TOP BOEKEN GAYLITERATUUR ,,Een verhaal over gender dat tegelijk afstandelijk en liefdevol is. Een literaire doktersroman met visie.'' (Atlas Contact, €25) ,,Dit tweede deel van de serie De grote eeuw heeft het sterkste lhbti- thema.'' (Prometheus, €10) „Verhaal van kunstschilder Einar Wegener, die als een van de eerste personen een geslachtsveranderen- de operatie krijgt.'' (Oevers, €20) De literatuur is een uitstekende plek om je identiteit te ontdekken. ,,Als je jezelf herkent in een romanpersonage, is dat ook een bevestiging van je eigen bestaansrecht.'' Als puber las Coen Peppelenbos (54) voor het eerst een roman waarin een man verliefd wordt op een man: Ik had een wa penbroeder van Maarten 't Hart. En hoewel hij weinig moeite had met zijn eigen ont luikende homoseksuele gevoelens, vond hij het toch prettig een boy meets boy-boek te lezen. Natuurlijk, je had ook de romans van Gerard Reve, maar daar herkende hij zich niet in. ,,De personages van Reve zijn bepaald niet gewoon. Qua identificatie viel dat dus een beetje tegen, voor mij als 15- jarige. Pas later ben ik zijn stijl en humor gaan waarderen.'' Peppelenbos is redacteur bij Uitgeverij kleine Uil en beheerder van het literaire weblog Tzum. In 'zijn tijd' was het vrij een voudig romans over de dames- of heren liefde te vinden, zegt hij. „Uitgeverij Veen bracht bijvoorbeeld boeken uit met op de omslag een mooie jongeman. Je wist dan meteen wat voor vlees je in de kuip had. En in Amsterdam en Nijmegen had je homo boekhandels; veilige plekken waar je vond wat je zocht en die je het gevoel gaven dat je er thuis was. Veel van die fysieke plekken zijn er nu niet meer.'' Om de zichtbaarheid van specifike gay romans te vergroten, begon Peppelenbos vorig jaar de Regenboogreeks, een serie klassiekers uit de gayliteratuur die vergeten dreigen te raken. Twee titels zijn er inmid dels verschenen: Verzameld werk van Willem Bijsterbosch, een selectie homo- erotische verhalen uit de jaren 80 en 90, en Wilde rozen van Damesschrijfbrigade Dor cas, een lesbische parodie op de pulproman. Eind deze maand verschijnt De klok, de roman uit 1958 waarmee Iris Murdoch haar naam vestigde. Allemaal boeken, aldus Peppelenbos, die niet uit de collectieve herinnering mogen verdwijnen. ,,Alleen al omdat lhbti'ers van nu zich in de roman personages kunnen herkennen, verdienen de titels het opnieuw uitgegeven te worden. Binnen de literatuurkritiek wordt daar weleens lacherig over gedaan, alsof de mogelijkheid tot identificatie geen crite rium zou zijn voor het belang van een boek. Maar voor mij is het dat wel.'' Voor Pim Lammers (25) geldt hetzelfde. Lammers is auteur van onder andere het jeugdboek Het lammetje dat een varken is en verantwoordelijk voor het actueel houden van queerboeken.nl, een overzicht van relevante lhbti-titels. D e site werd dit jaar gelanceerd door De Leescoalitie - zeven organisaties die het lezen stimuleren - en COC Nederland. Het doel is meer ruimte te creëren in het onderwijs voor gay- en genderromans en niet-heteroleerlingen te voorzien van literaire rolmodellen. ,,De queerliteratuur kan helpen bij de vorming van je identiteit'', bevestigt Lam- mers. ,,Als je jezelf tegenkomt in een boek is dat bevorderlijk voor zelfacceptatie. Ik was 10 toen ik erachter kwam dat ik jongens leuker vond dan meisjes, maar ik wist totaal niet wat ik met die gevoelens aan moest. 36 Lezen De keuze van Henri Jansen van online boekhandel De Feeks uit Nijmegen. Een laddei de hemel 3 BESTSELLERS John Boyne - Een ladder naar de hemel „Over manipulatie en gestolen levens. Hemels geschreven door een van de allergrootste hedendaagse schrijvers." (J.M. Meulenhoff, €22) Jeanette Winterson - Frankusstein Jan Guillou - Dandy uit het noorden ROU^K Wat hot hart JA 3 AANRADERS Lili Elbe - Van man naar vrouw John Boyne - Wat het hart verwoest „Geschiedenis van de homoseksualiteit sinds WO II. Wrang en dramatisch, subliem beschreven.'' (J.M. Meulenhoff, €13) Alan Hollinghurst - De Sparsholt- affaire ,,Een oude nicht vertelt een groen blaadje het verhaal van zeventig jaar herenvriendschappen.' (Prometheus, €26) Da k ik we TEKST PAM VAN DER VEEN FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116