Een op de tien mannen worstelt met pedo-gevoelens NIEUWS 3 Nederlander zou verwikkeld zijn in vechtscheiding Topfunctie bij IMF toch niet voor Dijsselbloem Waar is Tob Cohen? Met man en macht wordt in Kenia gezocht naar de verdwenen ex-topman van Philips in Oost-Afrika. De politie in Kenia onderzoekt de ver dwijning van Cohen (69), de Neder lander die ooit directeur was van Phi lips Electronics in Oost-Afrika, maar daarna in het toerisme ging en golfrei- zen organiseert. Hij is volgens zijn ad vocaat verwikkeld in een vechtschei- ding met zijn Keniaanse echtgenote. Tob Cohen woont al ruim dertig jaar in Kenia. Hij belde dagelijks met zijn zus in Amsterdam, maar zij heeft al twee weken niets meer van hem ver nomen. Ze probeerde haar broer tele fonisch te pakken te krijgen, maar diens mobieltje staat sinds 19 juli uit. „Vanwege deze ongebruikelijke ra diostilte deed de familie aangifte van vermissing bij de politie. Die speelde de informatie door aan het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken'', verklaart zijn Keniaanse ad vocaat Danson Omari tegenover me dia in het Oost-Afrikaanse land. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is op de hoogte van de verdwijningszaak. Die wordt onderzocht door de Keniaanse politie, zegt een woordvoerder. ,,Wij staan in nauw contact met de Keniaanse auto riteiten en met de familie van de Ne derlander. We hopen dat er snel een eind komt aan de onzekerheid.'' Volgens de advocaat van Cohen zocht het ministerie tevergeefs con tact met zijn cliënt en benaderde het daarna diens echtgenote. ,,Zij ver klaarde dat haar man voor drie weken naar Thailand is vertrokken, vanwege 'dringende medische hulp'. Dezelfde verklaring legde ze af bij de politie'', aldus de raadsman. De advocaat plaatst naar eigen zeg gen vraagtekens bij de verklaring van Cohens echtgenote. Hij doet dat van wege de echtscheidingsprocedure waarin zijn cliënt en zij zijn verwik keld en de achterliggende problemen. Verzonnen Volgens Cohens familie is het Thai- land-verhaal volledig verzonnen. ,,De Keniaanse douane heeft gisteren laten weten dat Tob Kenia helemaal niet heeft verlaten'', zegt een familielid te gen deze krant. Volgens Keniaanse media is er sprake van een vechtscheiding waarin het vermogen van Cohen en diens miljoenenlandgoed in Mugomoini, aan de rand van de Keniaanse hoofd stad Nairobi, centraal staan. Cohen verzochtde politiechef actie te ondernemen tegen de 'criminele daden' van zijn vrouw De Nederlander zou zijn vrouw ervan beschuldigen 'onder één hoedje te spelen' met de politie. Dat zou gebeu ren in een poging zich 'zo veel moge lijk bezittingen' te kunnen toeëige- nen. Cohen zou dat in april ook schrif telijk hebben gemeld aan de politie chef en het Openbaar Ministerie in Nairobi. ,,In die brief verzocht hij de politiechef waakzaam te zijn en actie te ondernemen tegen de 'criminele daden' van zijn vrouw.'' Loopbaan Tob Cohen runt sinds 1991 een reisbu reau, dat is gespecialiseerd in golfsafa- ri's. Zijn bedrijf werd vorig jaar verko zen tot 'beste golfreizenorganisator in Afrika'. De Nederlander kwam in 1987 in Afrika terecht door zijn werkzaam heden bij Philips Electronics en Phi lips Group of Companies. Hij was er respectievelijk marketingdirecteur en ceo. Daarvoor was hij hoofd marketing bij Ahold, zo staat in zijn Linkedln- profiel. Hoewel beide kandidaten giste ren niet de vereiste meerderheid aan stemmen binnenhaalden, kreeg de Bulgaarse wel iets meer stemmen. Dijsselbloem trok daarna zijn conclusies en felici teerde zijn tegenstrever. Dijsselbloem was tot het einde toe in de race voor de topjob, maar dolf gistermiddag na de be slissende stemronde het onder spit. De Fin Olli Rehn en de Spaanse Nadia Calvino hadden eerder op de dag hun kandida tuur al ingetrokken. Traditioneel is de topfunctie van managing director van het IMF voor een Europeaan. Ame rika levert op zijn beurt sinds jaar en dag de baas van de Wereld bank. Georgieva was begin dit jaar kortstondig waarnemend president van de Wereldbank. Zij is door haar leeftijd van 65 jaar volgens de statuten van het IMF eigenlijk te oud om benoemd te worden. Daarvoor wordt echter een uitzondering gemaakt. Witteveen Dijsselbloem had de tweede Ne derlander kunnen zijn die lei ding geeft aan het IMF. Tussen 1973 en 1978 vervulde voormalig VVD-minister van Financiën J o- han Witteveen die functie. Het IMF werd in 1944 tegelijkertijd met de Wereldbank opgericht en heeft als belangrijkste taak om landen bij te staan die geen geld meer kunnen lenen op de kapi taalmarkt. De 53-jarige Dijsselbloem is op 1 mei begonnen als voorzitter van de Onderzoeksraad voor Vei ligheid. De PvdA'er was eerder minister van Financiën en voor zitter van de eurogroep. De universiteit onderzocht de sek suele oriëntatie van zo'n zeshon derd mannen en vrouwen. Er is on der meer gevraagd of zij zichzelf identificeren als pedofiel. Ongeveer zeventig ondervraagden hebben (zeer lichte) pedofiele gevoelens. Van de 143 ondervraagde man nen heeft een op de tien sterkere pedofiele gevoelens. Meer dan de helft van hen voelt zich aangetrok ken tot jongeren van 13 tot 16 jaar. ,,Een handvol heeft ook seksuele handelingen gepleegd met minder jarigen'', zegt Stefan Bogaerts, hoogleraar forensische psychologie aan de Tilburg University. ,,De meeste pedofielen voelen zich wel seksueel aangetrokken tot kinde ren, maar gaan niet over tot hande lingen.'' Pedofielen kampen vaker dan he teroseksuelen met psychische pro blemen, zoals angst en stress. ,,Ze ervaren de wereld om hen heen als stigmatiserend'', zegt Bogaerts. ,,Ze voelen minder steun, hebben wei- nig vertrouwen in anderen en meer problemen met intimiteit.'' Flyeractie De meeste pedofielen durven niet voor hun geaardheid uit te komen. Dat het Kinderbevrijdingsfront vandaag tijdens Pride Amsterdam een flyeractie wil houden voor de rechten van pedofielen, is uitzon derlijk. Bogaerts: ,,Dat gedrag is niet representatief. De meeste pedofie len willen niet naar buiten treden, maar blijven onder de radar. De schaamte is groot.'' Vorige week werd een flyeractie van initiatiefnemer Mark Lucius (pseudoniem) nog door de politie beëindigd vanwege de ophef. Pride Amsterdam zegt de pedofielenclub te negeren. Een handvol heeft seksuele handelingen gepleegd met minderjarigen Ben Kirssen (pseudoniem) van lot- genotensite pedofilie.nl keurt de actie van Lucius af, maar vindt dat Pride Amsterdam wel in gesprek moet gaan. ,,Onder professionals is sprake van een grote omslag in het omgaan met pedofilie. Dat niet elke pedofiel wat doet met zijn geaard heid, is door de wetenschap omarmd. Maar Pride Amsterdam en het COC blijven achter.'' De geestelijke gezondheidszorg heeft sinds dit jaar een zorgstan- daard voor seksuele stoornissen. Die is bedoeld om de behandeling van onder anderen pedofielen te verbeteren. Bogaerts: ,,Er zijn en kele lotgenotengroepen. Die zijn belangrijk. Voorwaarde is dat pro fessionele hulpverlening daarbij betrokken wordt.'' P13 zaterdag 3 augustus 2019 GO Oud-topman Philips spoorloos in Kenia Caspar Naber Den Haag ▲Tob Cohen (r) en zijn Keniaanse advocaat Danson Omari. FOTO STANDARDMEDIACOKE -Keniaanse media Niet Jeroen Dijsselbloem, maar de Bulgaarse Kristalina Georgieva lijkt Christine La- garde op te gaan volgen als hoogste baas van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). Laurens Kok Den Haag Een op de tien Nederlandse mannen kampt met pedofiele gevoelens. Ze voelen zich aan getrokken tot minderjarigen en sommigen hebben met hen ook seks gehad. Daarnaast worste len ze met psychische proble men. Dat blijkt uit nog niet gepu bliceerd onderzoek van de Til burg University. Carla van der Wal Tonny van der Mee Tilburg - Stefan Bogaerts, hoogleraar M Stefan Bogaerts. FOTO TILBURG UNIVERSITY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3