Pensioenpremie jongeren kan flink gaan stijgen Daling van het pond raakt vooral de Britse burger II ECONOMIE 15 AMSTERDAM De Britten voe len nu al de gevolgen van de verkiezing van Boris Johnson. Sinds de komst van de nieuwe premier gaat de daling van het Britse pond steeds harder. De munt had het al moeilijk: in een paar maanden tijd is de pond 10 procent in waarde gedaald tegenover de dollar en iets min der tegenover de euro. De daling treft vooral de Brit ten zelf. Ze importeren meer dan ze exporteren. Veel voedsel komt uit Europa; de tomaten en het spek stijgen in prijs. Gepen sioneerde Britten die de zomers doorbrengen in Zuid-Europa klagen ook al over de afgeno men koopkracht. Sowieso wordt een buitenlandse vakantie met de dag duurder voor de Britten. Een voordeel van een goed kope munt is dat de export goedkoper wordt. Dat moet lei den tot een stijging van de ex port. Maar of dat zo werkt is maar de vraag. Eerdere waarde dalingen van het pond hadden geen noemenswaardig effect. De gemiddelde Brit is dus de verliezer van de brexitspanning. Valutahandelaren vrezen dat het pond nog veel verder zal wegzakken als het tot een harde of no deal-brexit komt. tugeestalige werken en een groot deel van de Braziliaanse geschie denis ligt opgeslagen. Rond Kerstmis en carnaval be leeft de Saara-markt zijn hoogte punt. In de dagen voor kerst is het gebied omgetoverd in kerstsfeer en dé plek voor kunstbomen, bal len n cadeaus. Terwijl de tempe ratuur in de stad dan moeiteloos de 40 graden aantikt, schalt on dertussen uit de luidsprekers van Radio Saara dat ook Rio droomt van een 'White Christmas'. Als de carnavalsperiode aan breekt is de Saara-markt de plek om een outfit aan te schaffen. Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn, vindt verkoper Adriano in zijn kraam met felgekleurde shirts van de grote sambascholen van Rio, die elkaar jaarlijks in het speciale carnavalsstadion van de stad be strijden in een wedstrijd om wie het mooiste defilé heeft. ,,Met een shirt van Mangueira ben je er nu al klaar voor'', zegt hij, wijzend op het paars-groen-witte shirt dat hij zelf draagt. ,,Dat zijn de klas sieke kleuren van een van de grootste sambascholen van de stad. En de kampioen van vorig jaar. Daarmee kom je altijd goed voor de dag. Hier, koop er nou maar één.'' wacht Baggen. Dat betekent dat ou deren minder premie gaan betalen en jongeren juist méér. Voor werkgevers die niet bij een bedrijfstakpensioenfonds zijn aan gesloten kan de rekening flink op lopen, waarschuwen de experts. Vooral wie veel jongere werkne mers in dienst heeft kan straks flink meer kwijt zijn aan premie. Daarmee is de kous nog niet af. Werknemers vanaf 45 jaar bouwen in het nieuwe stelsel minder pensi oen op. Dat scheelt in totaal zo'n 60 miljard euro, is eerder berekend. En daarvoor willen de oudere werknemers gecompen seerd worden. Hoe die compensatie er uit moet gaan zien is nog een discussiepunt voor een nieuw op te richten stuurgroep. Die moet de afspraken van het pensioenakkoord uit- Je ziet al dat werkgevers de regeling voor nieuwe mensen versoberen werken. De vraag is of de werkne mer of de werkgever moet op draaien. ,,Die rekening kan heel goed bij de werkgever terechtko men'', denkt Baggen. En voor een kleine werkgever met veel ouder personeel kan dat een groot pro bleem zijn, vreest hij. Harmsen ziet dat werkgevers al maatregelen nemen om de kosten in de hand te houden. ,,Je ziet dat ze de pensioenregeling voor nieuwe werknemers versoberen. Ze bieden jongeren bijvoorbeeld een vaste premie van 8 procent in plaats van de 20 procent die gebruikelijk is. Dat scheelt flink in de kosten, maar betekent wel een veel lager pensi oen voor nieuwe werknemers." In de beeldvorming zijn het de jon geren die het meest profiteren van het nieuwe stelsel. Nu gaat een deel van hun premie nog naar de pensi oenopbouw van oudere werk nemers. Dat is straks voor bij. Dat betekent dat er minder premie betaald hoeft te worden voor hetzelfde pensioen. Maar niets is minder waar, zeggen experts. De premie van jongeren gaat in veel gevallen juist flink stijgen. „Voor werknemers die bij een bedrijfstakpensioen fonds zitten verandert er niet veel'', zegt Jaap Harmsen (foto), directeur van pensioenadviesbureau Pensi oenPerspectief. ,,Zij betalen nu al een vast percentage van hun loon aan pensioenpremie en dat blijft zo.'' Wel bouwen ze met die gelijke premie meer pensioen op. Maar voor de 20 procent van de werknemers die niet sparen bij een bedrijfstakpensioenfonds, zijn de consequenties groot. ,,Bij die verze kerde regelingen zijn de premies af hankelijk van de leeftijd'', zegt Bert Baggen, expert bij accountants- en adviesorganisatie EY. „Werkgevers betalen voor jongeren een veel la gere premie dan ouderen.'' Onder het nieuwe akkoord zullen zij straks ook een vast percentage van hun loon aan premie afdragen. En dat gaat om serieuze bedra gen. Nu is de premie bij een verze kerde regeling tussen de 4 procent voor jonge werknemers en 30 pro cent voor oudere werknemers. ,,Dat zal straks naar alle waarschijnlijk heid tussen de 15 en 20 procent voor iedereen komen te liggen'', ver- deren in beslag genomen. Maar doorgaans houdt de politie de wacht zonder in te grijpen. Alleen de Peruaanse straatverkopers die hun waar in de winkelstraat Rua Urugaiana zodanig opstellen dat er geen mens meer langs kan, worden soms 'weggeveegd'. Bovenal is de Saara-markt een ideale manier om, weg van de toe ristengebieden, een stukje van het 'echte' en oude Rio te leren ken nen. Te midden van oude koloni ale panden die ooit het domein waren van Portugese, En gelse en Arabische immi granten en waar tegen woordig steeds meer Chinese ondernemers de zaken runnen, doet de doorsnee-inwoner van Rio de Janeiro, de carioca, zijn inkopen. Bij de kramen of in de bar retjes van de markt kun je horen en zien wat er leeft in de stad. Dit historische deel van Rio is ook een makke lijke tussenstop op weg naar nabijgelegen trekpleisters als de kathedraal of het Real Gabinete Portugês de Leitura, de uit 1887 stammende bibliotheek waar een immense collectie van meer dan 350.000 historische Por- zaterdag 3 augustus 2019 Jongere werknemers moeten de winnaars worden van het nieuwe pensioenakkoord. Maar dat kan nog weleens tegenval len. Het is zeker niet uitgesloten dat de premies voor hen flink gaan stijgen. Peet Vogels - Jaap Harmsen, directeur pensioenadviesbureau Amsterdam Marktkoopman Joao toont zijn originele Ajax-shirt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15