ZEELAND GEBOEKT In het spoor van bevrijder Roy Armstrong Paul Verne zag niets in Vlissingen 12 ZEELAND r 5- UVSggp Falka de valk kan geen eieren leggen. Grote Bos Hazewind helpt haar uit de brand. Maar niet voor niks. Schrijver Rieks Veenker: ,,Een sprookje is een waarschuwingsverhaal." Iff Rieks Veenker weet waar de kiem van zijn nieuwe boek Sprookjesvogel ligt. Een onderwijscollega tipte hem over een familiekamer in een Duits hotel. Daar hadden ze als geste voor de gasten een kinderboek liggen. Dat vond Rieks als schrij ver en sinds kort ook uitgever een mooie ge dachte. Hij schreef een sprookje over een valk en benaderde het Van der Valk-concern - van de toekan - met de vraag of ze het boek op hun hotelkamers zouden willen leggen. Het defi nitieve antwoord moet hij nog krijgen. Inmiddels is het boek wel in een eerste op lage van vijfhonderd exemplaren beschikbaar. Een smaakvolle hardcover, klein van formaat (22,8 centimeter hoog bij 15,5 centimeter breed), 26 pagina's dun, illustraties van Esther Rosier en Job van Gelder in zachte sepia-tin- ten. Het is het eerste boek dat verschijnt onder de vlag van zijn eigen uitgeverij 'Oogappel kinderboeken'. Bijna vijfendertig jaar was Rieks Veenker (1951) docent muziek-kunstgeschiedenis op de christelijke scholengemeenschap CSW in Middelburg. De afgelopen jaren publiceerde hij in twee delen de kinderboeken De Tuinen van Ginder. En hij schreef een verhalenbundel voor volwassenen: 21 Beestige Morabels. Verbazen Het nieuwe boek Sprookjesvogel is het eerste deel in de serie Verhalen uit Verwonderrijk. Rieks verwijst daarmee naar Alice in Wonder land van Lewis Caroll. Nicolaas Matsier ver taalde 'Alice' en gaf aan dat het Britse woord 'wonder' in Wonderland eerder is gelinkt aan 'verbazen' dan aan het Nederlandse en Britse woord wonder. Rieks zegt daarover op zijn website: ,,Met andere woorden, Wonderland is het land waarin iedereen zich kan en mag verbazen in plaats van dat er wonderen gebeu ren. Een fantasierijke gedachte. Ik verbaas me honderd keer liever dan dat ik alleen maar naar wonderen kijk. In het verlengde van deze aanvulling van Nicolaas Matsier heb ik voor mijn sprookjes gekozen voor Verwonder- rijk: Verhalen uit Verwonderrijk." 4L Voorleestijd circa 18 minuten, meldt de schrijver meteen onder de inhoudsopgave. Voor kinderen vanaf 4 jaar. Dat mogen we ruim nemen. Voorlezen is volgens Rieks zo heilzaam, waarom zou een volwassene niet aan een andere volwassene voorlezen? Falka is een valk. Ze heeft een prachtige blauwe veer. Toch is ze ongelukkig. Het lukt haar niet om een ei uit haar lijf te persen. Grote Bos Hazewind wil haar helpen: als Falka een nest bouwt zal hij daar twaalf eieren in leggen. In ruil voor die hulp wil Hazewind na een jaar haar blauwe veer hebben. Falka stemt in. Ze broedt alle eieren uit, ook het laatste dat veel groter en wit is in plaats van roodbruin gespikkeld. Uit dat ei komt een kuiken met een grote, gele snavel dat enkel zaden en groenvoer eet. Alles gaat goed tot het jaar om is en Hazewind zich meldt. Dan wil Falka haar blauwe veer niet kwijt. Rieks: ,,Je belofte niet nakomen, dat is een traditioneel gegeven in een sprookje. Meestal worden er beloftes ge daan aan een duivelachtige figuur. Vroeger waren sprookjes waarschuwingsverhalen voor volwassenen. Je ziel aan de duivel verkopen, het komt ook voor in middeleeuwse legendes. Ik heb een variant daarop geschreven." (pOOlULSmEL Een eerbetoon aan de Cana dese bevrijders. In boek vorm, wel te verstaan. Dat ligt sinds kort in de winkel onder de titel De veldtocht van Roy Arm strong en de Canadese bevrijders van ons land. Schrijver Louk Ver- wer (1946) begon aan zijn boek toen Roy Armstrong (1919-2015) al was overleden. Via zoon Tom en diens echtgenote Brenda kreeg hij veel informatie doorgespeeld. In het boek volgen we de derde Canadese Infanteriedivisie van de voorbereiding op de invasie van Normandië tot de bevrijding op 5 mei 1945. D-Day, de verovering van Caen en Cherbourg, de slag om de Falaise Pocket, de bevrij ding van Parijs, Rouen en België beslaan de periode van juni tot oktober 1944. Louk Verwer be schrijft steeds de grotere lijnen om dan in te zoomen op The Re- gina Rifles Regiment. Daarin staat hij dan weer apart stil bij de belevenissen van Roy Armstrong. Slag om de Schelde De Slag om de Schelde beslaat in het boek een ruim, apart hoofd stuk. De bevrijding van Oost- Zeeuws-Vlaanderen en de ver overing van het gebied ten noor den van Antwerpen tot aan Zuid- Beveland komen aan bod, daarna gaat er veel aandacht uit naar de strijd in West-Zeeuws-Vlaande- ren, Beveland en Walcheren. Roy Armstrong maakt deel uit van de 14th Field Ambulance Ser vice Unit, is motorordonnans van The Regina Rifle Regiment en is persoonlijk chauffeur van Cana dese officieren. Als er hard wordt gestreden aan het Leopoldkanaal, verblijft hij van 4 tot 19 oktober in Knesselare. Met ambulance of jeep haalt hij Canadese gewonden op van het slagveld. Hij brengt ze naar het No. 12 Canadian General Hospital in Brugge of naar veldhospitalen in de buurt van het kanaal. Gevaarlijk Op 19 oktober gaat hij naar Bier vliet. Waarschijnlijk wordt hij dan ingezet als motorordonnans voor het overbrengen van berich ten. Een gevaarlijk karwei, omdat alleen de dijken berijdbaar zijn ben je een gemakkelijk doelwit. Armstrongs motto is: ,,Rijd met je Norton motor zo snel als je kunt en verminder daardoor de kans dat Duitsers jou kunnen ra ken." In een interview in 2011 vertelt hij dat de Duitsers ijzerdraad over de weg spanden om motorrijders te laten verongelukken. Zeeuwse schrijvers Iedereen kent hem,' zegt zijn broer Paul over hem. Jules Verne (1828-1905) is nog steeds een begrip, de modern ste schrijver uit het verleden, va der van de science fiction, auteur van avontuurlijke werken als De reis om de wereld in 80 dagen, 20.000 mijlen onder zee en De reis naar de maan in 28 dagen en 12 uren. En als hij uitgereisd was achter zijn schrijftafel, reisde hij gewoon ver der in zijn eigen jacht, de Saint- Michel, een 'overheerlijk stoom jacht dat drie en dertig meters lang is, en acht en dertig ton meet,' vol gens Paul Verne in zijn reisverslag dat al even ongecompliceerd is als de titel er- van, Van Rot terdam naar Kopenhagen. En er was een tus senstop in Zeeland. Hij was hier, Jules Verne, een van de groot ste sterren van de ne gentiende eeuw, zoveel is zeker. Maar voor we uitpakken met straatnamen en gedenktekens kunnen we beter dat reisrelaas le zen. Plus het dagboek van Jules Verne zelf en niet te vergeten de krantenberichten, want de incog nito reizende schrijver werd na tuurlijk toch herkend. Op 5 juni 1881 arriveren de gebroeders Verne, twee andere passagiers en een uitgebreide bemanning te Rotterdam. Het jacht legt aan, 'vlak bij het schoone park, dat aan dezen kant den groenen band sluit, waarmede die fraaie stad omgeven is.' Waarmee de compli mentjes ongeveer zijn uitgeput. De beroemde museums van Am sterdam en Den Haag zijn 'lokalen, de kunstschatten onwaardig, die zij bevatten'. Schrikbarende prijs Op 11 juni vaart het jacht richting Zeeland, er wordt overnacht te Hansweert (Paul Verne verwart het met Zierikzee). De beroemde schrijver en zijn metgezellen ma ken er volgens een krantenbericht 'met dezen en gene een praatje'. De dag erop slaat men kolen in bij de sluizen van Vlissingen. De kooplieden ter plaatsen blijken niet al te betrouwbaar, voor de kolen wordt 'un prix re- doutable' berekend, een schrikba rende prijs. Maar broer Paul neemt wraak. 'Un trou, ce Flessingue', tiert hij, een gat dat Vlissingen, en is er ook nog eens niets van belang te zien, 'd'un intérêt médiocre'. Voor al tijd rust voor de Verne-fans een vloek op Vlissingen. zaterdag 3 augustus 2019 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers GO Falka broedt een wonder uit Jan van Damme Illustratie van Job van Gelder en Esther Rosier in Sprookjesvogel van Rieks Veenker. Rieks Veenker: Sprookjesvogel. Verhalen uit Verwon derrijk - Uitgeverij Oogappel Kinder boeken, illustraties Job van Gelder en Esther Rosier, 26 pagina's, 10,- euro. L.G.M. Verwer: De veldtocht van Roy Arm strong en de Canadese be vrijders van ons land - Uit geverij guns@home, 224 pagina's, 24,95 euro. DE VELDTOCHT VAN ROY ARMSTRONG FRA ROTTERDAM TIL K0BENHAVN Mario Molegraaf Haul Verne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40