Dressuuramazone Lucie Louws stapt met Evito uit de schaduw II Teleurgestelde Sijnesael trekt de stekker uit Jos Feron Lady Force O O) CD ZEELAND 13 De inwoonster van Oostkapelle heeft zich met haar paard in alle stilte opgewerkt naar de top van Nederland. Sinds vorig weekeinde komt ze uit voor Oranje. Kerkhove Na de Nations Cup in Hickstead lonken meer mooie concoursen Goes Dressuuramazone Lucie Louws zit met haar paard Evito tegen het A-ka der aan, het elitegroepje van de hippi sche sportbond KNHS. ,,Het is waar schijnlijk een kwestie van tijd voordat we erbij komen", zegt de veertigjarige inwoonster van Oostkapelle. ,,Evito laat zich al goed zien en er zit nog veel rek in." Louws debuteerde vorig weekeinde in Oranje. Met drie anderen deed ze mee aan de FEI Nations Cup in Hick- stead. Het kwartet eindigde als derde, achter Portugal en Groot-Brittannië, en de Walcherse was de beste Neder landse. ,,Ik hoop in de toekomst meer van dit soort wedstrijden te mogen rijden. De bondscoach, Alex van Silf- hout, was ook enthousiast over ons." Schuin oog Louws is lyrisch over de ruin, die tien is en sinds twee jaar uitkomt in de Grand Prix. Dat is het hoogste niveau binnen de dressuur. ,,Je mag een paard pas vanaf z'n achtste in de Grand Prix laten rijden. Wij zijn er toen gelijk mee begonnen", vertelt Louws. ,,Sommigen vinden acht jaar nog steeds te jong. Die kijken dan een beetje met een schuin oog naar ons, alsof we Evito overvragen. Maar we zijn juist héél voorzichtig met hem. Hij hoeft bij ons nauwelijks arbeid te leveren." De amazone zag het paard zeven jaar geleden voor het eerst. De eige nares vroeg aan Louws of ze op Evito Nog twee keer zo'n goed resultaat en ik ga echt naar het A-kader wilde rijden. ,,Na vier weken kwam ze naar me toe. 'Doet-ie het goed? Ja? Nou, dan zet ik 'm te koop.' Ik vond dat jammer, ik wilde nog wel langer op hem rijden. Toen ben ik met mijn vader gaan overleggen, of wij hem dan misschien konden kopen. Drie dagen later stond hij hier op stal. Mijn vader en ik zagen in, al is dat bij een driejarige bijna onmogelijk, dat Evito het talent had om het hoogste niveau te halen." Louws trainde Evito jarenlang, maar toonde 'm nauwelijks aan de buitenwereld. Ze houdt er niet zo van om wekelijks naar concoursen te gaan en paarden uit te brengen in bij voorbeeld de klasses L en M. ,,Pas als ze aan de Lichte Tour toe zijn, ga ik met ze naar wedstrijden", legt Louws uit. ,,Ik wil ze veel leren, maar tegelij- kertijd niet te zwaar belasten. Paar den rijden bij ons - we hebben er nu vijf staan - hooguit vijf dagen in de week en dan ook nooit langer dan een half uur." Evito reed z'n eerste wedstrijd toen hij zeven was. Bij z'n debuut scoorde hij meteen 70,000 procent. ,,Dat is uitzonderlijk." Een jaar later maakte hij de stap naar de Grand Prix. Van Leunus van Lieren, de eige naar van Stal Hexagon in Schore en haar vroegere leermeester, kreeg ze mee dat paarden ongeveer twee jaar nodig hebben om te wennen aan dat hoogste niveau. ,,Dat wennen is nu klaar. Vandaar dat hij zulke mooie scores neerzet." Met Hickstead erbij kwam ze in 2019 al drie keer boven de 70,000 pro cent uit. Daardoor zit ze nu in het B- kader, net achter de elite. De 72,000 procent op het Engelse concours gold meteen als eerste A-kaderscore. ,,Nog twee keer zo'n goed resultaat en ik ga echt naar het A-kader. Als je daarin zit, kun je echt geselecteerd worden voor grote toernooien." Souplesse Voor de buitenwacht lijkt het alsof Louws uit de lucht komt vallen. Alsof ze vanuit het niets doordringt tot de top van Nederland. De ama zone zelf zag het al wel jaren aanko men. ,,Ik wist: als Evito fit zou blij ven, zat dit er in. Hij is zo sterk, heeft zo veel souplesse en leert ongeloof lijk snel. Van hem trainen word je niet moe. Ik heb nooit eerder een paard gehad dat zó makkelijk alles in zich opneemt. Het is alleen onze werkwijze om weinig naar wedstrij den te gaan. Wij leggen onze paar den niet al op jonge leeftijd die druk op. Vandaar ook dat weinigen Evito al kenden voordat hij in de Grand Prix ging lopen." De Walcherse hoopt nog jaren met hem vooruit te kunnen. Ze krijgt wel eens fraaie bedragen geboden voor de ruin, maar zegt altijd 'nee'. ,,We zijn geen handelsstal", legt ze uit. ,,We hebben nog niet vaak een paard ver kocht. En zeker nu er sportief zo veel mogelijk is, wil ik Evito niet kwijt." Het heeft allemaal te maken met een be sluit van de internationale wielerbond UCI, begin dit jaar genomen. Die stelt vanaf 2020 hogere eisen aan teams die aan UCI-wedstrijden meedoen. Jos Fe- ron Lady Force, dat een clubteam is, zou in de huidige vorm dan niet of nauwe lijks nog welkom zijn en veroordeeld worden tot het rijden van kleine koer sen. ,,De UCI is in mijn ogen wat voortva rend", gaf Gerrie Sijnesael vorige maand al aan. ,,De internationale wielerunie wil de dames meer zekerheid geven, wat ik uiteraard toejuich, maar dat is pas be gin dit jaar aangekondigd. Het tijdsbe stek is dus heel kort. Wil je meer zeker heid op mooie wedstrijden, dan moet je eigenlijk een UCI-ploeg worden. Daar voor is echter een bankgarantie van 100.000 euro nodig. Dat is een hoop geld." Bij Jos Feron Lady Force deed men nog wel een poging om het benodigde geld bij elkaar te krijgen, maar slaagde daar niet in. Daarom acht de Zeeuws- Vlaamse ploegleiding het noodzakelijk om te stoppen. In augustus rijden de vrouwen nog wedstrijden in Nederland, België en Frankrijk. Rensters van Jos Fe- ron Lady Force waren door de jaren heen tamelijk succesvol. Recent werden er nog drie van hen, de Belgische Kaat Hannes, de Estse Lisa Ehrberg en de Ne derlandse Nancy van der Brug, natio naal kampioen. zaterdag 3 augustus 2019 GO HIM Derdedivisio nist Goes speelt vandaag in Hendrik-Ido- Ambacht een oefenwedstrijd tegen ASWH. Het duel met de tweededivi sionist, die wordt getraind door voormalig Goes-trainer Rogier Veen- stra begint om 14.30 uur. Lesley Kerk hove heeft de finale van het ITF-toernooi in Woking bereikt. Gisteren was ze eerst te sterk voor de Britse Sarah Beth (6-3 6-3), waarna de Zie- rikzeese (27) enkele uren later ook haar halve finale tegen Myrtille Georges won. De één jaar ou dere Frangaise werd in 1 uur en 19 minuten met 6-3 6-4 aan de kant gezet. Kerkhove (foto) is in Woking als eerste ge plaatst. 14.31 Roeland van Vliet Oostkapelle Lucie Louws trainde Evito jarenlang voordat ze met hem naar wedstrij den ging. foto dirk-jan gjeltema - Lucie Louws Na twaalf jaar komt er een einde aan de Zeeuwse wielerploeg Jos Feron Lady Force. ,,In 2020 zullen wij niet meer in het peloton aanwezig zijn", kondigt manager Gerrie Sijnesael aan. ,,Dit is een moeilijk en emotio neel besluit geweest van alle betrok kenen." Roeland van Vliet Vlissingen Gerrie Sijnesael met Belgisch kampioene Kaat Hannes. foto jos FERONLADYFORCE O a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41