4 'Ik dacht dat ik hetero was 'Het bevrijdde me enorm' LHBT Mannen in jurken De non-binaire vlag De Amerikaanse acteur Billy Porter in een zwarte smoking jurk op de rode loper van de Oscar-uitrei king eerder dit jaar. Non-binair Gender-non-binaire mensen den ken niet in hokjes. Ze voelen zich er beter bij als ze de bestaande categorieën los kunnen laten. Vol gens het Rutgers Kenniscentrum ziet minstens 1,3 procent van de bevolking zichzelf als non-binair. Thorn Vineyard (23): ,,Ik heet Roos, maar mensen kennen mij ook als Thorn. Ik voelde altijd dat er iets niet klopte. Ik dacht dat ik geen meisje maar een jongen moest zijn, maar ook dat voelde niet goed. Dat gaf veel verwarring. Toen een verpleegkundige mijn bloed prikte en vroeg naar mijn geslacht, wist ik het antwoord niet. Terwijl we zaten te praten, moest ik huilen, alle emotie kwam eruit. Ze zei: 'Je zult pas gelukkig zijn als je beseft dat je niet hoeft te kiezen tussen vrouw- of man-zijn'. Toen dat gebeurde - lang nadien - be vrijdde dat me enorm.'' Outing Niet iedereen komt vrijwillig uit de kast. Als iemand zonder je toestemming jouw seksuele voor keur bekendmaakt, heette dat vroeger 'outing'. Het feno meen ontstond rond 1970, in de tijd dat er op homosek sualiteit een taboe lag. Outing werd gebruikt om de re putatie van politieke tegenstanders en publieke figuren te beschadigen. Panseksueel Een panseksueel kan op iedereen vallen, ook op de gene die zich niet thuis voelt in de hokjes man of vrouw. Dat is het verschil tussen een 'pan' en een 'bi': een biseksueel voelt zich aangetrokken door vrouwen en mannen. Voor een panseksueel is dat te beperkend. Brigitte Boer (49): ,,Ik val niet op vrouwen, maar wel op de persoon lijkheid van mijn vriendin. Wij heb ben elkaar ontmoet in de zorg en waren jarenlang beste vrienden. We deden alles samen. Ik wist dat ze lesbisch was. Ik ben van haar gaan houden. Anderen om ons heen hadden het eerder in de ga ten dan wij. Toen mensen voor de zoveelste keer dachten dat we een stel waren, hebben we serieus on derzocht wat we voor elkaar voel den. In het begin dacht ik dat we onze vriendschap op het spel zet ten - eng dus - maar alles is goed gekomen. In 2005 hebben we ons als partners laten registreren. Het grappige is dat ik dacht dat ik hetero was. Wij zijn als mens voor elkaar gevallen.'' Dit letterwoord drukt de variatie uit in seksuele voorkeuren en gender- identiteit. De basis is lhbt, voor lesbisch (zie hieronder), homo seksueel, biseksueel en trans. Daar kunnen de 'i' van 'intersekse', de 'q' van 'queer' (zie Q) en een plus aan worden toegevoegd. De plus staat voor alle mogelijke identiteiten en oriëntaties. In Nederland heeft lhbtiq het oudere 'holebi' verdron gen. Wel zo handig, want 'holebi- traintqu' is nogal een tongbreker. Wie welk kleding stuk mag dragen, komt voort uit ge woonte. Omdat rid ders en ruiters er beter mee konden rijden, werd de broek een mannen- kledingstuk. Bij hoge uitzondering (fietsen en paardrij den) mochten vrou wen dat in de 19de eeuw ook. Pas in de late jaren 60 werd het gangbaar. Modeontwerpers vinden nu dat een rok, kilt of jurk mannen fantastisch staat. De mannen- rok doet voorzichtig zijn intrede, al durft nog maar een en keling het aan. O P ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103