Anne Frank verliest haar Minder leerlingen naar zomerschool f 75 JAAR GELEDEN JOL Akkerbouwer Marco de Bruijne Afname bijspijkerlessen, meer zittenblijvers Gay Pride Walcheren Anne Frank, symbool van de Jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog, stierf op 15-jarige leeftijd in concentratiekamp Bergen-Belsen. Ze werd gearresteerd op 4 augustus 1944, morgen precies 75 jaar geleden.P8 'Het wordt óók nu geen topjaar' Voorheen zou dit een homonummer zijn, maar vandaag is er zoveel meer In de zomer van 2017 waren er op 147 plekken bijspijkerlessen, nu zijn daar 84 van over. Dat blijkt uit cijfers van sectororganisatie VO-raad. De zomerscholen zijn in het leven geroepen om 'onnodig zittenblij ven' te voorkomen. Relatief veel leerlingen zakken op enkele vakken en moeten vervolgens het hele schooljaar overdoen. Uit onderzoe ken blijkt dat dat demotiverend werkt. Daarom brengen leerlingen sinds de zomer van 2013 een deel van de vakantie in de schoolbanken door om alsnog hun onvoldoendes weg te werken. Met resultaat: uit eerder on derzoek blijkt dat de zomerscholen 88 procent van de potentiële zitten- blijvers helpt alsnog over te gaan. Ook het schooljaar erna doorloopt het gros succesvol. De afgelopen jaren zijn er echter fors meer lente- in plaats van zo merscholen gekomen. Dit jaar gaven al 216 scholen extra trainingen onder meer tijdens de meivakantie. On derzoek wijst echter niet uit dat de lentescholen zittenblijven tegen gaan. ,,Een zomerschool is voor leer lingen écht de laatste kans om toch over te gaan. Bij een lenteschool Een zomerschool is voor leerlingen écht de laatste kans om toch over te gaan geldt dat niet. Het is daardoor ook onzekerder wat de leerlingen extra moeten leren op dat moment", ver klaart onderzoeker Carla Haeler mans van de Maastricht University. Bovendien duren de lentescholen vaak kort, terwijl onderzoek uitwijst dat zomerscholen effectief zijn on der meer omdat ze lang duren. Tegelijkertijd groeit de laatste ja ren het aantal leerlingen dat een klas moet overdoen. Vorig jaar dou bleerde ruim 6 procent van de mid delbare scholieren (bijna 60.000), terwijl dat percentage in 2015-16 was teruggedrongen naar iets meer dan 5 procent (ruim 52.000). Een direct verband tussen de af name van het aantal zomerscholen en het groeiend aantal zittenblijvers is echter niet te leggen. „Scholen doen van alles om zittenblijven te voorkomen, dus welk effect waar door komt, is lastig te meten'', waar schuwt Haelermans. Bovendien trekken de lentescholen een bredere doelgroep, stelt de VO-raad. ,,Er doen ook leerlingen mee die geen of een gering risico op zittenblijven hebben. Bij zomerscholen is dat an ders: je staat bij de rapportvergade ring op een of enkele onvoldoendes en binnen twee weken haal je die onvoldoendes op met behulp van die gerichte interventie. Het effect is daar veel directer te zien'', legt woordvoerder Linda Zeegers uit. Nieuwsmedia 1688 ZEELAND2 Steeds minder middelbare scho len bieden leerlingen tijdens de zomer een ultieme helpende hand om zittenblijven te voorko men. Het aantal zomerscholen daalt snel, terwijl het aantal zit tenblijvers groeit. Ellen van Gaalen Utrecht —Carla Haelermans, onderzoeker zaterdag 3 augustus 2019 21°C Weekend pzc.nl start Ook voor het laatste bewolkt regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1