19-jarig Belgisch wonderkind Evenepoel wereldster 21 prognose dezelfde: de landstitel gaat dit seizoen wederom naar Amsterdam vangers De Jong en De Ligt, maar zijn selectie is er in de breedte eer der op vooruitgegaan. Gestaag kan de coach voortborduren op het af gelopen droomseizoen, zeker nu spelers als Hakim Ziyech, Donny van de Beek en David Neres nog aan boord zijn. Ajax heeft een dusdanige sala rishuishouding - met topverdie- ners die goed zijn voor dik 3 mil joen euro per jaar - dat het zonder problemen volwaardige interna- tionals kan halen uit grotere voet ballanden. Lisandro Martmez (Ar gentinië), Edson Alvarez (Mexico) en Quincy Promes (Nederland) moeten het nog waarmaken in Amsterdam, maar qua leeftijd en status zijn het spelers van wie de concurrentie alleen maar kan dro men. Het is een weg die PSV in het verleden ook geregeld heeft be wandeld, maar nooit met de ach teloosheid en de budgetten die Ajax nu op tafel legt. De Amster- damse club kan zich daarbij moei teloos enkele totaal mislukte mil joenenaankopen permitteren, zo als Lisandro Magallan of Hassane Bandé: geen haan die er nog naar kraait. Ajax kan zelfs eredivisietalenten als Kik Pierie en Kjell Scherpen wegplukken met het oog op de toekomst en ze stallen in Jong Ajax, zoals eerder met Perr Schuurs en ook Frenkie de Jong gebeurde. Geen wonder: het spe- lersbudget is groter dan dat van het hele rechterrijtje bij elkaar. Een ambitieuze subtopper als FC Utrecht heeft een jaarbudget dat zes a zeven keer zo klein is als dat van Ajax. Kleur op de wangen Maakt dat de eredivisie op voor hand minder interessant? Het is maar hoe je ernaar kijkt. Het suc ces van Ajax heeft afgelopen sei zoen onmiskenbaar bijgedragen aan de wederopstanding van het Nederlandse voetbal. De eredivisie heeft qua internationale uitstra ling weer wat kleur op de wangen gekregen: nota bene drie Neder landse spelers zijn genomineerd voor de FIFA Gouden Bal. Vrijwel altijd leidt dit soort golf bewegingen ook tot een groeiende populariteit van Nederlandse spe lers (en trainers). Het valt niet te bewijzen, maar misschien hielp het Jerdy Schouten indirect ook wel van Excelsior naar Bologna in de Serie A. En wellicht is het voor FC Twente of AZ wel ietsje gemak kelijker om pakweg een Japans of Spaans talent te strikken. Het is evenmin ondenkbaar dat straks weer wat meer Nederlandse coa ches in een topcompetitie werken, naast de huidige uitzonderingen Peter Bosz (Bayer Leverkusen) en Alfred Schreuder (Hoffenheim). t PSV-trainer Mark van Bommel worstelt en puzzelt nog, Feyenoord verzuipt in de zorgen Daarnaast valt het aantal blik vangers dat dit seizoen verdween uit de eredivisie, nog relatief mee. Als die ontwikkeling doorzet, kan de Eredivisie CV over een paar jaar significant méér televisie-inkom sten binnenharken dan nu het ge val is. Een pot geld die bovendien eerlijker verdeeld zal worden, is de verwachting. Een heldere visie op de toekomst is geboden, maar in dat rooskleurige scenario profite ren alle clubs mee. Want uiteraard is de eredivisie altijd veel méér dan alleen de top. De degradatiestrijd krijgt dit sei zoen op voorhand een nieuwe di- mensie, met twee clubs die recht streeks degraderen. Bij FC Utrecht en AZ ruiken ze hun kansen op de derde plaats, nu Feyenoord terrein lijkt te hebben verloren. FC Twente is terug, net als traditie club Sparta. Worden FC Emmen en Fortuna Sittard blijvertjes of blijkt het tweede seizoen het moeilijkst? Er zijn meer redenen om je te verheugen op het nieuwe seizoen. Zo verdwijnt het kunstgras stap voor stap uit het Nederlandse be taalde voetbal: RKC gebruikte zijn Frenkie de Jong-miljoenen om het veld te vervangen. Meer clubs wil len snel volgen, zoals eerder al Al- mere City en FC Dordrecht. Slechts Heracles heeft van kunst gras een hardnekkige pijler onder zijn beleid gemaakt, een koers die FC Emmen mogelijk eveneens volgt, daarbij óók besparend op een volwaardige jeugdopleiding. Het idee: méér spelersbudget dan de concurrentie. Een filosofie waarmee Heracles weinig vrien den maakte, maar die wél mee hielp om een stabiele middenmo ter te worden. Complexe klus Het wemelt bovendien van de jonge, ambitieuze, relatief onbe kende trainers in de eredivisie. Jaap Stam is nieuw in de traditio nele top 3 en staat direct voor een complexe klus in de Kuip. Sjors Ultee (pas 32 jaar) is de nieuwe man bij Fortuna Sittard, terwijl Arne Slot (AZ) voor het eerst op eigen benen staat. Johnny Jansen en Gonzalo Garda schoven door bij respectievelijk Heerenveen en FC Twente. De eerste weken zullen de tribu nes nog geregeld leeg zijn, want we zitten midden in de vakantie periode. Maar vanzelf gaat de ere divisie weer bloeien. De laatste ja ren vielen er ongekend veel doel punten. Nieuw talent zal opstaan, trainers als Van Bommel en Leo nid Sloetski zorgen onherroepelijk voor vermaak én ergernis. Ajax mag de grote favoriet zijn, dit weekeinde moet het eerst maar in het Gelredome zien te winnen van Vitesse. Wie weet bijt het zich vol gende week stuk op de Griekse kampioen PAOK. Geen club is zo crisisgevoelig als Ajax. Voor je het weet is alles weer anders. Als alles verloopt zoals Deceuninck - Quick-Step-manager Patrick Le- fevere het heeft bedacht, wordt de groep der favorieten vanmiddag aan de voet van de Murgil Tontorra aangevoerd door twee mannen in het blauw. In tweede positie de on rustige Fransman met het ring baardje, die in de Tour twee etappes won en veertien dagen de gele trui droeg. Voor hem een 19-jarige jon gen uit Schepdaal, die in België al een wereldster is. De slot klim van de Clasica San Sebastian kan zo maar het moment worden waarop de rest van de wereld ook ken nismaakt met Remco Evene poel (foto), die zijn eerste klassie ker rijdt Evenepoel (19) is de nieuwe hoop van wieler- minnend België. En dat terwijl hij pas sinds 2017 op een fiets zit. Hij leek namelijk voorbestemd om profvoetballer te worden. In zijn jonge jaren speelde hij bij Ander- lecht en PSV en voor de nationale ploeg Onder 15 en Onder 16. Maar toen zijn ontwik keling als voetballer stokte, koos hij voor de racefiets. Slechts één jaar, waarin hij al met een een aantal f~ grote koersen op zijn naam bracht, had hij nodig om te laten zien hoe goed hij is. Vorig seizoen won hij bij de junioren met ongekende verschillen bijna alles. Hij werd Bel gisch, Europees en wereldkampi oen op zowel de weg als in het tijd- rijden en dwong een profcontract af bijDeceuninck - Quick-Step. Sindsdien heeft hij de stijgende lijn doorgezet. Toen hij in juni, mede door een indrukwekkende Arden- nensolo, de Ronde van België won, wisten zijn landgenoten het zeker: Remco Evenepoel is de nieuwe Eddy Merckx. Vernedering ,,Het is niet zo gek dat de Belgische pers lyrisch over hem is'', zegt land genoot Victor Campenaerts (Lotto- Soudal). De werelduurrecordhou der werd tweede in de Ronde van België. ,,Ik zat in die Ardennenrit met hem mee in de aanval en ik heb nog nooit zo hard afgezien in ie mands wiel op een relatief vlakke weg. Het voelde bijna als een verne dering. Dan probeer je er maar niet aan te denken dat hij 19 is. Hij heeft ook de mentale kwaliteit om een groot kampioen te worden'', vult Campenaerts aan. ,,Hij is respectvol voor zijn tegenstanders en stressbe stendig. Ik heb regelmatig contact met hem, het is een goede gast. Ik was op dezelfde plek op hoogtes tage als hij, in Livigno en daar heb ben we een paar keer getraind. Hij vertelde dat het zijn hoofddoel is om Alaphilippe af te zetten op de slotklim van de Clasica. Dat is knap. De pers zegt dat hij kan winnen, maar hij wil geen stap overslaan en maakt een hoofddoel van zijn rol als knecht. Dat is belangrijk in zijn ontwikkeling tot groot kampioen.'' zaterdag 3 augustus 2019 PC Als Julian Alaphilippe net als vorig jaar de Clasica San Sebas tian wil winnen, dan moet hij vandaag vooral het wiel van zijn 19-jarige ploeggenoot Remco Evenepoel zien te houden. Marijn Abbenhuijs Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21