al na één jaar bij de pio niers aan. Ze waren ook met aller lei korfbalmateriaal vanuit Neder land vertrokken. Gelijkwaardig „Korfbal wordt nu vooral in en rondom Christchurch gespeeld", vertelt Liesbeth. Vanaf de andere kant van de wereld wil ze - net als haar man - graag laten weten hoe de sport zich ontwikkeld heeft en hoe hun zoon erin gerold is. ,,We hebben hier nu een wintercompe titie met zes ongeveer gelijkwaar dige teams. Daarnaast hebben we een schoolcompetitie met acht tien ploegen." Ewout: „Belangrijk is dat de sport nu uitgebreid gaat worden naar andere steden. Het is mooi dat er nu iemand is die het ook in Wellington, op het andere eiland, wil opstarten." Boris begon rond z'n zevende met korfbal. ,,Hij werd door ons mee genomen. We zetten op een veldje een korf op en begonnen te spelen, met nog meer mensen met jonge kinderen", vertelt Liesbeth. ,,Te- genstanders waren er in het begin niet. Het duurde wel een poosje voordat er een team kwam waar we tegen konden spelen." De jonge sporter kreeg al vlug de smaak te pakken en combineert sindsdien het beste van beide werelden: rugby en korfbal. Ewout: „Het is heel normaal in Nieuw- Zeeland om meer dere sporten te beoe fenen. Het past ook allemaal in zijn week. Momenteel speelt hij op zaterdag wedstrij den voor de rugby en op zondagavond korf balt hij. En doorde weeks zijn de trainin gen ook op verschil lende avonden. Zijn week zit vol met sport. Daarnaast stu deert hij ook nog gewoon." Liesbeth: „De combinatie rugby-korfbal is natuurlijk wel uniek. Het ene is een sport waarbij iedereen over elkaar heen buitelt, bij het andere mag je juist weinig contact maken. Hij vindt vooral dat korfbal goed is voor zijn oog-hand-coördinatie, waar hij dan bij het rugbyen weer profijt van kan hebben." Ewout: ,,Boris speelt rugby bij de top van de amateurs. Stiekem droomt hij misschien wel van een bestaan als prof. Iedereen hier wil een All Black - een international - wor den." Corry Hoogland bekeek donderdagochtend met grote belangstel ling de livestream van Nederland-Nieuw- Zeeland, het openingsduel van het WK korfbal in het Zuid-Afri kaanse Durban. Vol trots volgde de Vlissingse de verrichtingen van haar kleinzoon Boris van Bru- chem, de blonde, grote rebounder bij de 'Kiwi's'. ,,Je ziet goed aan hem dat hij Nederlandse wortels heeft." De dochter van Corry Hoogland, Liesbeth, emigreerde 21 jaar gele den naar Christchurch, de tweede stad van Nieuw-Zeeland. Samen met Ewout van Bruchem. De twee kregen daar al snel hun eerste zoon, Boris. Donderdag debu teerde Nieuw-Zeeland op het WK en was hij één van de basiskrach ten. Natuurlijk had de ploeg niks in te brengen - het werd 41-5 voor Oranje - maar ach. Hoogland: „Misschien kunnen ze nog stun ten tegen een ander land." Pioniers In Nieuw-Zeeland groeit de sport langzaam. Dat het land nu aan het WK meedoet, is mede te danken aan Liesbeth en Ewout van Bru- chem. De twee oud-spelers van Nieuw-Zeelandse WK-ganger met Zeeuwse wortels De WK-ploeg van Nieuw-Zeeland, met op de voorste rij Boris van Bruchem (29). Ge heel rechts de Nederlandse bondscoach Manon Wiegerink. foto's korfbalbond nieuw--zeeland Liesbeth van Bruchem Roeland van Vliet Vlissingen/Christchurch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42