alleen voor bij Feyenoord II over voor boegbeeld van Amsterdammers 19 Ajax waakt voor oplopen averij in augustus absolute top van Europa. Verschillende buitenlandse clubs informeerden in de afgelopen peri ode naar Ziyech en Neres, maar de meeste beweging was er rond Van de Beek. De middenvelder uit Nij- kerkerveen kan terugkijken op een ijzersterke tweede seizoenshelft, waarin hij met zijn dynamische spel en doelpunten in de Champi ons League zichzelf in de spotlights speelde. Tottenham Hotspur, Inter- nazionale en Borussia Dortmund waren zeer concreet, maar moeten het mogelijk afleggen tegen Real. Ajax is er in de tussentijd veel aan gelegen om Van de Beek sowieso nog in de kwalificatieduels voor de Champions League met PAOK Sa- loniki in te kunnen zetten. Na die wedstrijden, half augustus, ligt in tern bij Ajax bovendien een denk beeldige deadline. In het tweede deel van de maand wil de club so wieso niet meer meewerken aan een vertrek van een basisspeler, aangezien er dan te weinig tijd zou zijn om adequaat een vervanger te halen. De vraag is echter of Ajax in de komende periode bestand is te- gen het transfergeweld van een grootmacht als Real Madrid. Verbintenis Het management van Van de Beek heeft altijd open kaart gespeeld naar de clubleiding van Ajax. On langs kon de middenvelder, net als Andre Onana en Nicolas Tagliafico, een verbeterde verbintenis teke- nen. Dat hield hij echter af, aange zien de speler en zijn begeleiding het moreel niet netjes vond om het ene moment bij te tekenen en niet veel later alsnog over een transfer na te denken. Ajax heeft begrip voor het stand punt van de middenvelder, maar begeeft zich in een spagaat. De Am sterdammers gunnen het kind van de club een transfer naar de wereld top, maar willen de speler niet kwijt. Publiekslieveling Van de Beek is met zijn loopvermogen en scoringsdrift als aanvallende mid denvelder van grote waarde, ligt goed in de groep, terwijl Ajax na De Ligt en De Jong niet opnieuw een boegbeeld wil verliezen. En Van de Beek zelf? De middenvelder heeft het goed naar zijn zin bij zijn Ajax, maar heeft een transfer nooit uitge sloten. Daarbij heeft hij, net als veel ploeggenoten, een rijtje clubs op papier gezet, voor wie hij Amster dam zou willen inruilen. Real Ma drid pronkt op dat lijstje. Daar be staat geen enkele twijfel over. tegen. Stam: ,,Dat baart ons zorgen. We zijn er continu mee bezig, ana lyseren en proberen het op te los sen." Maar ook die oplossing is voorlo pig uitgebleven. En dat kan niet los worden gezien van de organisatori sche chaos in de Kuip. In zekere zin staat Stam er alleen voor. Sjaak Ik heb het gevoel dat ze bij Feyenoord nog niet alles op orde hebben Troost vervult de rol van technisch directeur ad-interim met gepaste tegenzin, waardoor ook het halen van versterkingen voor rekening komt van de nieuwe trainer. Of be ter: van zijn netwerk. En dat net werk, goed bekend in Zuid-Ame- rika, speurde de laatste week tever geefs naar een gelouterde extra kracht voor in de voor- en achter hoede. Vandaar dat Stam het tegen Sparta - en donderdag vermoede lijk ook tegen Dinamo Tblisi in de voorronde van de Europa League - moet doen met Jan-Arie van der Heijden in de defensie en Dylan Vente in de spits. Hoe verdienstelijk Van der Heij den ook inviel tegen Southampton (1-3 nederlaag) en hoe hard Vente ook knokt; hun optredens zeggen veel over de hernieuwde status van Feyenoord. Werd de landskampi oen van 2017 in voorgaande jaren nog alom als uitdager van Ajax en PSV beschouwd; nu geldt de ploeg van Stam niet eens meer als outsi der voor de titel. Bij Feyenoord zelf brandt evenmin een vuur van laai end vertrouwen, lijkt het. De vertwijfeling is, kortom, voel baar. Ook voor buitenstaanders. Neem Henk Fraser, die morgen als Sparta-trainer weer even terug is bij zijn droomclub, de club die hij ook diende als speler. ,,Ik heb het gevoel dat ze bij Feyenoord nog niet alles op orde hebben", stelt Fraser eerder deze week. ,,We moeten ge woon lef tonen." zaterdag 3 augustus 2019 Donny van de Beek (rechts) vorig seizoen in de Champions League in duel met Real Madrid-speler Tony Kroos. Misschien zijn de twee wel snel teamgenoten. foto bsr/soccrates AMSTERDAM Al drie jaar lang is de maand augustus er voor Ajax eentje vol averij in de eredivisie. In 2016/17 verspeelden de Amsterdammers onder Peter Bosz vijf punten tegen Willem II en Roda JC. Een seizoen later was Heracles Almelo in de openingsronde te sterk voor de ploeg van Marcel Kei zer. En afgelopen seizoen wist hetzelfde Heracles in de Johan Cruijff Arena een punt mee te nemen op de eerste speeldag. Ajax is dus gewaar schuwd voor het uitduel van avond met Vitesse. ,,We willen winnen, maar dat geldt voor elke wedstrijd'', schetst Erik ten Hag, die komend seizoen meer weerstand verwacht van clubs als Vitesse. ,,De subtop oogt sterker. met hele grote selecties. Ik verwacht een tweestrijd met PSV, waarin we veel punten nodig hebben.'' Jaap Stam valt niet te benijden: de oefenmeester moet door alle blessures puzzelen voor het duel met Sparta. foto bsr/soccrates - Sparta-trainer Henk Fraser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19