II Fokker moet negentien honden afstaan 5 HALVE EEUW IN DIENST JAAP GEELHOED We moeten allemaal steeds langer werken. Maar vijftig jaar bij dezelfde baas werken blijft bijzonder. Jaap Geelhoed (66) uit Colijnsplaat zegt dat de tijd voorbij is gevlogen. Hij had net zijn LTS-di- ploma elektrotech niek op zak toen de 16-jarige Jaap Geel hoed door de Voor straat in Colijnsplaat fietste. Leen Verburg kwam net zijn zaak uitge lopen en zag hem aankomen. ,,Hé Jaap, wil je voor ons komen wer ken?", vroeg de directeur van tech nisch bureau Verburg-Holland. Jaap zei 'ja' en vijftig jaar later werkt Geelhoed nog steeds bij hetzelfde bedrijf, al heet het sinds de overname Delmeco. Een halve eeuw werken bij de zelfde werkgever. Zelfs in deze tijd waarin mensen steeds langer doorwerken is het heel bijzonder. Voor Geelhoed voelt het niet als vijftig jaar. ,,De tijd is voorbijge vlogen. Het is altijd heel afwisse lend werk geweest", vertelt hij in het bedrijfsgebouw van Delmeco in Goes. De inwoner van Colijns- plaat kwam voor zijn werk overal in Zeeland. Om wat voorbeelden te noemen: hij werkte aan de elek trische apparatuur op vaartuigen bij de bouw van de Oosterschelde- kering, aan de menginstallaties bij Zeelandia in Zierikzee en aan hoogspanningskabels, maar ook in bejaardentehuizen en aan cv-in- stallaties bij mensen thuis. Een dikke veertig jaar draaide hij storingsdiensten. Hij werd opge roepen met een semafoon, tot de eerste mobiele telefoons versche nen. ,,Als ik het deuntje van Nokia hoor, schiet ik soms nog in de sto ringsmodus", lacht hij. De tech niek heeft een enorme ontwikke ling doorgemaakt. ,,Je groeit met de techniek mee. In de loop der ja ren stapel je technische kennis op." Verburg-Holland, en later de Delmeco-tak Fishing Technology was nauw betrokken bij de ont wikkeling van de pulstechniek voor visserij, waarbij met elektri sche schokken platvis van de bo dem wordt opgeschrikt. Geelhoed kwam bij vissers in heel het land. Van Vlissingen tot Texel. ,,Ik heb veel service en onderhoud aan vis sersschepen gedaan. Dat moest al tijd in het weekend gebeuren, want de schepen zijn de hele week op zee." Schrikdraad Tot het einde van het jaar heeft Delmeco nog werk aan de puls- Je groeit met de techniek mee. In de loop der jaren stapel je technische kennis op techniek, maar na 1 januari moeten de meeste vissers ermee stoppen. Geelhoed vindt het jammer dat de techniek, waaraan hij ook vele ja ren heeft gewerkt, definitief dreigt te verdwijnen. ,,Door het stroom- stootje verkrampt de vis even, net als wij even verkrampen als we schrikdraad aanraken. Maar dat is maar even en richt verder geen schade aan." Nog vier weken en dan neemt Jaap Geelhoed definitief afscheid van Delmeco. Vervelen zal hij zich niet. ,,Ik heb een kleindochter en er is een kleinkind op komst. Ik heb genoeg te doen, bij mij thuis en in het huis dat mijn zoon on langs gekocht heeft. En mijn doch ter en jongste zoon hebben vast ook nog wel werk voor mij in petto." Daarnaast krijgt de man alsnog een werkstraf van 40 uur als hij in de toekomst zijn dieren onvol doende verzorgt. Ook mag hij uit eindelijk niet meer dan zes hon den tegelijk houden. De rechter vindt het bewezen dat de man zijn honden niet goed genoeg verzorgde. Een voorwaar- delijke celstraf van drie weken, zo als de officier van justitie eiste, vond de rechter te veel gevraagd. Vooral ook omdat de IJzendijke- naar het als een zware straf ziet dat hij negentien honden niet meer terugkrijgt. Want daar is de rechter wel van overtuigd: de man heeft het beste voor met zijn beesten. Vervuild Jarenlang fokte hij herdershonden, maar hij hield de dieren die hij niet verkocht. En dat werden er steeds meer. De rechter denkt echter dat hij niet voldoende zorg kan geven aan zoveel honden. Tijdens het bezoek in februari constateerden de politie, de Lan delijke Inspectie van de Dierenbe scherming en een dierenarts dat de bodem van de kennel aan de Oranjedijk ernstig was vervuild met urine en ontlasting. Er hing een penetrante ammoniakgeur. De ruimte was volgens de controleurs onvoldoende verlicht en geventi leerd. Op die punten gaat de poli tierechter mee met hun bevindin- In totaal werden vijfentwintig honden meegenomen. Negentien daarvan verbleven in de schuur. Zijworden verbeurdverklaard gen. Maar de rechter vindt dat er onvoldoende bewijzen zijn voor een aantal andere vermeende te kortkomingen. Zoals het ontbre ken van voldoende schoon drink water. Er is ook niet vastgesteld dat de honden op dat moment in een slechte gezondheid verkeer den. In totaal werden vijfentwintig honden meegenomen. Negentien daarvan verbleven in de schuur. Zij worden verbeurdverklaard en elders ondergebracht. Voor de zes honden die de man in huis hield, golden de omstandigheden niet. Daarom worden die terugge geven. De rechter vreest dat de man er niet aan toekomt om zo veel hon den in de beschikbare accommo- datie voldoende zorg te geven. Be halve de zes honden die de IJzen- dijkenaar terugkrijgt, mag hij voorlopig nog de acht honden houden die hij sinds de inspectie weer heeft verkregen. Maar alleen tot het moment van het overlijden van de dieren. Uiteinde lijk mag hij nog maximaal zes hon den houden. In orde Zelf zei de man tegen de rechter dat het allemaal wel in orde was. Hij had op de ochtend van de in spectie nog schoongemaakt en de dieren water gegeven. ,,Maar pups doen weleens wat als ze nog niet zindelijk zijn. Honden kunnen waterbakken omgooien. Aan de verzorging mankeerde niks", zei B. zaterdag 3 augustus 2019 'Soms ga ik nog in de storingsmodus' Theo Giele Goes Jaap Geelhoed bij een testinstallatie voor pulselektroden. foto johan van der heijden - Jaap Geelhoed Oud-hondenfokker R. B. uit IJ- zendijke krijgt slechts zes her dershonden terug van de 25 die bij hem werden meegenomen na een inspectie door de politie en de dierenbescherming. Dat heeft de politierechter in Breda gisteren bepaald. Johan van Uffelen IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33