Tuinbonen-ricottadip VAN DE BAZAAR Vichyssoise met twee klassieke garnituren KOKEN \oeten Weetje Naar Maria, de vrouw van Lodewijk XV, is het koninginnenhapje vernoemd: een pasteitje met kip en hollandaisesaus. ,,Het is geen lichte dip, maar wel heel fris. Heerlijk met stok brood of crostini, maar nog lek kerder met blaadjes sla. Dan zit je ook niet meteen vol." ,,Er zitten geen heel sterke smaken in. Ik doe er relatief weinig knoflook en een klein beetje citroen in. Dankzij de sumak in combinatie met citroen smaakt het heel zo mers." ,,Het wordt ook wel 'de paarse vrucht' genoemd. Het is een bes die citroensmaken geeft maar zonder dat heel zure. Je kunt er goed groente mee kruiden." Voor vier personen 25 g boter 4 preien, goed gewassen en gesneden, alleen het wit 4 kleine kruimige aard appelen, gewassen, in blokjes 1 l kippenbouillon (zelfge trokken of van blokjes) liter slagroom nootmuskaat, naar smaak zout en witte peper Voor de garnituren: uitgebakken spekblokjes gerookte paling Dit recept komt van Joost Esser van Zocher in Utrecht. Laat de roomboter smelten in een grote soep pan, voeg de aardappelblok jes toe en stoof ze op laag vuur. Doe de gewassen preiringen erbij en laat deze meestoven tot de aardap pels en prei goed zacht zijn. Giet nu de bouillon erbij, laat het geheel even zacht jes doorkoken, voeg de slagroom toe en breng de soep opnieuw zachtjes aan de kook. Breng op smaak met wat nootmuskaat, zout en peper. Pureer de soep en haal deze door een bolzeef voor een fluweelzacht resul taat. Laat de soep goed afkoelen in de ijskast, mini maal twee uur. Bak de spek blokjes goed uit en laat ze uitlekken en afkoelen op keukenpapier. Serveer de soep met de spekblokjes en de paling. Echt klassiek is het om een vichyssoise vorstelijk te serveren met geschaafde truffel (verkrijg baar bij delicatessenzaak of groothandel). Jaargetijden Wil je eten naar het seizoen, dan zit je met prei bijna het hele jaar goed. Er is zomer-, herfst- en winterprei. De laatste is het dikst. Sabbelen Uit Vichy komen ook de Vichy-pastilles, gemaakt van minerale zouten. Goed voor de spijsvertering. Ajo blanco Gazpacho, de be kende koude tomaten soep, heeft een wit zusje: ajo blanco. De belangrijkste ingre diënten zijn knoflook en amandelen. Met haar kookboek Bazaar leidt de Brits-Iraanse kookschrijver Sabrina Ghayour ons rond in de Perzische keuken. Deze maand serveert ze vier vegetarische recepten uit het Midden-Oosten. 500 gram ricotta: dat is geen kattenpis. Wat maakt deze dip zo fris? Over sumak gesproken: wat is dat eigenlijk? Ingrediënten (voor 6 tot 8 personen) 750 g ongedopte diepvriestuin bonen of 400 g gedopte tuin bonen 2 dikke tenen knoflook, geperst sap en fijngeraspte schil van 1 onbespoten citroen een flinke scheut olijfolie, plus extra ter garnering 500 g ricotta 2 tl sumak 4 lente- uitjes, in heel dunne ringetjes 30 g dille, fijngehakt zeezout- vlokken en versgemalen zwarte peper geroosterd brood, voor erbij Bereiding Als je ongedopte diepvriestuin bonen gebruikt, spoel dan het ijs eraf en kook ze 5 minuten in kokend water. Giet de tuinbo nen af in een vergiet en spoel af onder koud stromend water, zodat ze niet verder garen en kunnen afkoelen. Dop de bonen en voeg toe aan de kom van een foodprocessor. Voeg de knoflook, het citroensap, de geraspte citroenschil en de olijfolie toe aan de kom en pul seer tot een puree met een grove textuur zonder al te grote stukjes. Schep de tuinbonen- puree in een grote kom. Voeg de ricotta, de sumak, de lente- ui, de dille, flink wat zout en versgemalen zwarte peper toe. Roer goed door en laat 5 tot 10 minuten staan zodat de smaken op elkaar kunnen inwerken. Breng indien nodig verder op smaak met zout en peper, sprenkel er nog wat olijfolie over en serveer met geroosterd brood. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121