it Kleurrijk carnaval der dieren Voorbeeldvragen pabo-test 9 struikelblok voor veel nieuwe pabo-studenten Juist vanuit het mbo kwamen stu denten met een migratieachtergrond en met een andere sociaal-economi sche positie dan de gemiddelde pabo-student." Wat is de kwaliteit van een leraar, vraagt Cörvers zich hardop af. ,,Of de achtergrond van een leraar bij de leerlingen aansluit, telt ook mee voor een goede kwaliteit." Ook D66-Kamerlid Paul van Mee- nen heeft daar altijd zijn twijfels over gehad. „Natuurlijk willen we de be ste mensen voor de klas, maar het is de vraag of we die met deze toetsen Het is de vraag of we met deze toetsen de beste mensen voor de klas krijgen krijgen." Hij opteert voor een geheel andere toelatingstoets: ,,Zet die stu denten een uur voor groep 7 en kijk of ze dan nog steeds leerkracht wil len worden. Kennis kunnen ze altijd nog bijspijkeren." Dat is absoluut waar. Ook de slimste leerlingen in groep 8 moeten aan hun trekken komen. Dat betekent dat een leraar altijd meer moet weten dan de kinderen. ,,Ik vind het te gek voor woorden dat de krant een student die voor de rekentoets zakt, een podium verleent om aan te geven dat zij best juf kan worden. De wiscat is een re kentoets voor groep 8+-rekenniveau. Juffen of meesters in spe dienen min stens dat niveau te hebben om über haupt rekenonderwijs te kunnen verzorgen. Als ze onvoldoende re kentalent hebben, kunnen ze niet als leraar functioneren", betoogt Barbara de Kort, voorzitter van het Landelijk Overleg Lerarenopleiding Basison derwijs (LOBO). Maar er is nogal een verschil tussen het rekenniveau in de kleuterklas en groep 8, betogen critici. Precies daarom pleitte Jan Karel Lenstra voor een splitsing in een lerarenopleiding onderbouw en bovenbouw toen hij nog voorzitter was van de vakcom missie wiskunde voor de Landelijke Kennistoets voor de pabo's. ,,Dan kan zo'n student als Charlotte (die giste ren in deze krant haar relaas deed over de rekentoets - red.) tóch juf worden, maar dan bijvoorbeeld bij de kleuters", verklaart hij. In het voort gezet onderwijs bestaat een derge lijke splitsing al onder de noemer eerste- en tweedegraads docent. Op basisscholen is een groot leraren tekort, met als gevolg dat er klassen naar huis worden gestuurd. Ook zijn er schoolbesturen die tijdelijk een vierdaagse lesweek invoerden, om dat er geen leraar te vinden was. Ter- wijl er aan de studenten hoge eisen worden gesteld, zetten basisscholen nu noodgedwongen bijvoorbeeld onderwijsassistenten en stagiaires voor de klas die daar niet aan vol doen. Als er niets gebeurt, loopt het lera rentekort volgens ramingen op tot bijna 11.000 in 2027. Om dat te voor komen, proberen pabo's meer stu denten te trekken. Direct na de in voering van de toelatingstoetsen kel derde het aantal studenten van rond de 7500 naar ruim 5100. Inmiddels groeit het aantal weer. Als ze onvoldoende rekentalent hebben, kunnen ze niet als leraar fungeren Bovendien stelt het ministerie van Onderwijs dat minder studenten in het eerste jaar uitvallen; 7 procent meer eerstejaars gaan over naar het tweede jaar. Het LOBO ziet daarom geen verband tussen de toetsen en het tekort. Wat Cörvers betreft, is het schrap pen van de toelatingstoetsen nu geen optie. ,,Ik had voor de invoering kri tiek op de timing, want we zagen het lerarentekort aankomen. De toela tingstoets is nu eenmaal ingevoerd, laten we afwachten wat de evaluatie ervan oplevert." vrijdag 2 augustus 2019 GO INDONESIË Show je huisdier lijkt nergens zo serieus te worden genomen als in het Indonesische Jember. De dierenparade, waarin de meest exotische soor ten voorbijtrekken, maakt deel uit van het Jember Fashion Carnival. Het thema van dit jaar is Tri bal Grandeur (grootsheid van de stammen) en omvat maar liefst acht parades, waaronder die van Azteken, Zoeloes en Vikingen. Het straatcar naval is een van de groot ste ter wereld, aan de pa rades doen meer dan dui zend mensen mee. FOTO'S GETTY IMAGES of toch minder leraren? -Paul van Meenen, Kamerlid D66 3. Een juf of meester moet toch ook gewoon goed kunnen reke nen? 4. Er moeten toch meer studenten naar de pabo's om het lerarente kort terug te dringen? 1. Een echtpaar heeft twee zonen. Sinds kort is de vrouw zwanger van een derde kind. Hoe groot is de kans dat het derde kind ook een jongen is? A 12,5% B 25% C 50% D 66,7% 2. Een stad in Europa ligt op 53° noorderbreedte en 6° westerlengte. Welke van de volgende steden is dat? A Parijs B Dublin C Berlijn 3. Onderstaande drie personen hebben een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse Republiek. Welke van deze drie personen is stadhouder geweest? B Maurits van Oranje-Nassau A Hugo de Groot C Michiel de Ruyter <7£ 'qz '01uepjoomiuv -Barbara de Kort, LOBO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9