Tholen krijgt winkel van sinkel Zwemmen kan weer bij Vrouwenpolder ZEELAND 3 zwart kleur schade Buiten de buitjes die deze zomer wel vielen, is er nog een groot verschil met de zomer van 2018, het is toch een stukje koeler. Vorig week was het een paar dagen extreem warm, maar vorig jaar brandde de zon weken aan een stuk meedogenloos op de bomen. Het gevolg was dat bladeren bruin en ,,We heb- jaar minder in de peren. Er is minder bladverbranding. Wel valt de maat van de peren wat tegen", is de voorlopige balans van bedrijfslei der Arjan Steenpoort. Bij de appels is het een ander ver haal. ,,Van de honderd appels aan een boom zijn er 25 tot 30 verbrand." Steenpoort heeft bij wijze van experi ment de appels van een aantal bomen met een kalklaagje proberen te be schermen, maar dat bleek geen suc ces. ,,Ieder jaar hebben we wel wat zonnebrand in de appels, maar dit jaar is het wel heel veel." Fruitteelt in Zee land wordt een probleem als zomers met temperaturen van dik boven de 35 graden eerder regel dan uitzonde ring worden. ,,Honderd jaar lang was het record op Schouwen 37 graden, vorig jaar kwam daar een hele graad bovenop en dit jaar is het meer dan 40 graden geweest. We kunnen de ap pels hier niet koelen met zoet water, zoals in het binnenland." Verreweg de meeste fruitbomen bij Luctor et Emergo hebben de droogte en de hitte van 2018 over leefd. Van de in totaal 75.000 fruitbo men legden enkele tientallen het loodje. Het was een foto die alles zei over de dramatische oogst van 2018. André Slootmaker uit Nieuwerkerk zat op zijn knieën tussen de verdroogde, nee versteende bloemkool. Op hetzelfde perceel staan nu aardappels. Voor Slootmaker was 2018 overigens geen totaal verloren jaar. ,,Nee hoor. De herfstbloemkool was prima vorig jaar. Ieder jaar is er wel wat waardoor een bepaalde oogst kan mislukken. Droogte, een ziekte, te veel regen. Hoe het dit jaar af gaat lopen, is afwachten. Als we regelmatig een buitje krijgen, komt het wel goed. Het probleem is dat de diepere grondlaag nog gortdroog is. Er is geen reserve. Dat is de erfenis van vorig jaar." De jonge plantjes hebben de snikhete dagen van vorige week in ieder geval overleefd. André Slootmaker, groenteteler CUV^k1 Begin dit jaar heeft Lafeber het be sluit genomen dat hij stopt met groentewinkel Delicious. ,,Tegen de groente- en fruitprijzen in de su permarkt kan ik niet meer concur reren", zegt hij. Lafeber verruilt het zelfstandig ondernemerschap voor een baan in loondienst. Hij gaat aan de slag voor Sabine Potter, eigena resse van het Kaeswienkeltje en Broodjes&Zo. Met de verhuizing van die brood jeszaak, eerder dit jaar naar de Kaai in Tholen, is het pand op de hoek Groenteman Rob Lafeber opent winkel met verse producten in de Kerkstraat van de Kerkstraat en Hoogstraat vrijgekomen. ,,Op het aanbieden van groente en fruit na, gaan we daar hetzelfde doen als bij Deli cious", zegt Lafeber. ,,Dat betekent dat ik verse kant-en-klaar maaltij- den en soepen blijf maken en dag verse producten aanbied, zoals melk, yoghurt, eieren en vlees. Een soort winkel van sinkel." Lafeber is blij met de keuze. ,,Op deze manier kan ik toch mijn vaste klanten blijven bedienen. Die vin den het prettig dat ze voor verse producten in het centrum terecht kunnen." Vooralsnog is hij druk met de verhuizing van zijn groen tewinkel naar het nieuwe onderko men. Eind september wil hij ope nen. Naam Een naam voor de nieuwe winkel heeft Lafeber nog niet. „Simpelweg geen tijd voor gehad. Dat komt wel." De nieuwe winkel gaat vijf dagen in de week open. Van dins dag tot en met zaterdag. Badgasten kunnen weer het water in bij het Veerse Meer in Vrou wenpolder. De provincie heeft gis teren het negatief zwemadvies in getrokken. Dinsdag werd een negatief zwemadvies voor het water gege ven, omdat er een groot aantal dode vissen en krabben was ge vonden. Omdat niet zeker was of het zwemwater schadelijk was, werd uit voorzorg het advies afge geven. Gisteren is uit testen van het water gebleken dat de water kwaliteit goed is. De oorzaak van het grote aantal dode vissen en krabben was waar schijnlijk zuurstofloosheid, ver oorzaakt door het warme weer van de afgelopen week en de hevige re genval in het weekeinde. Rijkswa terstaat heeft dagelijks onderzoek gedaan naar de waterkwaliteit en de afgelopen dagen de dode vissen en krabben op laten ruimen. Op zwemwater.nl, de officiële website waarop alle zwemwater locaties in Nederland staan ver meld, is te zien waar wel of niet ge zwommen mag worden. Op dit moment geldt voor Zeeland alleen nog een waarschuwing in het Veerse Meer bij Kortgene en Wol- phaartsdijk vanwege de Japanse kruiskwal. zaterdag 3 augustus 2019 zo dramatisch als in 2018 Zonder het wa ter uit het Zoom meer had fruitteeltbedrijf Luctor et Emergo in Nieuwerkerk het deze zo mer ook niet gered. Vorig jaar stond begin augustus de teller op 80 tank wagens met elk 30.000 liter, nu heb ben tot nu toe 55 tankwagens de zoet waterbassins gevuld. In het voormalige pand van broodjeszaak Broodjes&Zo in de Kerkstraat in Tholen opent eind september een nieuwe winkel met een bekend gezicht. Groen teman Rob Lafeber gaat er kant en-klaar maaltijden en streek producten aanbieden. „Fijn dat ik mijn vaste klanten kan blijven bedienen." Timo van de Kasteele Tholen Miriam van den Broek Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31