m EUWS 11 Hetgeloof moet nooit een excuus zijn om niet meer zelf na te denken zaterdag 3 augustus 2019 ,,Aanpakkers! Achterhoekers staan bekend om hun niet-zeuren-maar-doen-mentaliteit. We zijn thuis christelijk-gereformeerd opgevoed, ik heb drie broertjes en een zusje. We zijn een heel leuke fa milie. Ik was de oudste, dan ben je wel degene die makkelijker vragen stelt over de kerk.'' ,,Twee keer naar de kerk op zondag, niet op zondag voetballen of andere dingen doen, daar zet ik vraagtekens bij. Ik vond het als kind heel jammer dat er geen plek was in de kerkdienst om vragen te stellen. Ik had te veel onbeantwoorde vragen om me thuis te voelen bij de kerk. Ik geloof wel in die zin dat je kracht en inspiratie van buiten nodig hebt om zelf een goed leven te leven. Maar ik denk niet dat we die wijsheid vinden door de Bijbel te lezen en twee keer op zondag naar de kerk te gaan. Het geloof zou nooit een excuus moeten zijn om niet meer zelf na te denken.'' ,,Dat hielp enorm. Als jonge student ben je ook erg aan het zoeken. Wat ik in mijn studie heb geleerd, is dat je worstelingen mag hebben en mag zoeken. Juist het vragen stellen is soms belangrijker dan het vinden van een antwoord. Ik ontdekte dat er misschien niet maar één waarheid is. In mijn jeugd was het antwoord: dat staat in de Bijbel, of God weet dat.'' ,,Ja. We kennen elkaar van de Zwarte Cross van drie jaar geleden, nog voor de verkiezingen van 2017. Ik wist dat hij op een verkiesbare plaats op de SP-lijst stond. Ik vertelde hem dat ik had gesollici teerd bij GroenLinks. Ik zei: het zou toch mooi zijn als we samen in de Kamer komen. En nu draaien we samen plaatjes, ik meer metal, hij meer hard core. We hebben weleens punkhardrockcover- karaoke gedaan, met punkrockbands die nummers van artiesten zoals Bon Jovi speelden. Dan trek je een paar dagen met elkaar op, drink je veel bier en heb je lol samen, dan kom je erachter dat je elkaar heel goed ligt. Die zakelijke samenwerking in de Tweede Kamer wordt veel makkelijker als je weet dat je elkaar kunt vertrouwen. Als wij iets samen A Lisa Westerveld is als vegetariër princi pieel tegen vissen. doen, zal nooit de een met alle media-aandacht weglopen.'' ,,Ik was echt stomverbaasd. Bij de raadsverkiezin gen in Nijmegen had ik best wat stemmen ge haald, bijna vijfduizend. Ik dacht dat het mis schien iets meer zou worden voor de Tweede Ka mer. Dat liep toch anders. Ik denk dat het voor een deel met onderwijs te maken heeft. Veel mensen die GL stemmen, vinden onderwijs belangrijk. Dan komt mijn naam bovendrijven, want ik was de hoogstgeplaatste op de lijst met een echt onder- wijsprofiel.'' ,,Dat heeft mij er juist bijna uit gehouden. Een paar dagen na de verkiezingen leek het erop dat ik in de Kamer zou zitten: we hadden veertien zetels. Die vrijdag erna kreeg ik een hartverzakking. Isabelle Diks was met voorkeurstemmen gekozen, wat be tekende dat ik eruit lag. Dat was enorm schrik ken... shit, wat gebeurt er nu? Maar met voorkeur stemmen zou ik er misschien ook in komen. Ik moest in Utrecht 1400 voorkeurstemmen halen. Dat leek me onmogelijk, maar het bleken er 1600 te zijn. ,,Niemand zag het aankomen. Iedereen voerde campagne voor GL, niemand had een persoonlijke poster. Alleen ik, want mijn schoonzusje had er eentje gemaakt en mijn vader had de poster op zijn werk opgehangen: stem op mijn dochter! Mijn moeder stuurde meteen een foto: kijk, dat heeft je vader opgehangen.'' ,,In de oppositie boks je minder voor elkaar, maar door dingen te benoemen in het debat, verander je ook het debat zelf. Op jeugdzorg zetten we echt wel dingen in beweging. Wij roepen al twee jaar dat moeilijke gevallen op specialistische plekken moeten worden behandeld. Bijvoorbeeld meiden die seksueel misbruikt zijn of die een eetstoornis hebben ontwikkeld. Sluit ze niet op bij jongeren met gedragsproblemen of bij agressieve jongeren. Nu pakt de minister dat op, daar ben ik blij mee.'' ,,Om te voorkomen dat kinderen worden buiten gesloten. Als ze niet meekunnen naar een school reisje omdat de vrijwillige ouderbijdrage te hoog is. Die wordt steeds hoger omdat de reizen vaak ambitieuzer worden. Wij hebben liever dat de reis wat minder ver is en dat iedereen mee kan, dan dat de bestemming verder is met afvallers.'' MEISJESDROOM GO Uit wat voor gezin komt u? Waar zat uw worsteling? Kreeg u wel antwoorden toen u filosofie stu deerde? Met SP-Tweede Kamerid Peter Kwint zou u zo een tweemansfractie kunnen vormen. U kwam met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer. Hoe verklaart u dat Lisa-effect? Er waren ook acties om vrouwen te steunen die er net niet in zouden komen. Krijgt u iets voor elkaar in de oppositie? U maakt met SP-Kamerlid Kwint een initiatief wetsvoorstel. ,,Ik wilde als klein meisje profvoetballer worden. Dat is niet gelukt. Vanaf mijn tiende voetbal ik, toen vonden mijn ouders mij oud genoeg om naar het dorp te fietsen voor de trainingen. Nu ben ik spelverdeler bij Quick. We hebben een 4-4-2-systeem, ik sta altijd in het midden. En wat heb ik deze zomer geno ten van het WK-voetbal voor vrouwen!''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11