j?fSL Kerkrentmeester Wemeldinge doet in grondzaken y-T 10 ZEELAND KUNST- EN CULTUURROUTE JUBILEUMEXPOSITIE De Kunst- en cultuurroute Middelburg bestaat 20 jaar. Reden voor diverse activiteiten waaronder een tentoonstelling in de kloostergangen en crypte van de Middelburgse Abdij. Monnikenwerk Ik ga eerst naar de crypte waar de thematentoonstelling 'Omarm De Vrijheid' is te vinden. 14 kunstenaars maakten werk, geïnspireerd op uitspraken van laureaten van de Four Freedom Awards. Elke kun stenaar kreeg een groot vel papier en kon kiezen uit 12 citaten. De werken zijn op de bladen van uit- klaptafels bevestigd, die als platen schuin tegen de wand leunen. Het onderste deel van de bruinige tafel doet ook mee in de compositie. Net als de grote nummers op de tafel. Ergerlijk. Als ik me daar overheen zet, blijft een aantal overtuigende bij dragen over, naast enkele die on der de maat zijn. Die van Anne de Kam is een goed bedoeld cliché, de bijdrage van Heidi de Vree slecht geschilderd en Wolfgang Krug blijft hangen in decoratie. Sterker bijvoorbeeld, ook qua idee, is de grafische aanpak van Joke Apner en die van Gerdi Zwaan. Verras send komt Hanny Mallekoote voor de dag. Zij maakt hoeden en re flecteert in haar bijdrage op de herkomst van de materialen die op de markt zijn. De drager van haar werk is een plexiglas plaat. Zij stempelde grafische vormen op het papier, afdrukken van het ma teriaal dat zij gebruikt voor het maken van haar hoeden. Door cirkelvormige openingen in het papier zie ik afbeeldingen van textielfabrieken waar volwas senen en kinderen onder onmen selijk omstandigheden werken. Vrijheid en verantwoordelijkheid horen bij elkaar. Daar trekt 'de markt' zich weinig van aan. Hoe veel winkels en webshops kunnen garanderen dat hun waar echt mens- dier- en milieuvriendelijk is geproduceerd? Statement Ook Petra Bouman maakt een overtuigend statement. Zij voor zag een groot aantal strookjes klei van tekst en heeft ze als een vin gerafdruk op het papier bevestigd. Het citaat van F.D. Roosevelt ver wijst naar de waarde van kunst als Het onderste deel van de bruinige tafel doet ook mee in de compositie uitdrukking van identiteit en vrij heid. Mooi is ook de verbeelding van de afwezigheid van angst door Ellen Gerritse en Ina Sponselee. In de kloostergangen tref ik een gevarieerde expositie aan van schilderijen, keramiek, sieraden collages, beelden en objecten. Het meeste werk haakt aan bij de mo derne traditie. Men heeft gekozen voor een sobere inrichting. Ook hier zie ik kwaliteitsverschil. Zo is Lilith de Jonge, gepresenteerd door Galerie Daan, als schilder van een heel ander niveau dan Wieteke Hendrikx of Heidi de Vree. De Jonge kan zich door een uitstekend gevoel voor kleur, ma- .V-' J teriaal, sfeer en compositie meten met het tachisme uit de jaren '50 van de vorige eeuw. Het geheel geeft een goed beeld van wat je elke 1e zondag in Middelburg kunt zien. Twee keer zag ik de adverten tie in de PZC. Maar ook De Scheldepost, de Bevelandse Bode en De Nieuwe Oogst bericht ten erover. De Protestantse Ge meente Wemeldinge geeft land bouwgrond, grasland en een boomgaard uit. Wie wil, kan zich tot 21 augustus 2019 inschrijven voor pacht. En ik maar denken dat kerken zich vooral bekommeren om het zielenheil van heel, half en ongelovigen. „Natuurlijk, dat doen we ook", meldt Gerard Pilon kerkrentmees- ter van de PKN in Wemeldinge. ,,Alles hangt daarmee samen. De inkomsten uit pacht komen ten goede aan het werk van de kerk. Daarbij horen uiteraard pastoraat en diaconie. De gewone inkomsten van de kerk lopen terug. We zijn dan ook gelukkig met opbrengsten uit ons bezit. Op een heel natuur lijke wijze kwam de grond vrij van pacht. Er was een pachter aan pen sioen toe, de ander vond een nieuwe baan en zo meer. In totaal gaat het om 26 hectare landbouw grond, waaronder een boom gaard." Brochure Nieuwsgierig als ik ben vroeg ik de brochure op bij Agriteam. Het is werkelijk leuk om te bestuderen. Niet dat ik iets met landbouw grond wil. Dat zou een drama wor den. Ik kan geen kruid van onkruid onderscheiden. Maar erover lézen en fantaseren, dat kan ik wel. De brochure bevat kaartjes met infor matie over hoogteverschillen in het terrein, de aanwezige drainage en de ouderdom daarvan en wat er in de afgelopen jaren op is ver bouwd: bieten, graan, mais, uien, groenten en aardappelen. En na tuurlijk staat er allerlei informatie in van juridische aard, zoals mo delcontracten. Zo kom ik nog eens wat te weten. Bijvoorbeeld dat de kerk vier percelen in (erf)pacht geeft voor een periode van 26 jaar en twee percelen in geliberali seerde pacht voor zes jaar. De kerk- rentmeester wil best uitleggen wat daarachter zit. ,,De pacht voor de langere termijn maakt het voor de landbouwer mogelijk om investe ringen te doen en die terug te ver dienen. De pacht voor de korte ter mijn, die steeds met eenzelfde ter mijn verlengd kan worden, geeft ons als kerk ook flexibiliteit. Als het nodig is voor de kas van de kerk kunnen we na de pachtperiode de grond eventueel verkopen." Legaten Maar hoe komt een kerk aan grond? ,,De kerk in Wemeldinge heeft flink wat grond verkregen uit legaten. Bijvoorbeeld uit het legaat van Maria Coomans, ambachts- vrouwe te Wemeldinge, aan het einde van de achttiende eeuw. Die erfenis had trouwens nare kantjes. Ze bepaalde dat er géén orgel in de kerk mocht komen en dat de Stel- hoeve niet verkocht mocht wor den. De opbrengst van landbouw grond kon op een gegeven mo ment nauwelijks tegen de kosten voor instandhouding van de hoeve opwegen. Voor het orgel werd een creatieve oplossing gevonden. Het werd in 1957 buiten de kerk(zaal) geplaatst, terwijl het geluid daar wel klonk. En de hoeve, die is in 2000 toch verkocht. De wetgeving uit de dagen van Napoleon is sinds 1812 niet meer van kracht. Er kwam wel een hoogleraar aan te pas om die conclusie te kunnen trekken." Over de curieuze geschiedenis van kerkelijk Wemeldinge ver scheen een boekje van historicus G. J. Lepoeter en het was onder werp in het tv-programma 'Van gewest tot gewest' op zondag 27 september 1998. zaterdag 3 augustus 2019 GO Overtuigend naast ondermaats werk Nico Out Middelburg Hanny Mallekote heeft afbeel dingen van textielfabrieken waar mensen onder onmense lijke omstandigheden werken verwerkt. fotos nico out T/m 18 augustus, Abdij Middel burg, do t/m zo 11.00 - 17.00 uur. 4 augustus: Kunst- en cultuur route, kunstmarkt op Abdijplein en om 15.30 uur optreden dich ters in kloostergangen. f«f Strookjes klei met tekst van Petra Bouman. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38