'Ze vertelden me nooit iets Gender Holebi Intersekse Jogjakarta- beginselen Kinseyschaal 22 G Het verschil tus sen geslacht en gender danken we aan het boek Gender Trouble (1990) van de Ame rikaanse filosoof Judith Butler (1956). Nadat je bent geboren als jongen of meisje (geslacht), dien je je te gedragen vol gens de verwach tingen, normen en waarden die daarbij zijn bedacht (gen der). Aan die rol geven ouders di rect gehoor als zij roze voor meisjes kiezen en blauw voor jongens. But ler vindt dat elk mens zijn leven en lichaam zelf vorm mag geven. H Samenvoeging van de woorden homo, lesbisch en bisek sueel. Wordt in Vlaanderen nog veel gebruikt, maar is in Nederland vrij wel volledig vervan gen door lhbti of varianten daarop. (Zie L.) Miriam van der Have (60): ,,Als kind wist ik niet dat ik zo ben gebo ren. Pas toen ik op mijn negen tiende naar een andere arts ging, zei hij: ik moet je iets vertellen. Ik zie mijzelf nog tegenover hem zit ten. Waarom hadden mijn ouders en mijn behandelend artsen me dit nooit eerder gezegd? Ze vertelden wel dat ik geen kinderen kon krij gen, maar nooit hoe dat kwam. Noch dat de injecties en vitamine pillen eigenlijk hormonen waren. Dat was voor mij een enorme dreun. Intersekse raakt meer bekend en erkend. Veel artsen zien het nog als een medisch probleem dat een operatie vereist. Die is onomkeer baar. Van de interseksekinderen wisselt 5 procent voor de pubertijd van geslacht, maar als de dokter na je geboorte al voor je heeft be slist, wordt je die keuze ontnomen. Toch is het nog steeds toegestaan." Mensen met een interseksecon- ditie worden geboren met zowel mannelijke als vrouwelijke ge slachtskenmerken. In een vroeg stadium kan lang niet altijd worden ingeschat welke genderidentiteit een kind later aanneemt. De meeste intersekse baby's worden met hormonen behandeld en/of geopereerd. Het Sociaal en Cultu reel Planbureau schat dat het aan tal personen met een intersekse- conditie rond de 0,5 procent van de bevolking ligt. J Juridisch hebben homo's, lesbo's, bi's en transgenders meer rechten dan enkele decennia geleden, maar we reldwijd is homo seksualiteit nog steeds strafbaar in 71 landen. In min stens elf staat er de doodstraf op. De Internationale Com missie van Juristen heeft in de stad Jogjakarta op Java in 2006 een grote stap gezet om ge lijkheid voor ieder een te garanderen. De beginselen zijn onder meer door de Verenigde Na ties en de Raad van Europa onder schreven. K Val je op mannen, vrouwen of beiden? Volgens de Ameri kaanse seksuoloog Alfred Kinsey (1894-1956) past seksualiteit niet in hokjes. Hij spreekt liever over een schaal van 0 tot 6 - van uitsluitend heteroseksueel tot uitsluitend homo seksueel. De mees te mensen bevin den zich tussen deze uitersten, vaak zonder erbij stil te staan. Kinseys idee was revolutionair in de jaren 50, tegen woordig gebruiken seksuologen nog geavanceerdere modellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 102