'Antoine is altijd een gentleman' 'Hij zat altijd al in mij, dankzij kleding wist ik hem vorm te geven' Van vrouw naar man tussen mijn dragking mannelijke en sinds 2013. vrouwelijke Treedt op kant, ik voel me als Antoine niets en tegelij- Panaché kertijd allebei. Hoe ik mijn mannelijke kant zie, heb ik vertaald in Antoine - een echte gentleman. Zijn gedrag, voorkomen en stijl, tot in de puntjes verzorgd, zijn voor mij het toppunt van mannelijkheid. Ik heb een opleiding genoten in de beeldende kunsten en een van mijn vakgebieden is performance art. Voor mij is de stomme film een belangrijke inspiratiebron, met acteurs als Charlie Chaplin, Buster Keaton, en Conrad Veidt in Das Ca binet des Dr. Caligari. D e stijl van de jaren 20 en het type acteerwerk - je moet alles met je gezicht en lichaam zeggen - gebruik ik in mijn eigen optredens. Antoine maakte zijn debuut tijdens mijn noise performances: op tredens waarbij je met zorgvuldig gekozen geluiden een beeld en een sfeer schept. Hij zat altijd al in mij, maar pas toen ik in mijn atelier met kleding experimenteerde, wist ik hem vorm te geven. Wanneer ik optreed bij dragshows, kan hij ook kleding uit bijvoorbeeld de jaren 80 dragen. Maar hij is altijd een gentle man. Mijn alter ego durft te laten zien hoe ik me vaak diep vanbinnen voel: een outsider. Ik vind bij ande ren gemakkelijk aansluiting, maar voel mij er nooit volledig bij horen. Antoine is daar een metafoor voor, hij is een tijdreiziger. Zijn stijl hoort bij het verleden. Hij gebruikt geda teerde instrumenten zoals typema chines en cassetterecorders. Details zoals nagellak en handschoenen maken hem wat androgyn.'' 32 Het woord 'drag' zou oorspronkelijk staan voor dressed resembling a girl, een term die ge bruikt werd in de theaterwereld als mannen een vrou wenrol moesten spelen. De term 'drab' (dressed as a boy) voor vrouwen die mannen spelen, heeft het niet ge haald. De toevoe ging 'king' of 'queen' aan het in geburgerde woord 'drag' laat zien om welk type cross- dresser het gaat. Om dragking te worden binden vrouwen hun bor sten strak tegen het lichaam, plak ken een snor en/of baard op - soms gemaakt van hun eigen haar, dat ze meenemen van de kapper - en soms stoppen ze een bobbel in hun broek. Met make up accentueren ze hun kaaklijnen en maken ze hun wenkbrauwen bor- steliger. Er hoeft niet altijd een show te worden gegeven. Sommige trans- genders omschrij ven zichzelf ook als dragking: mensen met het vrouwelijk geboortegeslacht die als man willen worden gezien. ,,Ik dwarrel Lilia Scheer- heen en weer der (33),

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 112