Het begint met een eerlijke prijs Zeven titels in race beste Franstalige film Goedgelovig Storing verholpen bij kerncentrale Borssele 2 LANDBOUW DROOGTE EN HITTE Commentaar Uitgerekend op de dag dat Jumbo toestemming krijgt om de Agrimarkt over te nemen stuurt minister Carola Schouten (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, Chris tenUnie) een brief naar de Tweede Kamer waarin ze belooft haar best te doen om burgers en agrariërs dichter bij elkaar te brengen. Het stimuleren van de verkoop van producten uit eigen regio in de supermarkten hoort er ook bij. Laat de Agri- markt zich nou daarmee onderscheiden. Schoutens brief is een lange opsomming van voornemens en initiatieven, maar raakt niet aan de kern. Het gaat over waar dering, korte ketens, multifunctionele landbouw (zorgboerde rijen, kamperen bij de boer), voedselonderwijs. Het is onduide lijk waar Schouten nu op aanstuurt. Vergroting van inkomen van de boeren door allerlei nevenactiviteiten op het erf, een eigen winkeltje, een eigen campinkje, een eigen stukje natuur beheer, een zonneparkje? Wil ze burgers duidelijk maken dat een aardappel in de grond groeit en een appel aan een boom? De brief ademt sympathie voor kleinschaligheid en weerzin tegen grootschalige productie en distributie. Het riekt allemaal naar vals sentiment. In 2017 kreeg de agrarische sector weer een eigen minister. Haar eerste taak is dat de Nederlandse agrarische sector genoeg gezond voedsel produceert om ruim zeventien miljoen monden te voeden. De eerste voorwaarde is dat boeren wat kunnen verdienen aan hun producten. De Europese Unie heeft aangekondigd de macht van groothandel en supermarktketens te willen aanpak ken. Ook de ACM is een onderzoek begonnen. Met een eerlijke prijs voor een eerlijk product zijn de boeren het meest gehol pen. En daarmee ook de consument. De brief ademt sympathie voor kleinschaligheid en weerzin tegen grootschalige productie De competitie, die voorheen Vive la France! heette, is omgedoopt in Vive le Cinéma! De reden is dat niet alleen films uit Frankrijk, maar ook andere Franstalige films zijn geselecteerd. De andere zes kandidaten, naast La belle époque, zijn: Portrait de la jeune fille en feu van Céline ALMANAK Sciamma, Genèse van Philippe Le- sage, Nos vies formidables van Fabienne Godet, Le vent tourne van Bettina Oberli, Les plus belles années d'une vie van Calue Le- louch en Système K van Renaud Barret. Zevende jaar Het is het zevende jaar op rij dat de competitie, op initiatief van de Alliance Fran^aise, wordt gehou den. Vorig jaar koos de jury La prière van Cédric Kahn als win naar. De Franstalige competitie be staat naast de Film Literatuur competitie, het hoofdprogramma van het festival. De acht geselec teerden daarvoor werden eerder deze week bekend. De Hulsterse is goedgelovig. Daar kan ze weinig aan doen, in haar jeugd is haar van alles wijs gemaakt. Zo dacht ze dat er vroeger twee kleuren waren: zwart en wit. Die wijsheid had ze door het kijken naar oude te levisieprogramma's. ,,Papa, was vroeger alles zwart en wit?" ,,Tuurlijk meid!" Door die oude beelden 'leerde' ze ook dat ie dereen vroeger heel snel liep. Ze is nu 27 en gaat naar Australië. Of ze niet bang is om een haai tegen te komen tijdens het zwemmen? ,,Nee hoor, als een haai nadert, klinkt eerst span nende muziek." GRIJPSKERKE Wielrenner gewond na aanrijding De storing die zondagochtend be gon in de bedrijfstransformator van de kerncentrale Borssele, is verholpen. De transformator is ge repareerd. Een aantal onderdelen is vervangen, heeft de EPZ gisteren gemeld. De stilgelegde kerncen trale is gisteravond opgestart. Nadat een bedrijfstransformator een storingsmelding gaf, werd zondagochtend de turbine-genera tor automatisch uitgeschakeld. Daardoor leverde de kerncentrale geen stroom meer aan het lande lijke net en ging de reactor in ver mogen terug. Volgens de toezicht- houder is de nucleaire veiligheid van de installatie niet in het geding geweest. Lekkage Door de plotselinge uitschakeling van de turbine-generator ontstond ook een kleine lekkage in een niet- nucleaire stoomleiding. Een in spectieluik moest daardoor op nieuw waterdicht gemaakt wor den. Dit is gisteravond gebeurd, zo dat de elektriciteitsproductie daarna kon worden opgestart. Hoewel de storing niet-nucleair was, is de toezichthouder Autori teit Nucleaire Veiligheid en Stra lingsbescherming (ANVS) wel geïnformeerd. Marco de Bruijne, akkerbouwer Piepkleine aardappeltjes, verdorde groente en fruit met zonnebrand. In 2018 lieten drie Zeeuwse agrariërs de schade zien die de hitte en droogte hadden aangericht. Precies een jaar later gaat de PZC weer bij ze langs. Hoe is het nu? Eén ding is duidelijk: 2019 zal geen topjaar worden, maar het wordt zeker niet zo dramatisch als de zomer van 2018. Uitzondering zijn de appels. Door de record temperatuur van boven de 40 graden op 25 juli verbrandde in één dag ruim een kwart van de ap pels aan de boom. Gekookt in de schil. Liggen er nog oude graven bij de bieb? Pannenverkoper is oplichter Parkeren bij de Bruse bi bliotheek aan de Molen- staat is van 14 tot en met 16 augustus niet mogelijk. Op die dagen wordt on derzocht of er nog (res tanten van) oude graven liggen. Door het graven van een paar sleuven wil onderzoeksbureau Arte fact daar achter komen. Zeker is dat de locatie tussen 1828 en 1894 als begraafplaats gebruikt werd. Rond 1953 werd het gebouw neergezet waarin nu de bibliotheek huist. Het onderzoek wordt gedaan als voorbe reiding op de herinrich ting van de Dreef. Tijdens het werk is de bibliotheek open en bereikbaar voor fietsers en voetgangers. Zo rampzalig als vorig jaar is het zeker niet, zegt ak kerbouwer Marco de Bruijne uit Kats. In 2018 kon er pas laat gezaaid worden door hoosbuien in het voorjaar. En daarna volgden de itte en de droogte. „uit jaar hebben we wel op tijd kunnen zaaien. Gelukkig is er wat meer regen gevallen, maar het is nog altijd erg droog." Het gewas is kwetsbaar, bleek vorige week toen de tem peratuur een paar dagen naar recordhoogte steeg. ,,Ik ben wel ge schrokken van de uien. De bladpunten zijn verdroogd." Vorig jaar rond deze tijd waren de aardappelen niet groter dan knikkers. ,,Dit jaar lij ken ze het aardig te gaan doen, maar het zal ook geen topjaar worden." Veel hangt af van het weer van de komende weken. zaterdag 3 augustus 2019 TERNEUZEN II Zeven titels komen in aanmer king voor de beste Franstalige film tijdens de komende editie van Film by the Sea. Een van de kandidaten is La belle époque, de film waarmee de 21ste editie van het festival op vrijdag 13 september opent. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl Een wielrenner is don derdag rond 19.50 uur gewond geraakt na een ongeval op de kruising van de Zwanenburgse- weg met de Hoge Duve- kotseweg in Grijps- kerke. Vermoedelijk wilde de wielrenner oversteken, maar werd hij daarbij aangereden door een auto. Hij liep verwondin gen aan zijn been op. De man is met de ambu lance naar het zieken huis gebracht. Ten tijde van het onge val was het begin van de Hoge Duvekotseweg afgesloten. Miriam van den Broek Borssele Theo Giele Nieuwerkerk Oogst niet BRUINISSE Een pannenverkoper die mensen probeert op te lichten, is actief in Zeeuws-Vlaanderen. Zo waarschuwt de ge meente Terneuzen op basis van politie-informa- tie. De man die zich ver plaatst in een grijze Peu geot Partner, vraagt bij verkoop het bedrag te pinnen, maar dan blijkt veel meer te zijn afge schreven dan vooraf is af gesproken. Hij biedt ook wel scootmobielen en messensets te koop aan. De man is gezien in Axel, Biervliet, de Terneuzense wijk Othene, Schoondijke en IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30