'Ik houd van zelfexpressie' Biseksueel Cisgender Dragqueen Chevalier d'Éon, geportretteerd door Thomas Stewart (1792). Eonisme voor het dragen van vrouwenkleding, afkomstig van Che valier d'Éon (1728 1810). Geboren als man spioneerde hij op latere leeftijd in dameskleding voor het Franse hof en infiltreerde als hof dame van tsarina Elisabeth in het Russische vorsten huis. Terug in Frankrijk ging d'Éon als vrouw door het leven, en duel leerde hij met iedereen die dat aanvocht. Fluïde B Een homo of lesbo valt op hetzelfde geslacht, een he tero op het andere geslacht. Bi (twee) betekent dat beide opties openstaan. Er wordt wel be weerd dat deze geaardheid niet bestaat en alleen maar aandacht- trekkerij is. Bisek- suelen zeggen op hun beurt dat je van iemand houdt, ongeacht zijn geslacht. Song festivalwinnaar Duncan Laurence is een bekende biseksueel. C De meeste Neder landers zijn cisgen- der: zij identifice ren zich volledig met hun lichame lijke geslacht of sekse. Een cisman is geboren als jon gen, een cisvrouw als meisje, en bei den voelen zich ook zo. De Duitse seksuoloog Volk- mar Sigusch heeft de term 'cis' - La tijn voor 'aan de zelfde kant'- in de jaren 90 bedacht. Een dragqueen is een man die zich uitermate vrouwelijk kleedt en op maakt om te kunnen optreden. Als dragking, een relatief nieuw en opkomend fenomeen, verandert een vrouw zich in een man. Beiden spelen met de mannelijke en vrouwelijke rol: een show is vaak meer voor de lol dan dat drags het gevoel hebben dat ze in het verkeerde lichaam zijn geboren. Kevin de Wit (22) alias Miss Vanity Love: ,,Ik was zó zenuwachtig toen ik in juni voor het eerst optrad. Tegelijkertijd was het een droom die uitkwam. Mezelf transformeren met kleding, make-up en accessoi res, dat is de kunst van drag-zijn. Toen ik het ontdekte in een homo- bar in de VS wilde ik er meteen meer van weten. Ik houd van zelf expressie. Miss Vanity Love is een artistieke uiting. Zij drukt mijn vrouwelijke kant uit, zij laat zien wat ik bijvoorbeeld mooi en inspi rerend vind aan mijn moeder. Ik hoop dat ze dat erin terugziet.'' E Een antiek woord F De meeste men sen leven vanuit de tweedeling man vrouw. Sommigen kijken gewoon hoe ze zich voelen: soms wat meer man, soms wat meer vrouw en soms androgyn (man en vrouw ineen). Dat kan per dag fluctueren. Vooral millennials komen ervoor uit dat ze hun gender als 'vloeiend' erva ren. Ruby Rose, Australisch model en actrice, is een bekend voorbeeld. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2019 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101