SCHRIJVER LEEST 'Ze schrijven geen speciale queerboeken, maar gewoon goede literatuur' Van Edward van de Vendel (55) verscheen onlangs kinderboek Miss Eenhoorn. „Boeken zijn bij uitstek de manier om in het hoofd van een ander te kruipen. Meer kennis kan leiden tot meer begrip, en dat is nodig in een samenleving waarin onwe tendheid en vooroordelen nog volop aan wezig zijn.' Een onderzoek van COC Nederland in samenwerking met Colombia University toont aan dat lhbti-leerlingen het nog altijd zwaar hebben op Nederlandse middelbare scholen. In een net opgestarte studie wil Sanne Parlevliet onderzoeken of het inte greren van queerboeken in het lespakket daarvoor een oplossing kan zijn. ,,Via litera tuur kun je iets ontdekken over mensen die je in het dagelijks leven niet ontmoet of zelfs uit de weg gaat. Er zijn aanwijzingen dat er meer begrip voor culturele minder heden en gehandicapten ontstaat als men sen erover lezen. We gaan nu kijken of dat ook voor de lhbti-groep zo werkt.'' Goed nieuws is dat er een nieuwe genera tie auteurs is opgestaan voor wie (de zoek tocht naar) hun seksuele geaardheid geen thema is, maar een gegeven. ,,Ze schrijven geen speciale queerboeken, maar gewoon goede literatuur'', aldus Lammers. ,,Denk aan Hannah Bervoets, Nina Weijers en Maartje Wortel.'' Coen Peppelenbos is ear ook blij mee. Hij noemt Marieke Lucas Rijneveld, die zich zowel jongen als meisje voelt. Simon(e) van Saarloos, die niet voor niets haakjes om de e in haar naam zet. Mariken Heitman die in haar lovend ontvangen debuut De wateraap schrijft over allerlei 'tussenvormen'. Peppe lenbos: „Allemaal goede schrijvers die open zijn over hun seksuele en genderfluïditeit. Nee, met die jongeren komt het wel goed. Maar de gayklassiekers van vroeger moeten we niet verwaarlozen. Het zou zonde zijn als de wereld daar geen kennis meer van kon nemen. Er ligt nog allerlei moois dat ik weer in de handel wil brengen.'' Ik lees nu Verslonden in mijn jeugdjaren Het boek dat mijn leven heeft veranderd Gelachen om Het boek dat ik zelf had willen schrijven Lezen TEKST PETER SIERKSMA FOTO BART KOETSIER Andrew Sean Greer De glorieuze reis van Arthur Less „Greer won er vorig jaar een Pulitzerprijs mee en dat zegt wat in de VS. Het gaat over een schrij ver van bijna 50 jaar die op reis gaat als een jongere vriend met wie hij lange tijd een affaire had, gaat trouwen met een andere man Hoewel hij er in het openbaar wat badinerend over doet, neemt Less zoveel mogelijk uitnodigingen aan om maar niet naar dat huwelijk te hoeven. Greer schrijft heerlijk snel en filmisch, met een scherp oog voor detail.'' Aidan Chambers Je moet dansen op mijn graf ,,Een van de eerste jeugdboeken over een liefde tussen twee jon gens, van wie er een doodgaat. Chambers is voor mij belangrijk geweest. Maar toen ik aan mijn boek De dagen van de bluegrass- liefde begon, wilde ik een minder problematisch beeld schetsen van homoseksualiteit en de verliefd heid centraal stellen.'' Hanya Yanagihara Een klein leven ,,Ik weet nog dat ik dit bijna 800 pagina's tel lende boek niet weg kon leggen. Het verhaal over de niet te redden Jude en zijn New-Yorkse vrienden is zo heftig en pijnlijk dat je met nog 300 bladzij den te gaan om 2 uur 's nachts je hoofd neer legt maar om half 4 weer klaarwakker denkt: ik móét doorlezen! Het gaat er uiteindelijk om hoe wij als queers soms genood zaakt zijn als familie bij elkaar te komen en voor elkaar te zorgen.'' Ype Driessen Roomies ,,Al jarenlang kun je zijn film- en fotostrips in Het Parool en op internet terugvinden. Zijn ver haaltjes gaan vaak over zijn persoonlijke leven en dat van zijn vrienden. Ze bestaan altijd uit vier met tekstwolkjes bevolkte beeldopnamen, eindi gend met een grappige punchline.'' Roger Martin du Gard - De verdrinking „Deze 19de-eeuwse novelle over een onmoge lijke liefde tussen een soldaat en een bakkers jongen in een klein Frans dorp is onderdeel van een groter werk. Deze even zintuiglijk als span nend helder geschreven romance is eruit ge knipt en heeft een eigen status verworven. Er zit een geweldige plottwist in. Zo een waarbij je tegen de bladzijde wilt schreeuwen: 'Nee, niet dit!' En ja, dan gebeurt het toch.'' JE MOET RANS OP MIJN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119