'Ik voelde me schuldig' 'Blijf trouw aan jezelf' Transgender Queer Regenboog- vlag Skolio- seksueel 24 Sonja Albrecht (22): ,,Als kind zag ik een vallende ster en wenste ik dat ik een lesbienne was. Ik dacht dat je die titel van mensen om je heen kreeg. Op mijn zeventiende werd ik verliefd op een vriendin. De volgende dag ben ik uit de kast gekomen. Ik woonde in Singapore, waar homoseksualiteit voor man nen strafbaar is. Ik had ook gevoe lens voor mannen, maar voelde me dan schuldig: ik was toch een les bienne? Pas in Nederland ontdekte ik dat die hokjesgeest niet hoeft. Ik heb relaties gehad met vrouwen, mannen en non-binaire personen. Queer is een allesomvattende term. Daarom past het bij me. Het kan een worsteling zijn je (gen- der)identiteit te vinden. De Britse term 'queer' (vreemd) wint daarom aan populariteit. Begonnen als ver zet tegen de heteronorm in de sa menleving omvat het alle seksuele geaardheden en identiteiten die niet-hetero zijn. Met 'queer' stop je niemand in een hokje en valt niemand buiten de boot. Minstens een op de twaalf mannen en een op de acht vrouwen is queer. Overigens heeft ongeveer een op de tien Nederlanders minstens één keer met iemand van hetzelfde geslacht geslapen. De regenboogvlag is het symbool van de lhbti-gemeen- schap. De Ameri kaanse vlaggen- ontwerper en ho- morechtenactivist Gilbert Baker kwam ermee in 1978 in San Francisco. Hij baseerde zijn oor spronkelijk negen- kleurenontwerp op de Amerikaanse vlag en de Franse tricolore. De laatste straalde revolutie en trots uit. Tegen woordig is de vari ant met zes kleuren (rood, oranje, geel, groen, blauw en paars) het popu lairst. Die staan res pectievelijk voor leven, genees kracht, zonlicht, natuur, kalmte en karakter. R S Nee, dit is geen persoon met rugpijn (scoliose), maar ie mand die alleen valt op non-binaire part ners. Hij of zij voelt zich aangetrokken tot mensen die zich ruimer definiëren dan alleen als strikt man of vrouw. Ben je geboren als man of vrouw en leef je in de vaste overtuiging dat je van het andere geslacht bent, dan komen je biologische geslacht en je genderidentiteit niet overeen. Steeds meer mensen komen ervoor uit. Volgens het Rutgers Kenniscentrum voor Sek sualiteit identificeert 1,6 procent van de mensen zich niet met zijn geboortegeslacht. In een artikel in De Groene Amsterdammer (januari 2019) schrijft Lisa Peters dat er bij het Kennis- en Zorgcentrum Gen- derdysforie 5300 transpersonen onder behandeling zijn en 1300 mensen op de wachtlijst staan. Elke maand komen er 105 bij. Transvrouw Alex Kain (40): „Toen ik vijf jaar was, maakte ik een jurk van mijn dekbedhoes en speelde ik dat ik trouwde met Don en Sonny uit Miami Vice. Op mijn zestiende kwam ik uit de kast. Ik noemde mij zelf een vrouwelijke homo. Ik droeg hakken, ging naar het damestoilet. Pas toen ik de eerste keer seks met een man had, voelde het ver keerd. Op dat soort momenten ben je het dichtst bij wie je werkelijk bent - bij je eigen genderidentiteit. Pas daarna leerde ik met hulp van een psycholoog accepteren dat ik een vrouw ben. De transitie sloot een lang proces af. Ik zou iedereen willen meegeven: blijf trouw aan jezelf. En weet dat als de buiten wereld naar reageert, dat vaak voortkomt uit onbegrip.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 104