'Als hetero's ook queerboeken lezen, zijn we een stap ichter bij acceptatie' organisaties die het lezen stimuleren - en COC Nederland. Het doel is meer ruimte te creëren in het onderwijs voor gay- en genderromans en niet-heteroleerlingen te voorzien van literaire rolmodellen. ,,De queerliteratuur kan helpen bij de vorming van je identiteit", bevestigt Lam- mers. ,,Als je jezelf tegenkomt in een boek is dat bevorderlijk voor zelfacceptatie. Ik was 10 toen ik erachter kwam dat ik jongens leuker vond dan meisjes, maar ik wist totaal niet wat ik met die gevoelens aan moest. Totdat ik een paar jaar later See you in Timboektoe las van Carry Slee, waarin een jongen verliefd werd op een andere jongen. Ik herkende mezelf en voelde me eindelijk niet meer alleen. Dat boek heeft me erg geholpen.'' Daarna wilde Lammers meer van dit soort boeken lezen. Helaas waren er niet veel queerboeken in de plaatselijke biblio theek voorhanden en in de boekhandel was het al niet beter. Een docent Nederlands herkende Lammers' zoektocht en raadde hem titels aan als Boven is het stil van Ger- brand Bakker. ,,Ik had geluk met een docent die in haar lessen wel aandacht aan queer- literatuur besteedde. Maar in het algemeen ontbreekt het daar nog aan in het onder wijs. Zo wordt wel altijd De avonden van Gerard Reve besproken en terecht, want het is prachtig. Maar waarom niet ook Een cir cusjongen of Ik had hem lief. Ik weet nog hoe bijzonder ik die boeken vond als 16-, 17- jarige. Omdat er zo openlijk over seks tus sen mannen werd geschreven." Dat al die seks juist een reden is om de boeken niet op school te bespreken, is volgens Lammers niet logisch. „Turks Fruit van Jan Wolkers zit vol heteroseks. En die staat toch ook op de literatuurlijst van middelbare scho lieren.'' De literatuur is een uitstekende plek om je identiteit te ontdekken en te onderzoeken, zegt ook letterkundige Sanne Parlevliet (41). ,,Het is een verborgen plek, waar je uit het zicht kunt beleven hoe het is om uit de kast te komen of je eerste verliefdheid mee te maken. Heel belangrijk voor jongeren die net hun gevoelens aan het ontdekken zijn, maar er nog niet mee naar buiten willen of durven.'' Voor de Rijksuniversiteit Groningen doet Parlevliet onderzoek naar veertig jaar representatie van queerness in Nederlandse jeugdliteratuur. De eerste gayroman voor jongeren, Dat zie je toch zo! van Frits Enk, verscheen in 1978. „Homoseksualiteit werd nog neergezet als probleem en de hoofd persoon moest een hoop ellende doorstaan om tot acceptatie te komen, van zichzelf en door zijn omgeving. In de jaren daarna zie je de focus verschuiven. In de jaren 80 en 90 ligt die op zelfontdekking en romantische beschrijvingen van prille liefdes, later wordt het hokjesdenken aan de kaak ge steld - waarom zou je voor óf een jongen, óf een meisje moeten kiezen? - en in de nieuwste generatie romans zie je ook boe ken over acceptatie in subculturen zoals de voetbal- en de moslimwereld.'' Als hetero's óók queerboeken lezen, zijn we helemaal een stapje dichter bij accepta tie en emancipatie, zegt Pim Lammers. ■TMNSCENDB' ■WffSOLudj Roze en verrijdbaar In de Openbare Bibliotheek in Amsterdam staat een speciale kast met gayliteratuur op het 'plein' van IHLIA LGBT Heritage. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117