Uit de kast Voorzet- woord WC 'X' in je pas poort Yaoi Zelfs als je niet op de lijst staat U Ben je geen hetero, dan moet je niet één keer, maar je leven lang uit de kast komen. Elke keer dat je nieuwe mensen ontmoet, opnieuw. Omdat hetero de norm is. Eerste ont moetingen kunnen om die reden span nend blijven. V Is iemand een hij' of een 'zij'? Het juiste woord kiezen kan lastig lijken, maar is eigenlijk simpel. Een trans man of -vrouw spreek je aan met het uiteindelijke ge slacht. Non-binaire mensen geven vaak de voorkeur aan het neutrale 'die', 'hen' en 'hun', zo blijkt uit een peiling van het Transgender Net werk Nederland in 2016. In het begin een fout maken of je er ongemakkelijk bij voelen, is niet erg: luister naar hoe iemand het graag wil. (En stel liever geen vragen als: heb je alle operaties al achter de rug?) 7 w In Nederland zijn steeds meer toilet ten voor iedereen toegankelijk. Orga nisaties als het COC pleiten voor genderneutrale wc's, omdat dat ge makkelijker is voor transpersonen. Volgens het Rijks museum in Amster dam hebben de genderneutrale toiletten een eind gemaakt aan de lange rijen bij de dames. X Wie zich niet strikt man of vrouw voelt, mag in landen als Nieuw-Zeeland en IJsland het neutrale 'X' in het paspoort zetten. In Neder land is dat lastiger. In 2018 besloot de rechter dat Leonne Zeegers (57) uit Breda als eerste Nederlander een genderneutraal paspoort mocht. Een wetswijziging zou deze optie ook voor anderen toe gankelijk maken, maar in januari zette staatssecre taris Knops (CDA) dat plan in de ijs kast 'in afwachting van de ontwikkelin gen op dit terrein, ook internationaal'. 0^ Een voorbeeld van yaoi, afkomstig van de site Animexx. Y In culturen waar homoseksualiteit een groot taboe is, kunnen mensen al tijd nog fantaseren. Zo zijn homo-eroti sche stripboeken in Japan al jaren po pulair. Deze 'yaoi', als het over twee mannen gaat, en 'yuri', bij twee vrou wen, zitten bomvol smachtende blik ken en expliciete seks. De strip boeken zijn vooral populair onder meisjes. Z Misschien staat je seksuele oriëntatie niet in dit alfabet, ben je een minder heid in een minder heid. Neem de Gold Star Lesbienne: een vrouw die nooit met een man heeft gevreeën. Of zit het bij jou nog anders? Sowieso hoeft niemand zijn hele leven in hetzelfde hokje te zitten. Het belangrijkste is dat we steeds beter begrijpen dat liefde en genderidentiteit voor iedereen maatwerk is. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 105