Warm en droog weer funest voor vis in Zeeuwse wateren Mijnenveger geeft saluut in Vlissingen Herdenking Slag om de Schelde live op tv Heemkundige kring wil héle wijk in Goes vernoemen naar verzetsstrijders 4 Luc Oggel Goes Directe aanleiding voor het idee is de aanstaande herdenking van de Slag om de Schelde, dit jaar 75 jaar geleden. Tijdens de oorlogsjaren waren ook in Goes verschillende verzetsgroepen actief, waarvan sommige leden omkwamen. Na de oorlog werden in Goes-Oost nieuwe woonwijken gebouwd, waarbij enkele straten werden vernoemd naar verzets strijders uit de stad, zo als de M.D de Groot straat, Van Melle- straat en De Graaff- straat. De nabestaan den gaven daar des tijds toestemming voor. Die van Nicolaas Cor stanje niet. „Zijn vader vond dat zijn zoon zijn plicht had ge daan en daar paste geen helden verering bij", zegt secretaris Frits de Kaart van de heemkundige kring. ,,Het toenmalige gemeen tebestuur vernoemde de beoogde straat toen maar naar prinses Ma rijke." (tegenwoordig Christina, red). Inmiddels zijn er plannen om de verouderde woningen in de verzetsheldenbuurt te slopen. De eerste huizen gaan volgend jaar tegen de vlakte, de wijk krijgt een totaal andere opzet. De heemkun dige kring vindt dat een mooie gelegen heid om straks alle (nieuwe) straten in het stadsdeel te vernoemen naar verzetsstrij- Nicolaas ders en dus ook één Corstanje naar Nico Cor- stanje. De kring heeft het voorstel ook al voorge legd aan de jongste zus van Cor- stanje (nu 85), die nog in Goes woont. Zij heeft er geen pro bleem mee", aldus De Kaart. ,,Voor ons reden om een brief te sturen aan raad en college." Overigens wijst de kring erop dat in het recent verschenen boek Breekbare Helden van Carla Rus, dochter van een Goese verzets- strijder, nog meer namen zijn te vinden die voor vernoeming in aanmerking zouden kunnen ko men. ,,In de toekomstige wijk zul- Zijn vader vond dat zijn zoon zijn plicht had gedaan en daar paste geen heldenverering bij len misschien meer straatnamen nodig zijn." Nico Corstanje was het oudste kind in een gezin met acht kinde ren. Zijn vader had een timmer- bedrijf met werkplaats in de Lange Vorststraat in Goes. In 1939 werd Nico opgeroepen door de Koninklijke Marine voor de mili taire dienstplicht. Hij kwam bij de mariniers in Rotterdam en volgde een pilotenopleiding. In de mei dagen van 1940 nam hij als ge vechtsvlieger deel aan de strijd te gen de Duitsers. Na de capitulatie bleef Nico Corstanje in Den Haag, waar hij ging werken als kantoor bediende. Daar raakte hij in het verzet, bij het illegale verzetsblad Voor God en Koning. Ook was hij betrokken bij het verzamelen en doorgeven van militaire gege vens. Hierbij werkte hij samen met het Goese verzet. Nicolaas Corstanje werd op 28 oktober 1944 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. Hij was toen 25 jaar oud. Vrijdag werd bekend dat bij de Veste in Tholen een aantal dode watervogels en vissen is aangetrof fen. Ook zijn er meldingen van dode watervogels in Stavenisse, als gevolg van zuurstofgebrek in het water. De gemeente Tholen ver wijdert de dieren en plaatst waar schuwingsborden. Er is regelmatig contact met wa terschap Scheldestromen. Dat houdt de situatie nauwlettend in de gaten. ,,Over het algemeen kun je gewoon zeggen dat door dit weer de waterkwaliteit achteruitgaat", zegt een woordvoerder van het wa- Gebruik je zintuigen en je gezond verstand terschap. ,,In die zin speelt het pro bleem overal." Toch springen enkele zaken eruit. Er zijn ook meldingen van vissterfte in het Nollebos en het Westduingebied in Vlissingen, in Park Valckeslot in Goes, in de Veerse Vest en bij gemaal Poppe- kinderen tussen Middelburg en Veere. Bij de Westwal in Goes is al- gengroei waargenomen. Eerder was er ook sprake van massale sterfte van zoetwatermosselen in de Buitenvest in Hulst. Die is in middels voorbij. De oorzaak van de sterfte is nog niet bekend. Door warm en droog weer ko men algen tot bloei. Als er te veel algen in het water zitten, leidt dat zuurstoftekort. Dat zorgt voor stank en uiteindelijk zelfs vis sterfte. Het waterschap adviseert mensen en hun huisdieren om contact te vermijden met water dat stinkt of een vreemde kleur heeft. ,,Gebruik je zintuigen en je gezond verstand", aldus het waterschap. Vlissingen De Britse mijnenveger HMS Hur- worth markeert vrijdag 30 augus tus de onthulling van de Roll of Honour aan de Oranjedijk in Vlis- singen met saluutschoten vanaf de Westerschelde. Over een lengte van twintig meter staan de namen en regimenten van de 69 gevallen bevrijders van Vlissingen bij het monument Uncle Beach. Dat gebeurt om 16.00 uur bij de Oranjemolen, aan de vooravond van de landelijke herdenking van de Slag om de Schelde in Terneu- zen, in aanwezigheid van een de legatie van de Britse overheid en doedelzakspelers. Koninklijke Harmonie Ons Genoegen speelt de volksliederen. Kunstenaar Hans Bommeljé ontwierp de Roll of Honour. Stichting Oorlogsjaren in Vlissin- gen vond donateurs bij bedrijven en stichtingen, de gemeente Vlis- singen en een aantal sympathi santen zoals inwoners van Vlis- singen. Het monument draagt de Britse mijnenveger markeert de onthulling van monument voor gevallen bevrijders titel Each name is a cry for peace, 'Elke naam is een schreeuw om vrede'. Daarmee wil de stichting helder maken dat de dood van de 69 strijders betekenis heeft voor de samenleving van toen, nu en in de toekomst. TERNEUZEN - De NOS zendt zaterdag 31 augustus de herden king van de Slag om de Schelde rechstreeks uit. Bij die herden king geeft koning Willem- Alexander het startschot voor de viering van 75 jaar bevrijding. De NOS maakt een liveverslag van de viering, met onder meer aandacht voor veteranen die Ne derland hebben bevrijd en een vlootschouw van marineschepen op de Westerschelde. Behalve Willem-Alexander wonen ook koningin Mdxima, premier Rutte en andere leden van het kabinet de viering in Ter- neuzen bij. De Belgische koning Filip en koningin Mathilde ne men ook deel aan het officiële programma in het Scheldethea- ter. Gasten uit de voormalig geal lieerde landen zijn eveneens aan wezig. De uitzending is 's middags van 14.30 tot 16.00 uur op NPO1. 's Avonds wordt er nog een sa menvatting uitgezonden, van 19.03 tot 19.50 uur, eveneens op NPO1. Beide programma's wor den gepresenteerd door Herman van der Zandt. r 'T-' zaterdag 3 augustus 2019 GO 'Corstanje verdient straatnaam' Heemkundige Kring De Beve- landen zou graag zien dat Goes een Nicolaas Corstanjestraat krijgt. Op die manier kan de in 1944 gefusilleerde verzetsstrij der alsnog worden geëerd, aldus de kring. Die heeft het verzoek gisteren ingediend bij burgemeester en wethouders. b - Frits de Kaart, Heemkundige Kring De Bevelanden Door warmte en droogte gaat de waterkwaliteit van Zeeuwse slo ten, vijvers en andere waterlo pen merkbaar achteruit. Het wa terschap heeft inmiddels meer dere meldingen gekregen van vooral vissterfte. Deze zijn af komstig uit diverse delen van de provincie. Rolf Bosboom Vlissingen - Waterschap Scheldestromen Claudia Sondervan BH 9S n v. 7,. v-- Dode vissen uit de Nolleboswateren in Vlissingen. foto jean-marie van isacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32