Elke eerste kus is anders GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT t Was als de eerste keer/Het klikte zomaar weer!/ De tijd stond even stil/Ik dacht weer ja ik wil Over de auteurs Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven antwoorden op prangende vragen die de nummers oproepen. Komen ze er zelf niet uit, dan roepen ze de hulp in van de wetenschap. Vandaag zoekt Gijs, naar aanleiding van songfestivalhit De eerste keer, naar de betekenis van De Eerste Kus. Er zijn twee categorieën songfesti valartiesten. In de eerste zitten de ervaren zangers en zangeressen: grote namen die ook een keertje mee willen doen aan het malle liedjesfestijn - denk aan Anouk, Trijntje Oosterhuis, de Toppers en 3JS. Uit zonderingen daargelaten zijn ze meestal niet erg succesvol. In de tweede categorie vinden we artiesten van wie we nog nooit hadden gehoord, maar die ineens op dat grote podium staan. Denk hierbij aan Duncan Laurence, Duncan Laurence of Duncan Laurence. Of aan Maxine en Franklin Brown die in 1996 meededen met De eerste keer, ge schreven door Piet Souer en Peter van As ten. Het was, geheel in lijn met de titel, de eerste keer dat we van Maxine en Franklin hoorden. En zoals we allemaal weten: de eerste keer is speciaal en opwindend. Er zijn duizenden eerste keren te beden ken die spannend zijn - de eerste keer naar school, de eerste keer in de achtbaan, de eerste keer op nieuwe schoenen naar je werk - maar de allerbelangrijkste eerste keer is natuurlijk de eerste kus. Of, nog spe cialer, de eerste kus met een grote liefde. Aan de Universiteit van Connecticut is uitgezocht wat de betekenis is van een eer ste kus. Psychologische onderzoeken zijn vaak net glijbanen vol groene zeep: onmo gelijk om er echt houvast in te vinden. Toch valt er wel iets te zeggen over die eerste kus, bijvoorbeeld over het nut ervan. Als je iemand kust met wie je nog geen seksuele relatie hebt, zeggen wetenschap pers, voorvoel je alvast alle geneugten van de echte seks, maar dan zonder het risico van geslachtsziekten of zwangerschap. Ideaal. En als je eenmaal een relatie hebt, drukt een kus vooral tevredenheid uit. Kussen met je geliefde betekent dat je vol wassen bent, én betrokken bij de relatie. Als je relatief laat in je leven begint met zoenen, eind 20 bijvoorbeeld, kan dat bete kenen dat je volwassenheid en betrokken relaties vermijdt. Sterker nog, zo blijkt uit dit onderzoek van professor Lefkowitz uit Connecticut, als men op latere leeftijd gaat zoenen dan gangbaar is, zou dat kunnen wijzen op een breder patroon: je niet dur ven binden aan nieuwe relaties. Lefkowitz deed onderzoek onder jong volwassenen. Ruim 14 procent van hen bleek nog nooit te hebben gezoend. Onder hen waren veel mensen die niet tot roman tische relaties geneigd waren - ze waren minder extravert, hoorden bij de intelli gentste studenten en dronken weinig alcohol. Er was ook een donkere kant: ze waren neurotisch, hadden vaak verstik kende relaties met hun moeder én minder zelfrespect. Lekker vroeg gaan zoenen is een uitstekend idee. Maxine en Franklin zullen het beamen. Gijs Groenteman (45) is maker van de podcasts Met Groenteman in de kast en De Grote Harry Bannink Podcast. Hij schreef boeken over Ischa Meijer en Willem Ruis, heeft een wekelijkse column in Het Parool en is presentator van Kunststof op Radio1. Gijs heeft een obsessieve liefde voor The Beatles en Harry Bannink. Pieter Hulst (29) is opgeleid tot psycholoog en maakt programma's voor de VPRO, waaronder De Proefkeuken (met Willem Voogd), Wetenschap Haver moutpap en De Nationale Weten schapsquiz (met Ionica Smeets). Pieter zegt nog niet opgewassen te zijn tegen de admini stratieve verplich tingen van het volwassen leven. Volgende week: Hoe word je rijk van een krantenwijk volgens Lil' Kleine. Tekst uit De eerste keer van Maxine Franklin Brown (1996) x co oö cc cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106